کنترل بیماری‌های مشترک انسان و حیوان نیازمند عزم ملی است/ شناسایی یک‌هزار و ۳۰۰ گونه جانوری در کشور

کنترل بیماری‌های مشترک انسان و حیوان نیازمند عزم ملی است/ شناسایی یک‌هزار و ۳۰۰ گونه جانوری در کشور


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،کیومرث کلانتری صبح امروز در آیین افتتاح نخستین کنگره ملی حفاظت و بیماری‌های حیات وحش که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: بخش مهمی از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست تحقیق، آموزش و اطلاع‌رسانی پدیده‌هایی که تنوع زیستی و محیط‌زیست را تحت تاثیر قرار می‌دهد، است و ما برنامه‌های مختلفی در این راستا انجام دادیم.

وی با بیان اینکه ایران با توجه به ویژگی‌های آب و هوایی و جغرافیایی از تنوع زیستی قابل ملاحظه‌ای برخوردار است، افزود: کشور ما دارای ۸ هزار و ۲۰۰ گونه گیاهی و یک‌هزار و ۳۰۰ گونه جانوری مهره‌دار است ولی به‌رغم این تنوع زیستی، محیط زیست با انواع تهدیدها و چالش‌هایی همچون آلودگی و تخریب، جزیره‌ای شدن زیستگاه‌های و جنگل‌ها، گرد و غبار و خشکسالی مواجه است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اگر بهره‌برداری از منابع طبیعی با تدبیر صورت نگیرد، جامعه در استفاده از عرصه طبیعی آینده روشنی نخواهد داشت.

کلانتری با اشاره به اینکه بیماری‌های مشترک انسان و دام یکی از مهمترین عوامل تهدید تنوع زیستی است، اذعان کرد: انسان و همه گونه‌های جانوری در برابر بیماری‌های مشترک انسان و حیوان آسیب‌پذیر هستند و عدم توجه به آنها باعث می‌شود سلامت جامعه و ذخایر ژنتیکی و گیاهی با خطر و آسیب مواجه شود.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی برای پیشگیری و کنترل بیماری‌های مشترک انسان و حیوان توسط سازمان‌های متولی در کنار آموزش و پژوهش از مهم‌ترین شاخص‌ها برای حفاظت از محیط زیست است که دستیابی به آن نیازمند عزم ملی است.

۶۰ درصد بیماری‌های واگیردار بین انسان و دام مشترک هستند

این گزارش می افزاید: جان بابایی با بیان اینکه سیر بیماری‌های عفونی بیشتر به سمت انسان و دام است، گفت: حدود ۶۰ درصد این بیماری‌ها مشترک و یک روند رو به افزایش دارند.
قاسم جان بابایی معاون درمان وزرات بهداشت در این کنگره ملی اظهار کرد: نزدیک به ۷۰ درصد بیماری‌های کشور همچون فشار خون، دیابت و بیماری‌های سرطانی غیر واگیر است که هزینه‌های زیادی دارد.

او افزود: همچنین بیماری‌های عفونی به عنوان عامل تهدید کننده‌ای هستند که اگر به آن ها توجه نشود ممکن است  افراد را  با مشکل روبه رو کند.

جان بابایی با اشاره به اینکه سیر بیماری‌های عفونی بیشتر به سمت بیماری‌های انسان و دام است، گفت: حدود ۶۰ درصد این بیماری‌ها مشترک و یک روند رو به افزایش دارند.

معاون درمان وزارت بهداشت مطرح کرد: اثرات و عواقبی که این بیماری‌ها ایجاد می‌کند متعدد است و سالانه ممکن است تعداد زیادی دام از بین برود.

او با بیان اینکه این بیماری‌ها در بعضی از کشور‌ها شدتش بیشتر است و کشور ما را هم درگیر خواهد کرد، تصریح کرد: علاوه بر عوارضی که این بیماری‌ها ایجاد می‌کند؛ در حوزه سلامت هم باید هزینه‌های زیادی را پرداخت کنیم به عنوان مثال به طور متوسط بین ۳ تا ۵ میلیون هزینه درمان بیماری هاری است.

جان بابایی عنوان کرد: عوامل مداخله گر در روند افزایش این بیماری‌ها متفاوت است به همین دلیل در مورد این بیماری‌های مشترک نوع مداخله گر ما در مقایسه با سایر بیماری متفاوت است.

معاون درمان وزرات بهداشت گفت: خوشبختانه برای پیشگیری و کنترل این بیماری‌ها کمینه مشترکی بین محیط زیست و وزرات بهداشت هست.

جان بابایی تصریح کرد: ما هر سال اصطبل‌ها را سم پاشی می کنیم، ولی هر سال در همان مناطق دوباره شروع بیماری داریم و این شاید به این دلیل است که ما باید کار اساسی انجام دهیم که یک سر آن سازمان برنامه و بودجه است.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات