درخواست تشکیل جلسه شورای‌عالی صنایع دریایی ار رئیس‌جمهور

درخواست تشکیل جلسه شورای‌عالی صنایع دریایی ار رئیس‌جمهور

www.BanaNews.irسرپرست وزارت صنایع و معادن از درخواست تشکیل جلسه شورای‌عالی صنایع دریایی با حضور رییس‌جمهوری در جلسه مسئولان این وزارتخانه با احمدی‌نژاد خبر داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از روابط عمومی انجمن مهندسی دریایی ایران، ‌مهدی غضنفری اظهار داشت: در جلسه مشترکی که ‌با حضور معاونان وزارتخانه‌های بازرگانی و صنایع و معادن با رئیس‌جمهوری داشتیم؛ یکی از معاونان وزارت صنایع درخواست تشکیل جلسه شورای‌عالی صنایع دریایی با حضور رئیس‌جمهور را مطرح کرد.

وی افزود: پس از طرح این درخواست، قرار شد این موضوع از سوی دبیرخانه شورایعالی صنایع دریایی بررسی و در مورد ضرورت و تاریخ برگزاری جلسه شورای‌عالی صنایع دریایی، گزارشی به رییس‌جمهوری ارائه شود تا هرچه سریع‌تر، این جلسه انجام گیرد.

سرپرست وزارت صنایع و معادن در مورد وضعیت صندوق حمایت از صنایع دریایی و احتمال استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای پروژه‌های ساخت کشتی نیز گفت: در این جلسه، ما مجموعه‌ای از نیازمندی‌های تسهیلاتی خودمان را در همه حوزه‌های صنعت و معدن به رییس‌جمهوری ارائه کردیم؛ نهایتاً وی اعلام کرد که اگر بتوانید از منابع بودجه خودتان و یا فروش دارایی‌ها برای پروژه‌ها استفاده کنید و این منابع کفایت کند، از همان منابع استفاده شود. در غیر اینصورت، تنها و مطمئن‌ترین محل تأمین منابع صندوق توسعه ملی است.

وی تصریح کرد: در این مورد، بین صنایع دریایی با صنایع معدنی، کانی، فلزی تفاوتی نیست.

بنابراین گزارش اظهارات سرپرست وزارت صنایع و معادن، به فاصله یک هفته از انتقادهای رییس انجمن مهندسی دریایی ایران عنوان می‌شود که در نشست «تعاون و صنایع دریایی» به تشکیل نشدن جلسه شورای‌عالی صنایع دریایی طی سه سال گذشته اعتراض کرده بود.

محمدسعید سیف در آن نشست با استناد به نامه مورخ پنجم خردادماه ۸۷ رییس‌جمهوری به وزیر صنایع و معادن گفته بود: تا قبل از تصویب قانون توسعه و حمایت از صنایع دریایی، ارگان‌های دریایی مختلف عملکرد پراکنده‌ و ناهماهنگی داشتند که در جهت رفع این مشکل، تلاش‌هایی طی مدت ۱۰ سال برای تدوین و تصویب این قانون صورت گرفت. در نهایت، مصوبه این قانون در ۲۹ اردیبهشت ماه ۸۷ از سوی مجلس به دولت اعلام و ریاست‌ جمهوری در پنجم خردادماه ۸۷ آن را برای اجرا به وزیر وقت صنایع و معادن ابلاغ کرد.

وی با بیان اینکه ‌طبق این قانون باید شورای‌عالی صنایع دریایی با عضویت ۷ وزیر و به ریاست رییس‌جمهوری تشکیل شود‌، تصریح کرده بود: با این حال، طی سه سال گذشته حتی یک جلسه شورایعالی صنایع دریایی تشکیل نشده است.

این گزارش می‌افزاید سیدمجید هدایت، رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، نیز شنبه هفته جاری در نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت هفته صنعت و معدن برگزار شده بود؛ گفت: از زمان تصویب و ابلاغ قانون توسعه و حمایت از صنایع دریایی، جلسات کارگروه‌های شورای‌عالی صنایع دریایی برگزار شده، اما این شورا در سطح مقامات جلسه‌ای نداشته که البته درخواست تشکیل جلسه داده شده است.

 

 

    نظرات