کلنگ پروژه ساماندهی کوچه باغ شهید رمضانی به زمین زده شد

کلنگ پروژه ساماندهی کوچه باغ شهید رمضانی به زمین زده شد


مراسم کلنگ زنی پروژه ساماندهی و بازآفرینی کوچه باغ شهید رمضانی واقع در مجموعه باغ های قصردشت با حضور شهردار شیراز، رییس و اعضای شورای شهر، جمعی از مدیران شهری و باغداران مجموعه باغات قصردشت برگزار شد.

عملکرد شهرداری شیراز در حوزه مالی، ارزشمند است
رییس شورای شهر شیراز با اشاره به مشکلات شدید مالی شهرداری‌های کشور، گفت: شهرداری شیراز در بدترین شرایط مالی نیز پروژه‌های خود را متوقف نکرده و پس از تکمیل پروژه‌های گذشته، پروژه‌های جدیدی را آغاز کرده است.
دکتر سید عبدالرزاق موسوی در آیین بازآفرینی و ساماندهی پیاده‌راه شهید رمضانی در محدوده باغات قصردشت، اظهار کرد: آنچه که امروز در این پروژه شاهد هستیم محصول کار و تلاش یک مجموعه بزرگ است بنابراین به عنوان نماینده مردم شیراز در شورای شهر از همه کسانی که در این پروژه نقش دارند، تشکر و قدردانی می‌کنم.
وی با بیان اینکه با یک مشکل جدی در سطح ملی مواجه هستیم و آن تعارض مصالح عمومی و منافع خصوصی است، افزود: به تعبیری دیگر برداشت‌های متفاوتی از مصالح عمومی داریم که نمونه آن دعوای قدیمی بین بخش صنعت و گردشگری و یا صنعت و محیط است که باید این موضوعات در سطح ملی حل و فصل شود اما در سطح شیراز از مسائلی متاثر می شویم که شاید پشت آن هم منافع بخش خصوصی نهفته باشد.
موسوی ادامه داد: در این راستا اقداماتی انجام شد؛ از جمله اینکه در شورای پنجم این اصل را پذیرفتیم که تصمیماتی که برای شهر گرفته می‌شود مبتنی بر نظرات علمی، فنی و تخصصی باشد و به همین دلیل در سال سوم خدمت شورای پنجم در کوتاه‌ترین زمان ممکن مرکز پژوهش‌های شورای شهر را راه‌اندازی کردیم تا افتخاری بزرگ برای شورای شهر به شمار رود.
رییس شورای شهر شیراز با بیان اینکه کمیسیون‌های شورا نیز تلاش می‌کنند تا تصمیمات علمی و تخصصی بگیرند، گفت: شاید دوستان ما در شهرداری گلایه‌مند باشند که چرا طرحی در کمیسیون زمان‌بر می‌شود اما دلیل آن در نظر گرفتن مصلحت شهر از بُعد علمی و فنی است.
رییس شورای شهر شیراز در ادامه به نقش مدیریت یکپارچه شهری در شهرها اشاره و اظهار کرد: موضوعی که در شورای پنجم به آن توجه شده و در سال سوم فعالیت شورا به صورت خاص به آن پرداخته شد، تلاش برای هماهنگ کردن سازمان‌های خدمات‌رسان سطح شهر شیراز است که در هفته جاری نیز اولین سند آن هم امضا شد و این همان چیزی است که در فلسفه وجودی شوراها پیش‌بینی شده است.
موسوی با اظهار تأسف نسبت به بی‌توجهی مدیریت کلان کشور به‌ویژه وزارت کشور در خصوص روحیه تمرکزگرایی مدیریتی، افزود: طی سه ماه گذشته تلاش زیادی در راستای اجرای طرح مدیریت یکپارچه شهری در مجلس شورای اسلامی انجام دادیم اما متاسفانه این طرح به تصویب نرسید.
رییس شورای شهر شیراز با اشاره به جلسه گردهمایی شوراهای شهر کشور و مشاهده گزارش‌های مالی شهرداری‌های کشور اظهار کرد: عملکردی که در وضعیت امروز در حوزه منابع مالی شهرداری شیراز اتفاق می‌افتد کاری بزرگ و ارزشمند است.
موسوی با بیان اینکه ما به عنوان شهروندان این شهر باید از خدمتگزارانی که خوب خدمت می کنند تشکر کنیم و آنان را همراهی کنیم تا انگیزه کاری آنان تقویت شود، گفت: در همین شرایط مالی نیز شهرداری شیراز پروژه‌های خود را متوقف نکرده و ضمن تکمیل پروژه‌های گذشته، پروژه‌های جدیدی را نیز آغاز کرده است.
رییس شورای شهر شیراز تصریح کرد: من به عنوان نماینده مردم از تلاش شهردار و مجموعه شهرداری صمیمانه تشکر کنم.
وی در عین حال تأکید کرد: از دستگاه‌های متولی استان هم درخواست می‌کنم شهرداری را کمک کنند، وضعیت مالی وضعیت خوبی نیست و صادقانه عرض می‌کنم که نگاه و امید دولت به شهرداری‌ها است که متولی بخش اداره شهر هستند.
موسوی با بیان اینکه در شورای شهر شیراز اصل حفظ مصالح عمومی به عنوان یک قاعده و اصل پذیرفته شده است، اظهار کرد: انتظار داریم رسانه‌ها نقد منصفانه داشته باشند اما در انعکاس فعالیت‌های خدمات شورا و شهرداری کوتاهی می‌بینم در حالی‌که همه ما باید بپذیریم که نقدها و قضاوت‌های ما منصفانه باشد.
رییس شورای شهر شیراز با بیان اینکه اینجانب یکی از منتقدین جدی و همیشگی شهرداری هستم و همین الان نیز نقدهایی در ارتباط با شهرداری دارم، گفت: اما در شرایط فعلی انصاف حکم می‌کند که قضاوتمان هم منصفانه باشد.
رییس شورای شهر شیراز با اذعان به اینکه در جاهایی ایراداتی وجود دارد، اظهار کرد: باید در برخورد با مشکلات عملکردی یکسانی داشته باشیم.
موسوی در پایان با بیان اینکه مشکلات اصلی امروز کشور، تبعیض، فقر و فساد است که مقام معظم رهبری هم بر آن تأکید دارند، خاطرنشان کرد: ریشه فقر و فساد نیز در تبعیض قرار دارد و بنابراین مدیران برای حل مشکلات کشور باید تلاش کنند تا تبعیض از بین برود.

کلیات طرح بازنگری باغات قصردشت تصویب شده است
معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز در این آیین گفت: احیا و بازآفرینی کوچه باغ های قصردشت به عنوان یکی از اهداف مجموعه مدیریت شهری با آغاز پروژه ساماندهی و بازآفرینی کوچه باغ شهید رمضانی به ثمر نشسته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس جواد بهادری با تاکید بر اینکه اساس این طرح حفظ و احیای باغ های قصردشت است، افزود: با مطالعه علمی و دقیق پروژه ای تعریف شده است که ضمن حفظ طبیعت زیبای محور فرصتی را برای حضور موثر شهروندان در دل باغ ها، ایجاد سرزندگی و نشاط و تامین آسایش و امنیت محیط فراهم می کند.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز ضمن اشاره به تصویب کلیات طرح بازنگری باغات قصردشت در شورای شهر اضافه کرد: در این طرح  کل مجموعه باغ ها فارغ از گروه بندی های پیشین به عنوان منطقه ویژه گردشگری دیده شده است و هدف از تصویب آن زمینه سازی برای حضور فعال باغداران در فرآیند حفظ باغات، تامین منافع آنها و بهره مندی شهروندان و گردشگران از محیط باغ ها است.

سال آینده فاز نخست بازآفرینی کوچه باغ شهید رمضانی به بهره برداری می رسد
شهردار منطقه 6 شیراز نیز که پروژه ساماندهی و بازآفرینی کوچه باغ شهید رمضانی در آن منطقه واقع شده در این آیین کلنگ زنی گفت: این پروژه شامل اصلاح و مرمت مسیر کوچه باغ قصردشت شامل کف سازی، بدنه سازی، نورپردازی و زمینی کردن تیرهای چراغ برق است که منجر به بهبود منظر باغات و افزایش ایمنی و امنیت مسیر می شود.
دکتر حمیدرضا اسماعیلی با بیان اینکه طول پروژه بازآفرینی کوچه باغ شهید رمضانی هفت کیلومتر است، افزود:  فاز نخست این پیاده راه سه کیلومتر است و در فاز بعدی پروژه تکمیل و پیاده راه از بولوار شهید کسایی به خیابان ایمان شمالی متصل می شود.
وی این پروژه را بستر مناسبی برای توسعه مسیرهای گردشگری در باغات قصردشت ارزیابی و عنوان کرد: با ساماندهی و بازآفرینی کوچه باغ شهید رمضانی فرصتی جدید به فضاهای گردشگری شیراز اضافه و رویکرد زندگی پیاده در شهر از مسیر کوچه باغ های قصردشت به عنوان بخشی از هویت شیراز آغاز می شود.
شهردار منطقه 6 شیراز اجرای این پروژه را براساس دستور شهردار و شورای شهر دانست و گفت: تلاش داریم سال آینده فاز نخست ساماندهی و بازآفرینی کوچه باغ شهید رمضانی به بهره برداری برسد.

رویکرد شهرداری شیراز در راستای توسعه شادی در شهر است
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور نیز در این آیین گفت: باغات قصردشت از مزیت های نسبی شهرداری شیراز به شمار می رود و خوشحالم شاهد مجموعه مدیریت شهری هستم که تلاش دارد از محل زیبایی های ذاتی شهر تولید درآمد کند و بر شادی شهروندان بیفزاید. هر چه قدر شهر شادتر و سالمتر باشد، ارزش های گردشگری آن نیز افزایش پیدا می کند.
محمد درویش اضافه کرد: عملکرد شهرداری شیراز در ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری و پیاده روی تنها به ایجاد یک مسیر محدود نمی شود بلکه امروز نگاه بسیاری از مدیران شهری سایر شهرها و مردم ایران به شیراز دوخته شده است که چگونه شهرداری شهر را متناسب با مدرن ترین راهکارهای مدیریت شهری همچون ایجاد پیاده راه ها و مسیرهای دوچرخه سواری توسعه می دهد.
این فعال محیط زیست با بیان اینکه اقدامات شهرداری شیراز برای دورنمای بلندمدت و در راستای تامین سلامت و رفاه شهروندان است، عنوان کرد: در سطح کشور با برنامه ریزی های کوتاه مدت درگیر هستیم و بیلان کار مدیران سازه محور براساس میزان بتن و آسفالت مصرفی برای ساخت بزرگراه ها و پل ها سنجیده می شود اما شهرداری شیراز با در پیش گرفتن رویکردی مدرن به توسعه سازه هایی که شادی وسلامتی را برای شهروندان به ارمغان می آورد و اثرش را در بلندمدت نشان می دهد روی آورده است.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور بیان کرد: خوشحالم در شیراز مدیران شهری وجود دارند که مفهوم توسعه شادی در شهر را درک می کنند. امیدوارم این تفکر ادامه یابد و شیراز به عنوان الگوی ایران، خاورمیانه، آسیا و جهان بدرخشد.
درویش افزود: حوزه های انتظامی، قضایی و سلامت باید متوجه این امر باشد که رویکرد شهرداری شیراز در زمینه توسعه پیاده راه ها و مسیر های دوچرخه سوای با افزایش سلامت شهروندان و کاهش میزان جرایم در راستای منافع آنها نیز است.
براساس این گزارش کوچه باغ شهید رمضانی در تقاطع بولوار شهید کسایی و خیابان پزشکان واقع شده و در فاز نخست پروژه ساماندهی و بازآفرینی این کوچه باغ به طول سه کیلومتر (طول کل مسیر 7 کیلومتر) عملیات عمرانی شامل محوطه سازی، همسطح سازی، احداث آبنما و روشنایی انجام می شود.
لینک اصل خبر در سایت شهرداری شیراز

    منبع خبر

    شهرداری شیراز

    شهرداری شیراز یک شهرداری در شهر شیراز می باشد

      نظرات