انجام کار در شهر در این وضعیت اقتصادی عصبانی تان کرده است / بازهم ...

انجام کار در شهر در این وضعیت اقتصادی عصبانی تان کرده است / بازهم ...

انجام کار در شهر در این وضعیت اقتصادی عصبانی تان کرده است / بازهم برشعارقبلی خود مبنی بر انسجام، همگرایی و تعامل پایبند هستیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد محمد رضا حیدری امروز و درابتدای هفتادو هفتمین جلسه علنی شورای شهر که با حضور شهردار مشهد برگزارشد با اشاره به روند رسیدگی به پرونده یکی از اعضای شورای شهر طی یکسال گذشته گفت: هنوز شش ماه از شروع به کار شورای پنجم نگذشته بود که پرونده اتهام یکی از اعضای شورا توسط گروهی اقلیت رسانه ای مطرح شد و ما در همان زمان اعلام کردیم به پیگیری‌های حقوقی و نتایج آن پایبندیم و اکنون نیزروند دادرسی طی شده در دوران مدیریت جدید قوه قصاییه نقطه قوت این پرونده است و امیدواریم نتایج حاصل شده تایید شود.

وی اظهارکرد: درموضوع اتهام اصالت مدارک تحصیلی اعضای شورای شهرنیزهمین جریان اقلیت رسانه ای به موضوع جعل و محکومیت اعضای شورای شهر پرداختند درحالی که نه جعلی بوده و نه دادگاهی تشکیل شده که محکومیتی در پی داشته باشد اما این افراد برای تضعیف اعضا و شورای شهر بصورت وسیع اقدام به انتشار این اخبار کردند.
حیدری ادامه داد : به باور شواراین پرونده مسیر خودش را طی خواهد کرد اما انتظار داریم مراجعه نظارتی رسیدگی به این موضوع را وسیعتر کنند،و به وضعیت صدها نفری که از این مراکز آموزشی مدرک گرفته اند در جایگاه های مدیریتی و شاید انتخاباتی حضور دارند و از مزایای آن استفاده کرده اند و هم اکنون نیز از مزایا و حقوق آن استفاده می کنند رسیدگی کرده و به مردم اطلاع رسانی نمایند.
رئیس شورای شهر با بیان اینکه قطعا دستگاه های نظارتی دوگانه عمل نخواهند کرد زیرا برخلاف عدالت و انصاف است تصریح کرد: ما در شورای پنجم با توجه به اطلاعات و داده هایی که به دست آورده بودیم و از آنجا که احتمال می دادیم که فساد وجود دارد داوطلبانه بحث برخورد با فساد و شفافیت در امور را مطرح کردیم و به دنبال آن کمیته شفافیت در شورای شهر تشکیل شد که روسای کمیسیونهای اصلی در آن عضویت دارند.
وی ادامه داد: باتشکیل این کمیته شروع کردیم به بررسی فرآیندها و موضوعاتی که منجر به فساد می شود و صورت جلسه ای در این زمینه تنظیم کردیم که می توان آن را در اختیار افکار عمومی قرار داد.
وی ی با بیان اینکه هر هفته با حضور مدیران شهرداری و کارشناسان موضوعات بررسی و شهرداری را ملزم به راه اندازی سامانه فاش و قراردادن قرادادها ،مزایده ها ،سفرهای خارجی و داده های مورد نیاز برای اطلاع افکار عمومی در این سامانه کردیم اظهارکرد: البته شاید در ابتدای کارنقص هایی وجود داشته باشد اما داده ها و اطلاعات در خصوص قرادادها ،مزایده ها ،سفرهای خارجی و.. در این سامانه قرارداده شده است.
وی گفت: علیرغم تمامی این اقدامات دردستگاه عریض و طویل شهرداری مشهد با بیش از 15000 نیرو و بیش از 9000 میلیاردتومان گردش مالی احتمال خطا را نفی نمی کنیم اما از خطا کار هم دفاع نمی کنیم .
وی با اشاره به اینکه دستگاه های نظارتی با تمام قوا حضور دارند و اتفاقا دراین دوره احساس مسئولیت بیشتری هم می کنند اظهارکرد: مطالعه مقایسه ای این دوره مدیریت شهری با گذشته به لحاظ کمی ،محتوایی وموضوعی و ورود دستگاه های نظارتی مشخص است البته ما این را تهدید نمی دانیم بلکه یک فرصت می دانیم به ابن دلیل که باعث می شود دستگاه های مختلف فعال در شهرداری توجه  و حساسیت بیشتری داشته و تخلف کمتری داشته باشند هرچند که می تواند کارکردهای منفی در سرعت پروژه ها و عملکرد داشته باشد اما بازهم می گوییم فرصت است.
حیدری اضافه کرد: فرایند مصوبات شورای شهر نیز فرآیند شفاف و روشنی است ، طرح ها و لوایحی که به شورا می آید در کمیسیونهای تخصصی بررسی می شود وپس از تصویب درصحن علنی به هیئت تطبیق مصوبات فرمانداری فرستاده می شود و پس از تایید این هیئت لازم الاجرا برای تمامی بخش ها است و تنها یک مرجع می تواند به آن رسیدگی کند و آن هم براساس قانون دیوان عدالت اداری است.
رئیس شورای شهر مشهد تاکید کرد: در این بخش خطابم به اتاق فکری است که فضای افکار عمومی شهر را تا انتخابات مجلس تخریب می کند و با فضا سازی رسانه ای و تخریب و سو استفاده و نگاه منفت گرایانه سیاسی از این فضا استفاده می کند ،اولا با این روشها راه به جایی نخواهید برد و به جز بد اخلاقی ونا امیدی و اعتماد سوزی چیز دیگری را برای جامعه به ارمغان نمی آورد .
وی ادامه داد: نکته دیگری که قابل توجه است اینکه با این اقدامات به جریان اصیل اصولگرایی منصف،ریشه دارو خدا ترس این شهرنیزآسیب می زنید و تعجب دارم که بزرگان این جریان چرا در مقابل این فضا سازی های رسانه ای سکوت کرده اند.
حیدری اضافه کرد: همینجا اعلام می کنم که با وجود این فضا سازی رسانه ای از خدمت به مردم غفلت نخواهیم کرد و همچنان پروژه های عمرانی و توسعه ای شهر که هرکدامشان بخشی از آلام و مشکلات مردم را کاهش دهد ادامه خواهد داشت و عملیات اجرایی پروژه های جدید آغازخواهدشد.
رئیس شورای شهر مشهد ادامه داد: عامل اصلی عصبانیت شما نیز همین است که در شهر کار انجام می شودآنهم در این شرایط اقتصادی که می توانید مشهد را مقایسه کنید با سایر کلانشهرهای کشور ولی ما تلاش می کنیم که این امید و اعتماد را در جامعه زنده نگاه داریم.
وی با بیان اینکه از عقلا و بزرگان این شهر تقاضا دارم که اجازه ندهند این بد اخلاقی ها در شهر امام رئوف و مهربانی و اهل گفتگو و مدارا ادامه پیدا کند افزود: اجازه دهید همچنان ازفضای تعامل که شکل گرفته و مردم ثمره آن را می بینند حفاظت کنیم .
وی در ادامه گفت: در مقابل این صدای بلند افرادی که نمی خواهند مردم صدای موفقیتهای مدیریت شهری را بشنوند به گوشه ای از فعالیت ها و موفقیتهای مدیریت شهری مشهد اشاره می کنم که حاصل فضای تعامل و هم افزایی همه مسئولان و دستگاه ها از جمله استاندار،تولیت قدیم و جدید آستان قدس رضوی ،نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد دستگاه قضایی ، امنیتی و مدیران جوان و پرتلاش شهرداری مشهد و..است.
حیدری اضافه کرد: در آغاز بکار دوره پنجم شورای شهر و مدیریت شهری بدهی شهرداری به پیمانکاران حدود هزار میلیارد تومان بود درحالی که اکنون بدهی ما به پیمانکاران حداکثر یک ماه است که اگر صورت وضعیت آنها آماده باشد پرداخت می شود.
رئیس شورای شهر مشهد به بدهی بیش از 6 هزار میلیارد تومانی شهرداری مشهد در ابتدای کار شورای پنجم به بانکها اشاره کرد و گفت: در ابتدای دوره به دلیل این میزان بدهی در لیست سیاه بانکها قرار داشتیم که باتهاتر 4400 میلیارد تومان از این بدهی ها از این لیست خارج شدیم و مابقی این بدهی نیز تا پایان سال تهاتر خواهد شد.
وی افزود: میدان سعدی و راه آهن دو میدان خاطره انگیز مشهد پس از سالهای طولانی با حصاری از آهن پوشانده شده بود و صدها هزار مسافری که از طریق راه آهن به مشهد وارد می شدند در ابتدا با اغتشاش بصری و سردرگم کننده روبرو می شدند که با هزینه 17 میلیارد تومان وضعیت این دو میدان ساماندهی شد.
وی اضافه کرد: کتابخانه مرکزی شهر مشهد 23 سال نیمه کاره معطل مانده بود مدیریت شهری با ورود به کار و پرداخت 12 میلیارد تومان از تعهدات قانونی خود این کتابخانه را راه اندازی کرد و طبق آماری که اعلام شده این کتابخانه اکنون 23500 عضو گرفته است و این تعداد جوان به برکت اقدام مدیریت شهری از این کتابخانه استفاده می کنند.
حیدری به توسعه آسایشگاه جانبازان در بوستان ملت اشاره و تصریح کرد: این آسایشگاه که برای تامین بودجه مانده بود با همت مدیریت شهری با 6 میلیارد تومان تکمیل و در اختیار جانبازان عزیز قرار گرفت.
رئیس شورای شهر مشهد ادامه داد: باغ موزه دفاع مقدسی که شما شعارشهدا و رزمندگان تان گوش فلک را کر کرده است در دوره گذشته چه امکاناتی دراختیار احداث آن گذاشته شده و در این دوره چه امکاناتی برای آن در نظر گرفته شده مدیریت شهری در این دوره برای ساخت باغ موزه دفاع مقدس حدود 34 میلیارد تومان بودجه اختصاص داده است و انشاالله در 22 بهمن بخشی از آن افتتاح خواهد شد درحالی که در دوره قبل تنها یک مصوبه 5 میلیارد تومانی بوده که آن هم عمل نشده است.
وی گفت: مشکل بولوار نماز که از هزینه مردم میلیاردها تومان هزینه شده و معطل توافق ارتش و شهرداری مانده بود باتعامل با آستان قدس و ارتش دراین دوره حل و در اختیار مردم قرارداده شد و هفته پیش نیز شاهد اتصال این بولوار به بولوار خاقانی بودیم.
وی اضافه کرد: همچنین دوربرگردان غیر همسطح آیت الله هاشمی رفسنجانی ظرف 8 ماه اجرا و درمناطق کم برخوردار و پیرامونی شهر مشهد نیز 69 بوستان با 70 میلیاردتومان اعتبار یا ایجاد شده و یا در ایجاداست که از این تعداد 58 بوستان احداث و 11 بوستان دیگر در حال احداث است.
وی اضافه کرد: 3میلیون 600 هزار متر مربع آسفالتی که بیش از 2 میلیونمتر مربع  از آن انجام شده و بخش دیگرباقی مانده نیز در معابر در حال انجام است .
حیدری به احداث جاده محمد آباد به طرق با هزینه 10 میلیارد تومان اشاره و اظهارکرد: این جاده به جاده مرگ معروف بود و تعدادی زیادی از جوانان و شهروندان عزیزدراین جاده کشته شده بودند که با تعامل شهرداری با فرودگاه و آستان قدس این جاده دراین دوره احداث شد ومردم این منطقه از آن استفاده می کنند و دیگر خبری از آن حوادث دلخراش نیست.
رئیس شورای شهر مشهد ادامه داد: همچنین اتصال جاده شهید بسکابادی به طرق و بازپیرایی و ساماندهی جاده دسترسی شهرک شهید باهنربه شهید رجایی در منطقه کم برخوردار و محروم شهرباهزینه 5 میلیارد تومان به بهترین شکل انجام شد که اگر ندانید در کدام منطقه هستید گمان می کنید در یکی ازمناطق برخوردار شهر حضور دارید.
وی به اقدامات شهرداری مشهد در منطقه ثامن طی این مدت اشاره و تصریح کرد: اقداماتی که دراین دوره مدیریت شهری در این منطقه انجام شده است در هیچ دوره ای انجام نشده است ،در طول 20سال 7 هکتار فضای سبز در منطقه ثامن اجرا شده اما در این دوره 4 هکتارفضای سبز ،27000 مترمربع پیاده روسازی و دو خیابان شعاعی بازگشایی شده و اکنون وپیگیر انتشار1400 میلیاردتومان اوراق مشارکت برای متحول کردن بافت پیرامونی حرم مطهر هستیم واین درحالی است که این توافقات و تسهیل حریم ها در این منطقه شوخی نیست.
وی گفت: در حوزه حمل ونقل شهری و در خط دو قطار شهری که بدون سیگنالینگ،ایمنی و سیستم های اتفاء حریق آن را افتتاح کردند مدیریت شهری در این دوره برای رفع این اشکالات 400 میلیاردتومان هزینه کرد و آن را به ایستگاه شهید کاوه رسانده است آنهم با وجود بحرانهای ارزی و افزایش احداث هر مترقطارشهری از200 میلیارد تومان به 650 میلیاردتومان از دیگر موفقیتها است و در کنار آن خط سه نیز با قوت در حال اجرا است و بخشی از آن تا سال 1400 می تواند به بهره برداری برسد.
وی افزود: همچنین خط 4 قطار شهری که اقدامات اولیه برای اجرای آن آغاز شده است و عملیات حفاری آن ازاوایل سال آینده آغاز خواهد شد درحالی که باید اینکار در سال 1400 به بعد انجام می شد.
حیدری به رفع شکل از 30-20 پروژه اقتصادی در این شهر معطل مانده بود اظهارکرد: سرمایه های زیادی از مردم در این پروژه ها معطل مانده بود که شورای شهر و مدیریت شهری مشکلات این پروژهها را برطرف کردند و 4هزار و70 میلیارد تومان از سرمایه های مردم فعال شده است و بیش از 2350 میلیارد تومان نیز سرمایه گذاری جدید در شهر انجام شده است.
رئیس شورای شهر مشهد به اجرای خطوط دوچرخه در نقاط مختلف شهر اشاره و تصریح کرد: کل خطوط دوچرخه ای طی دوره های گذشته 125 کیلومتر بودهاست که در این دوره و تا کنون 58 کیلومتر خطوط دوچرخه ایجادشده است که قابل مقایسه نیست.
وی ادامه داد: در حوزه اتوبوسرانی 155 دستگاه اتوبوس و 125 دستگاه مینی بوس جدید در ابتدای دوره بهناوگان اضافه و 300 دستگاه اتوبوس در حال بازسازی است و 100 دستگاه اتوبوس دیگر با قیمت حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان در حال خریداری است.
وی به ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی اشاره کرد و گفت: قبل از ساماندهی این محل خجالت می کشیدیم و شرمنده زائران و گردشگران می شدیم که باید مسیری خاکی و نا مناسب را برای رسیدن به آرامگاه فردوسی طی می کردند که حدود 20 میلیاردتومان برای دو فاز آن هزینه شده است برای اعتبار و آبروی این شهر.
وی افزود : بیش از 4900 هکتاربافت فرسوده و ناکارآمد در مشهد داریم که طبق قانون باید طی 10 سال گذشته اقداماتی در این خصوص انجام می شد اما چه کاری انجام شده است؟ اما اکنون 20 دفتر تسهیل گری در این مناطق فعال شده است که بروند سراغ مردم ومشارکت آنها را در این راه کسب کنند.
حیدری در ادامه گفت: پذیرفتن مسئولیت ساماندهی کشف رود که یک کار حاکمیتی است چرا شهرداری آن را پذیرفته است؟ چون احساس دین می کند نسبت به سلامت مردم و در حقیقت مسئولیتی را پذیرفته است که بخشی از آن وظیفه اش نیست.
رئیس شورای شهر مشهد افزود: در حوزه برنامه ریزی و برنامه عملیاتی 97-1400 شهرداری مشهد ،سامانه های پاسخگویی ،حمایت از شرکتهای دانش بنیان وکسب و کارهای نوین نیز اقدامات بسیاری انجام شده است.
وی به طرح جامعه و تفضیلی شهر مشهد نیز اشاره و اضافه کرد: این طرح ها متوقف شده و ابلاغ نشده بود اما مدیریت شهری مسئولیت آن را پذیرفت و کم کم آثار آن را شاهد خواهیم بود .
وی تصریح کرد: در بحث ورزش قهرمانی ،ورزش همگانی و مباحث فرهنگی نیز اقدامات بسیاری انجام شده است،سالنهای ورزشی و استخرهای زیادی افتتاح و تعداد دیگری نیز در حال ساخت است .
وی با اشاره به برگزاری کمپینهای تبلیغاتی در شهر مشهد اظهارکرد: پیش از این کمپینهای تبلیغاتی شهر چه بود؟ چه محتوایی را تبلیغ می کرد برای مردم؟ جز واگراهی های سیاسی مگر چیز دیگری را تبلیغ می کردند اما اکنون کمپین هایی با موضوع لبخند، مهربانی ،شفقت ،آموزش و حقوق شهروندی را داریم،درهمین حقوق شهروندی چه کار بزرگی انجام شده است که در کشور برای دفاع از حقوق مردم بی نظیر است.
حیدری ادامه داد: حدود 1400 برنامه فرهنگی در شهر اجرا و حمایت های زیادی از حوزه فرهنگ،سینما و تائتر وایجاد زیرساختهایی که در روزهای آینده در حوزه فرهنگ و هنر آغاز خواهدشد از دیگر اقدامات مدیریت شهری در این دوره است.
رئیس شورای شهر مشهد به اقدامات مدیریت شهری در دهه آخر صفر اشاره کرد و گفت: دردهه پایانی صفر بیش از 4 میلیون و 800 هزار زائر به مشهد آمد و تمام ارکان شهرداری مشهد برای خدمات دهی در شهر بسیج بود چرا این اقدامات رانمی بینید؟چرا نکات مثبت در هیچ تریبونی به آن اشاره نمی شود اما نکات منفی و ضعفهایی که طبعیی است و آن را نفی نمی کنیم اینگونه به آنمی پردازید.
وی افزود: در حوزه ایثار و شهادت ،فرهنگی،اجتماعی و سایر حوزه ها چهرهای افراد برجسته و مفاخراین حوزهها در شهر اکران می شود و بسیاری موارددیگر از سوی مدیریت شهری اجرا می شود که وقت اجازه بازگوکردن آنها را نمی دهد.
حیدری با تشکر از همه آنهایی که در به دست آوردناین موفقیتها سهیم بوده اند اظهارکرد: معتقدیم رعایت انصاف و عدالت شرط ایمان ونزدیکی به خداونداست،برای منافع سیاسی وطراحی هایی که به دنبال آن هستید اصول را زیر پا نگذارید ، راه پذیرش همه شما و ما در جوار امام مهربانی ها رعایت انصاف و عدالت است اگر این موارد را رعایت نکنیم هزاربار هم اگر فریاداسلام خواهی بزنیم ارزشی ندارد.
رئیس شورای شهر مشهد با باین اینکه ما بازهم برشعارقبلی خود مبنی بر انسجام،همگرایی و تعامل پایبند هستیم افزود: انتظار داریم همه ذی نفعان ،چهره های حوزوی و دانشگاهی ،عالمان و فقهایی که دراین شهر هستند اجازه ندهند فضای رسانه ای مخرب یکسویه و منفعت طلبانه بتوانداز این فضا استفاده کند.
وی گفت: ما دست همه را برای نقد منصفانه و انتقاد عالمانه جهت رفاه مردم و توسعه شهرمی فشاریم و هیچ ابائی از آن نداریم ولی انتظار داریم این نگاه عادلانه و منصفانه باشد.
مجید خبیری
لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات