پیگیری مجدانه محیط زیست فارس در راه رسیدن حقابه به تالاب بختگان

پیگیری مجدانه محیط زیست فارس در راه رسیدن حقابه به تالاب بختگان

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، حمید ظهرابی به ضرورت احیای دریاچه بختگان اشاره کرد و گفت: با توجه به پیگیری‌هایی صورت گرفته در خصوص احیای تالاب بختگان، این اداره کل به منظور حفظ کارکرد های ذکر شده و برای اجرای قانون حفاظت و احیاء تالاب ها و آیین نامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیر قابل جبران تالاب ها به ویژه ماده ۴ این آیین نامه با پی گیری های مداوم پس از چندین سال ۴۲ میلیون متر مکعب حق آبه این تالاب ها از سد درود زن تخصیص داده شد. و از ساعت ۸ صبح ۷/۹/۹۸ الی ساعت ۲۰مورخ ۲۳/۹/۹۸ به مدت ۱۶.۵ روز به میزان دبی ۳۰ متر مکعب بر ثانیه و میزان دبی ۲.۵۹ میلیون متر مکعب در روز و حجم کلی آب رها شده ۴۲.۷ میلیون متر مکعب در حال رها سازی است.

ظهرابی گفت: این میزان حقابه اختصاص‌ یافته توسط شرکت آب منطقه‌ای، تنها بخش اندکی از حقابه مورد نیاز تالاب بوده و نیاز آبی تالاب بختگان بسیار فراتر از این ارقام است .

حمید ظهرابی اظهار داشت: احیای تالاب ها یکی از اولویت‌های سازمان و اداره کل حفاظت محیط زیست فارس است و پیگیری برای تامین حقابه بختگان و انجام اقداماتی از این قبیل برای احیای این تالاب و زنده کردن خدمات اکوسیستمی که می‌تواند برای مردم ایجاد کند از اهداف و اولویت‌های محیط زیست بوده که به صورت مداوم در حال پیگیری است.

وی تاکید کرد: ما معتقدیم که احیای تالاب بختگان به معنی احیای مناطق و شهرستان‌های همجوار این دریاچه است و در این زمینه از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم . وجود اکوسیستم‌ ارزشمند تالاب های طشک و بختگان و نقش موثر این تالاب ها به ویژه حفظ تنوع زیستی و ذخایر ژنی، کنترل نمودن سیلاب های ویرانگر، تامین آب برای کشاورزی، شرب و از همه مهمتر نقش این تالاب ها در سلامت روانی و تامین معیشت جوامع پیرامونی، حفاظت و تامین حق آبه این تالاب را صد چندان می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس بیان داشت: سازمان آب با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست و مشارکت جوامع محلی که خود از ذینفعان اصلی این حقابه هستند، از حقابه‌ها تالاب ها مراقبت کرده تا کشاورزان در مسیر رها‌سازی از این آب برای توسعه کشت استفاده نکنند. این اداره کل به منظور حراست و پایش حق آبه تا ورودی تالاب های بختگان و طشک اکیپ های بازرسی تشکیل داده و با همکاری افراد محلی و فرمانداری های شهرستان های حوزه و ادارت آبیاری و جهاد کشاورزی به صورت شبانه روزی بر حسن اجرای عملیات نظارت دارند.

در حال حاضر ۱۴ /۹/۹۸ آب تا روستای گور گیر در نزدیکی پل حسن آباد رسیده است و تا روز شنبه ۱۶/۹/۹۸ به ورودی دریاچه بختگان در منطقه دو شاخ خواهد رسید . این اداره از همه ی افراد ساکن در مجاورت مسیر رودخانه کر خواهشمند است با عدم برداشت و گزارش تخلف برداشت های غیر مجاز این اداره کل را در تامین حق آبه تالاب ها همراهی نموده تا با حفظ این اکوسیستم های ارزشمند کارکرد ها و اثرات تالاب ها بر سلامت و معیشت مردم به منطقه برگردانده شود.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات