آبرسانی به 1124 روستای کشور در نیمه دوم امسال/ افتتاح 28 نیروگاه تجدیدپذیر تا پایان سال

آبرسانی به 1124 روستای کشور در نیمه دوم امسال/ افتتاح 28 نیروگاه تجدیدپذیر تا پایان سال

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، "رضا اردکانیان" در آیین افتتاح همزمان طرح‌های صنعت آب و برق استان کرمان که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به آغاز پویش #هرهفته_الف_ب_ایران از ابتدای مهرماه در کشور، گفت: در راستای اجرای این پویش مقرر شده است تا پایان امسال 227 پروژه بزرگ صنعت آب و برق با اعتباری بالغ بر 33 هزار میلیارد تومان در سراسر کشور به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی میانگین سرمایه‌گذاری در هر استان را حدود یک هزار میلیارد تومان برشمرد و افزود: از جمله این طرح‌ها افتتاح 10 سد ملی در 6 استان کشور است که بهره‌برداری از این پروژه‌ها حدود 745 میلیون مترمکعب به ظرفیت تامین آب کشور اضافه خواهد کرد.
وزیر نیرو با اشاره به بهره‌برداری از 26 هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در چهار استان کشور، گفت: افتتاح 29 تصفیه‌خانه فاضلاب در 16 استان کشور و بهره‌برداری از 12 تصفیه‌خانه آب شرب در 9 استان کشور بخش دیگری از طرح‌هایی است که تا پایان سال در قالب پویش یاد شده وارد مدار خواهند شد.
اردکانیان آبرسانی به یک هزار و 124 روستای کشور در نیمه دوم امسال را بخش دیگری از برنامه‌های این پویش برشمرد و افزود: با اجرای این طرح جمعیتی بالغ بر 726 هزار نفر به شبکه آب شرب سالم و پایدار دسترسی خواهند یافت؛ به تعبیری روزانه به 6 روستای کشور با هزینه‌ای بالغ بر 4.5 میلیارد تومان آبرسانی می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه تا پایان سال 9 نیروگاه حرارتی به ظرفیت سه هزار مگاوات وارد مدار می‌شود، یادآور شد: تا پیش از آغاز دولت یازدهم به‌طور متوسط سالانه یک هزار و 775 مگاوات به ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور افزوده شده است.
وزیر نیرو اضافه کرد: از سال 92 تاکنون این نسبت سالیانه به طور متوسط دو هزار و 200 مگاوات بوده است و تنها در نیمه دوم امسال با بهره‌برداری از این واحدها بیش از سه هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور اضافه خواهد شد.
اردکانیان با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در بخش نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیز به خوبی ادامه دارد، گفت: با وجود اینکه مباحث مرتبط با نرخ ارز اندکی موجب کندی آهنگ سرمایه‌گذاری در این بخش شده بود، اما هم اکنون در شرایطی هستیم که تا پایان سال، 28 نیروگاه تجدیدپذیر با ظرفیت 278 مگاوات به مدار خواهد آمد.
اردکانیان در پایان گفت: در پنجمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران بالغ بر یک هزار و 800 میلیارد تومان پروژه صنعت آب و برق در استان کرمان افتتاح و عملیات اجرایی یک هزار و 867 میلیارد تومان پروژه دیگر نیز آغاز شده است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات