جزئیات زلزله کرمان/ روند زلزله در روزهای آینده ادامه دارد

جزئیات زلزله کرمان/ روند زلزله در روزهای آینده ادامه دارد

www.BanaNews.irمعاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان اینکه کرمان در ۱۲ روز گذشته زلزله های بیش از ۵ ربشتر را تجربه کرده است، گفت: منشاء این زلزله ها گسل جیرفت است و در روزهای آینده انتظار می رود که این روند ادامه داشته باشد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) دکتر مهدی زارع در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جزئیات زلزله کرمان افزود: از روز چهارشنبه هفته گذشته زلزله هایی منطقه سیرچ و گلبافت را لرزاند ضمن آنکه ۳۰ پس لرزه نیز در این منطقه رخ داده است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ادامه داد: در ساعات ۱۴/۳۰ و ۱۸ روز گذشته زلزله هایی با بزرگای ۲/۵ و ۳/۲ در این مناطق رخ داد.

وی به زلزله های بامداد امروز دوشنبه کرمان اشاره و خاطرنشان کرد: در ۱۲ روز گذشته منطقه گلبافت و سیرچ ۱۲ زلزله بیش از ۵ ریشتر را تجربه کرده است و در بامداد امروز دوشنبه زلزله ای با بزرگای ۵/۱ در شمال گلبافت رخ داد.

زارع به بیان منشاء این زلزله ها پرداخت و یادآور شد: در منطقه گلبافت و سیرچ دو گسل سیرچ و گلبافت وجود دارد. گسل سیرچ روند شرقی- غربی دارد که به گسل جبرفت منتهی می شود.

وی با بیان اینکه گسل منطقه گلبافت روند شمالی- جنوبی دارد، یادآور شد: گسلی که در این منطقه فعال شده است روند شمالی - جنوبی دارد که نشان می دهد زلزله بامداد امروز از محل گسل گلبافت است.

زارع با اشاره زلزله های گذشته این دو منطقه اضافه کرد: ۲۱ خرداد سال ۶۰ در گلبافت زلزله ای با بزرگای ۶/۷ ریشتر و در ۶ مرداد سال ۶۰ در سیرچ زلزله ای با بزرگای ۷/۱ ریشتر رخ داده است. با توجه به این سایقه و داده های به دست آمده این منطقه، منطقه زلزله خیزی است و پتانسیل زلزله های بیش از ۵ ریشتر را دارد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با تاکید بر اینکه روند زلزله در این مناطق در روزهای آینده وجود دارد اظهار داشت: گلبافت و سیرچ مستعد زلزله هستند از این رو این روند در روزهای آینده انتظار می رود.

 

    نظرات