دو سد امیرآباد و رمشت آبگیری می‌شود

دین پرست معاون اقتصادی وزیر کشور، برای بازدید از سدهای امیر آباد و رمشت، روز شنبه 18 آبان 98 وارد این استان شد

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان؛ بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور با اتفاق دکتر فیروزی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار کردستان، مهندس خرم رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ی کردستان و جمعی از مدیران استانی به منظور اطلاع از آخرین وضعیت پیشرفت سدهای امیر آباد - رمشت و بررسی مشکلات موجود از این دو سد، بازدید بعمل آورد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور در جریان بازدید گفت: نظر به پیشرفت پروژهای امیر آباد – رمشت نهایت تلاش را جهت تخصیص اعتبار مورد نیاز برای خاتمه طرحها اعمال خواهد نمود.

در این بازدید کامران خرم با اشاره به نیاز  75 میلیارد تومانی اعتبار مورد نیاز جهت خاتمه طرحها و پیشرفت فیزیکی قابل توجه این سدهای گفت: سد رمشت دارای 95 درصد و سد امیرآباد با 80 درصد پیشرفت فیزیکی پس از آبگیری و افتتاح قادر خواهند بود میزان 1140 هکتار اراضی کشاورزی را تحت پوشش قرار دهند و با توجه به افزایش درآمد بهره برداران به دلیل تأمین آب کشاورزی مطمئن درفصول آبیاری از لحاظ اشتغال و اقتصاد وضع معیشت آنها بهبود می یابد .

وی در ادامه افزود: در زمان بهره برداری با توجه به بهبود وضعیت اقتصادی و مهیا شدن شرایط گردشگری، پرورش ماهی در مخازن سدها و تغییر شرایط کلیماتولوژی ناشی از تبخیری آب از سطح مخازن سدها و بهبود شرایط اقتصادی جمعیت و همچنین جلوگیری از تخریب های ناشی از سیلاب ها (که توسط سدها کنترل و ذخیره می شوند) اثرات مثبت پایدار، طولانی و دائمی درمنطقه مستقیم دارد و اثرات مثبت برجمعیت روستاهای محدوده حوزه آبریز، از لحاظ بهداشت و اشتغال (محدوده غیرمستقیم) نیز موثر می باشد .

خرم در خصوص آثار فرهنگی اجرای طرح ها گفت: با تثبیت و بهبود اوضاع اقتصادی منطقه و کاهش مهاجرتها موجب احداث مدارس در مقاطع مختلف تحصیلی میشود و در اوضاع فرهنگی تأثیر بسزایی دارد و از رفتن جمعیت جوان برای تحصیل به مناطق دیگر فرهنگ جامعه را تثبیت خواهد کرد .

در مجموع حجم مخزن هر دو سد ۱۱و نیم میلیون متر مکعب است و با توجه به وجود اراضی کشاورزی مرغوب پایین دست این دو سد چهره منطقه از لحاظ اقتصادی متحول می‌شود.

سدهای امیر آباد و رمشت در شهرستان کامیاران شهر موچش قرار دارند.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای كردستان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای كردستان

    شركت آب منطقه‌ای كردستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات