معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای خراسان خبر داد
صرفه‌جویی 750 میلیارد تومانی در سرمایه‌گذاری صنعت برق خراسان از مدیریت پیک سال 98

معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای خراسان خبر داد صرفه‌جویی 750 میلیارد تومانی در سرمایه‌گذاری صنعت برق خراسان از مدیریت پیک سال 98

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان دکتر مهدی علومی ضمن بیان مطلب فوق، با اشاره به شاخص های مدیریت مصرف در سال 98 و تفاوت های آن با سال گذشته تصریح کرد: با توجه به اهمیت بیش از پیش مدیریت مصرف برق در مقطع زمانی فعلی، جهت اثربخشی بیشتر برنامه‌های مدیریت مصرف، نحوه اجرای برنامه‌های مذکور در سال جاری با تفاوت‌هایی همراه شده و پیرو اعلام برنامه‌های سال جاری وزارت نیرو تحت عنوان «برنامه های 098»، کمیته گذر از پیک 98 با همراهی 3 حوزه تولید، انتقال و توزیع با عضویت مدیران عامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان، شرکت‌های توزیع نیروی برق مشهد، خراسان‌ شمالی، جنوبی و رضوی و شرکت تولید نیروی برق خراسان در راستای اجرای کامل و با تمام توان برنامه‌های مذکور تشکیل شد و جلساتی نیز با حضور معاون وزیر نیرو در امور برق و مدیرعامل توانیر هر 3 هفته برگزار شد که نتیجه این هماهنگی و کار تیمی منسجم، گذر موفق از پیک بار 98 شبکه  برق بدون خاموشی و حصول تجارب جدید در اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف برق بود.

وی افزود: کنترل و کاهش رشد فزاینده بار شبکه خراسان در سال جاری از 11 درصد به 2.6 درصد، موفقیتی بزرگ بود که سرعت زیاد افزایش مصرف برق در بخش‌های غیرمولد را مهار و تلاش در جهت تصحیح الگوی مصرف بود.

این مقام مسئول شرکت برق منطقه‌ای خراسان در ادامه با برشمردن اهم اقدامات این شرکت، قبل از ورود به تابستان سال جاری، عنوان کرد: برگزاری جلسات ویژه کارشناسی و توجیهی با نمایندگان صنایع بزرگ خراسان، رایزنی‌های متعدد جهت جلب مشارکت و همکاری در طرح‌های ویژه تابستانی و نهایتا همایش مدیریت مصرف ویژه مدیران صنایع فوق سنگین و امضای میثاق نامه برای همکاری در مدیریت بار ساعات پیک از جمله فعالیت‌های شاخص این شرکت است. همچنین ایجاد مرکز پایش آنلاین مصرف مشترکین بزرگ با همکاری معاونت بهره‌برداری این امکان را فراهم نمود که ضمن رصد لحظه‌ای مصرف مشترکین بزرگ و شرکت های توزیع نیروی برق تحت پوشش، در صورت تخطی از سقف پیک بار تعیین شده از سوی شرکت توانیر، بلافاصله درخواست کنترل بار و پیاده‌سازی اقدامات اصلاحی انجام گردد.

وی همچنین به بیان برخی از اهم اقدامات شرکت‌های توزیع نیروی برق خراسان پرداخت و به عنوان نمونه خاطرنشان کرد: شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد امسال برنامه های متعددی را در عرصه مدیریت مصرف برق شهرستان مشهد در رابطه با مدیریت مصرف مشترکین در سطح مختلف خانگی، تجاری، اداری و... اجرایی نمود که یکی از بارزترین این اقدامات با توجه به سهم 30 درصدی مصارف خانگی از بار شبکه، تبادل تفاهم نامه با شرکت مخابرات استان برای ارسال پیام صوتی به مشترکین خانگی جهت بیان ضرورت مدیریت مصرف و ارائه راهکارهای ساده و کاربردی مدیریت مصرف برق منازل از جمله تاثیر افزایش 2 درجه ای دمای تنظیم شده کولرهای گازی، انتقال مصارف از ساعات پیک ظهر به ساعات کم باری و... بود. همچنین این شرکت با اهداف چندمنظوره جهت مدیریت مصرف و با استفاده از ظرفیت شرکت های استارت‌آپ به ارائه طرحی در قالب «پویش روز گرم» در 3 روز از مرداد ماه مبادرت نمود و بالغ بر 204 مگاوات ساعت از مصرف شبکه در زمان اجرای طرح کاسته شد که براساس آن هزینه صرفه‌جویی شده از محل کاهش مصرف مشترکین داوطلب طرح مذکور، معادل600 میلیون ریال به کودکان کار اختصاص یافت.

دکتر علومی در رابطه با همکاری سایر نهادها و سازمان ها با شرکت برق منطقه ای نیز بیان کرد: تغییر ساعات کاری ادارات و سازمان­ها با هماهنگی و دستور استانداری‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی نیز منجر به کاهش 45 مگاواتی پیک روزانه مصرف برق شد. همچنین تبادل تفاهم نامه با امور مساجد با توجه به اثرگذاری بالای این قشر در بین مردم، استفاده از ظرفیت‌های اداره آموزش و پرورش در جهت آشنایی جامعه هدف دانش‌آموزان و معلمان محترم با راهکارهای مدیریت مصرف برق و استفاده از ابزارهای تشویقی جهت ترغیب دانش آموزان به مدیریت مصرف در منزل و... نیز بخش دیگری از اقدامات در جهت فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف برق بوده است.

برخورد با حدود 50 مشترک غیرمجاز استخراج ارز دیجیتال در خراسان

وی در خصوص میزان استفاده از ارزهای دیجیتال در استان و مدیریت آن اظهار کرد: پایین بودن نرخ برق در ایران و نیاز به مصرف انرژی الکتریکی زیاد برای استخراج ارز دیجیتال، انگیزه تولید این ارز در ایران را افزایش داده است. تاکنون در استان 7 مگاوات استخراج بیت کوین شناسایی و با حدود 50 مشترک متخلف در این زمینه برخورد شده است که این مشترکان اعم از مشترکان کشاورزی و سایر طرح‌ها با نرخ‌های تعرفه مخفف و یارانه‌ای برق بوده اند.

معاون برنامه ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه ای خراسان تصریح کرد: تولید ارز دیجیتال یک تهدید بود که به خوبی به یک فرصت تبدیل شد. در 13 مرداد امسال هیات وزیران مصوبه ای در مورد قانونی شدن استخراج ارز دیجیتال تصویب کرد که طبق آن، تعرفه برق متقاضیان استخراج بیت کوین با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما اعمال و محاسبه می شود که دستورالعمل اجرایی آن ابلاغ خواهد شد.

دکتر علومی با تاکید بر لزوم برنامه ‌‌ ریزی برای جلوگیری از اقدامات غیرقانونی در استخراج ارزهای دیجیتال گفت: باید توجه داشت کل مشکل مربوط به پیک تابستان، آن هم نه همه ساعات آن است. در واقع تنها حدود 315 ساعت از سال را با مشکل مواجه هستیم. در حال حاضر براساس قراردادهای ما با مجموعه های صنعتی، شرکت برق منطقه ای خراسان این اجازه را دارد که در زمان پیک، برق آن ها را قطع کند که البته به دلیل حمایت از تولید، این اقدام صورت نمی گیرد ولی در مورد استخراج بیت کوین این قاعده اعمال شد. در قراردادهای ما با متقاضیان استخراج بیت کوین نیز این مساله مورد تاکید قرار گرفته که در صورت نیاز، در زمان پیک، برق آن ها قطع خواهد شد.

/ لینک اصل خبر در سایت شرکت برق منطقه ای خراسان

  منبع خبر

  شرکت برق منطقه ای خراسان

  شرکت برق منطقه ای خراسان

  شرکت برق منطقه ای خراسان یک شرکت در شهر مشهد می باشد

   نظرات