دولت در زمينه محيط زيست قدم‌هاي بسيار خوبي برداشته است

دولت در زمينه محيط زيست قدم‌هاي بسيار خوبي برداشته است


رئيس جمهور با اشاره به اينكه اين دولت در زمينه مسايل محيط زيست قدم‌هاي مهمي برداشته كه اين روند را در سال آينده ادامه خواهيم داد، تاكيد كرد: به جز مسأله درياچه اروميه كه شرايط آن بسيار اميدواركننده است و همچنين تالاب‌ها كه شرايط آنها بهتر از سال‌هاي گذشته است، اميدوارم اين اقدامات ادامه پيدا كند .

رئيس جمهور با تاكيد براينكه در زمينه بنزين و گازوئيل بزرگترين طرح‌ها را براي مسأله زيست محيطي اجرا كرديم و 75 درصد بنزيني كه امروز عرضه مي‌كنيم، يورو 4 و 5 است و 45 ميليون ليتر گازوئيل ما يورو 4 و 5 است، تصريح كرد: بنابراين دولت در زمينه محيط زيست قدم‌هاي بسيار خوبي برداشته است و اين طرح را ادامه مي‌دهيم و به رئيس سازمان برنامه و بودجه براي برخي از طرح‌هاي زيست محيطي مخصوصاً در شمال كشور و بحث پسماندها كه يك مشكل بزرگ است، تأكيد كردم.

به گزارش«پارما» از پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسن روحاني روز يكشنبه هنگام تقديم لايحه بودجه سال 1399 كشور به مجلس شوراي اسلامي در جمع نمايندگان با بيان اينكه بودجه سال آتي، بودجه استقامت و مقابله با تحريم خواهد بود ، گفت:دشمنان در طرح شكست اقتصاد ايران اسلامي ناكام مانده اند و دولت طبق خواست مردم و مجلس در اقتصاد كلان گامهاي قابل ملاحظه اي برداشته و كشور در مسير توسعه و رونق است .

رئيس جمهور با تشكر از هيأت رئيسه و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ، گفت: خداوند بزرگ را سپاسگزارم كه همانند 2 سال گذشته در دولت دوازدهم امسال در سومين بودجه‌اي كه تقديم مجلس مي‌شود، دولت توانست لايحه بودجه را در موعد قانوني مشخص آماده و تقديم مجلس شوراي اسلامي كند .

دكتر روحاني همزماني تقديم لايحه بودجه سال 99 با ايام شعف ملت و نمايندگان آنان براي حضور در انتخابات يازدهمين دور مجلس شوراي اسلامي را به فال نيك گرفت و اظهار اميدواري كرد تا با حضور پرشور مردم بهترين‌ها براي مجلس شوراي اسلامي توسط ملت شريف انتخاب شوند و مجلس يازدهم همانند مجالس گذشته بتواند مسير و راه خود را كه قرآن مشخص كرده است، اجرا و عملياتي كند .

رئيس جمهور افزود: همه نمايندگان مجلس ميراث‌دار شخصيت‌هايي چون شهيد مدرس، ‌آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، شهداي عزيز مجلس شوراي اسلامي و همه خادمان و مخلصاني خواهند بود كه طي اين 10 دوره در مجلس خدمت كرده‌اند .

دكتر روحاني با بيان اينكه سال گذشته و هنگام تقديم لايحه بودجه سال 98 در سخت‌ترين شرايط تحريم بوديم، خاطرنشان كرد: در محضر شما وعده داديم كه دولت همه توان و امكان خود را بكار خواهد گرفت و در كنار استواري ملت بزرگ ايران و اركان ديگر نظام از جمله مجلس شوراي اسلامي، خواهد توانست بودجه را محقق سازد و تا امروز چنين بوده است .

رئيس جمهور ادامه داد: 9 ماه از سال 98 گذشته است و طي اين 9 ماه، بودجه‌هاي جاري به موقع پرداخت شده و تاكنون 34 هزار ميليارد تومان از بودجه عمراني نيز پرداخت شده است و طرح‌هاي مهم و اساسي كه مد نظر دولت بوده، يا افتتاح شده و يا تا پايان سال افتتاح خواهد شد .

دكتر روحاني اظهار داشت: در آن شرايطي كه دشمنان ما، آمريكايي‌ها و صهيونيست‌ها فكر مي‌كردند با تحريم شديدشان ، ملت و دولت را از ساخت كشور ناتوان خواهند ساخت، از اجراي قانون بودجه مصوب تا امروز نااميد شده‌اند و در آينده هم نااميد خواهند بود .

رئيس جمهور تصريح كرد: بر مبناي آنچه خواست ملت ايران و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بوده است، دولت توانسته‌ طي 9 ماهه گذشته در اقتصاد كلان گام هاي قابل ملاحظه‌اي بردارد، عليرغم اينكه شرايط بودجه‌اي و اقتصاد ما در سال گذشته تا اسفند، شرايط بسيار نامساعدي بود .

دكتر روحاني افزود: از اسفند سال گذشته تقريباً اقتصاد ما راه درست خود را آغاز كرد و در ارديبهشت امسال آثار آن را در شاخص‌هاي كلان اقتصادي مشاهده كرديم و همانگونه كه شما مطلع هستيد تورم 52 درصد نقطه به نقطه به 27 درصد و رشد اقتصادي كه سال گذشته منفي بود، امروز علائم اينچنين به ما مي‌گويد و برآوردها اين است كه اقتصاد منهاي نفت ما امسال مثبت باشد و اميدوارم امسال به اين هدف دست پيدا كنيم و پيش‌بيني‌هاي ما در سال آينده آن است كه با كمك يكديگر اين راه را ادامه دهيم .

دكتر روحاني ادامه داد: اينكه مي‌بينيم در بخش صنعت و صنايع بورسي در ماه‌هاي گذشته رشد 3.7 در توليد و 14.5 در ارزش و فروش داشته، ‌معنايش اين است كه مسير صحيحي در اقتصاد كشور آغاز شده است؛ در تمام بخش‌هايي كه در نطق سال گذشته در محضر شما قول دادم دولت تلاش خواهد كرد شرايط نسبتاً مناسب با شرايط فشار و تحريم را داشته باشد، به همان صورت كه امروز ملاحظه مي‌كنيم .

رئيس جمهور گفت: آغاز امسال با رحمت بارش‌هاي آسماني گر چه هم با رحمت توأم بود با مشكلاتي كه براي مردم در 21 استان بوجود آمد توام با نقمت نيز بود .

رئيس جمهور با اشاره به بارش ها در سال جاري و ايجاد مشكلاتي براي 21 استان كشور افزود: با رحمت بارش‌هاي آسماني آمار برداشت محصولات كشاورزي در خوزستان بسيار خوشحال كننده است و خوشبختانه در همه محصولات كشاوري نسبت به سال گذشته شاهد رشد قابل ملاحظه اي هستيم . توليد شلتوك 900 هزار تن و برنج سفيد 550 هزار تن در خوزستان خواهد بود و ذرت، كلزا و توليد همه محصولات بحمدالله نسبت به سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌اي داشته است .

دكتر روحاني افزود: افزايش توليد محصولات كشاورزي در استان خوزستان از بركت بارندگي و رحمت خداوند و همچنين اجراي طرح كانال‌كشي آب و زهكشي در خوزستان بوده است و امروز در سايه اين طرح عظيم و بزرگ در 300 هزار هكتار اراضي خوزستان و ايلام از اين نعمت استفاده مي‌كنيم .

رئيس جمهور با اشاره به سفر چند ماه قبل خود به استان خوزستان افزود: در بازديد از مزارع، مردم خوشحال بودند كه اجراي اين طرح علاوه بر محصولاتي كه در سايه اين طرح به دست مي‌آورند ،چه مقدار توانسته بر ارزش زمين آنها بيفزايد .

دكتر روحاني با تاكيد بر اينكه اين طرح كشاورزي را در خوزستان و ايلام ادامه خواهيم داد، گفت: در مناطق گرمسيري قدم‌هاي بسيار بزرگي برداشته شده است و همانطور كه مي‌دانيد سدهاي فراواني در طول ماه‌هاي گذشته افتتاح شده و در دولت يازدهم و دوازدهم در مجموع تاكنون 35 سد افتتاح شده است كه اين به معناي حركت درست اقتصاد كشور است .

رئيس جمهور در ادامه به افتتاح 25 تصفيه‌خانه آب در دولت يازدهم و دوازدهم اشاره كرد و افزود: اجراي 62 طرح فاضلاب به معناي آن است كه در زمينه كشاورزي، آب و برق، حركت ما حركت مثبت و درستي بوده است و آنچه دشمنان ما دنبال مي‌كردند و آن شكستن اقتصاد كشور بوده، بحمدالله ناموفق بودند و ملت استوار و بزرگ و فهيم ما توانسته در اين شرايط سخت كشور را به پيش ببرد .

دكتر روحاني ادامه داد: در ماه هاي اخير به هر استاني رفتم بين 10 تا 20 هزار ميليارد تومان طرح افتتاح شد و آغاز به كار كرد و معادل اينها هم كلنگ‌زني شد، معنايش اين است كه همه استان‌هاي ما در مسير رشد اقتصادي است .

رئيس جمهور با بيان اينكه فقط در بخش آب و برق در 6 ماهه دوم امسال 33 هزار ميليارد تومان طرح و پروژه افتتاح خواهد شد، افزود: روند اقتصاد ما هم در كلان و هم در بخش‌ها مثبت بوده است .

دكتر روحاني با بيان اينكه در سال گذشته براي اولين بار در تاريخ كشور توليد گاز ايران در پارس جنوبي از قطر بيشتر بوده است، گفت: اين درحالي است كه در سال 92 توليد ما نسبت به قطر نصف بوده و قطر 2 برابر ما گاز توليد مي‌كرده ، در زمينه گاز و نفت نيز در بخش ميادين نفتي مرزي غرب كارون كه 70 هزار بشكه در روز توليد مي‌كرديم امروز 355 هزار توليد مي‌كنيم اين به معناي آن است كه توليد ما 7 برابر شده است .

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه اقتصاد ما در بخش‌هاي مختلف رشد و حركت داشته است، تصريح كرد: حركت ما در زمينه هاي مختلف كشاورزي، آب، انرژي، راه و ارتباط و گازكشي به روستاها مثبت بوده و در زمينه كمبود در زمينه ساخت مسكن نيز با طرحي كه وزارت راه و شهرسازي تدوين كرده و با آغاز عمليات اجرايي ساخت 180 هزار واحد طي يكي دو هفته گذشته، كمبود جبران خواهد شد و ان‌شاء الله 400 هزار واحدي را كه قول داده تا آخردولت اجرايي و عملياتي خواهد كرد .

رئيس جمهور افزود: همچنين حدود 107 هزار منزل مسكوني در بخش زلزله زده ترميم يا احداث كرديم و همچنين امسال 147 هزار واحد مسكوني خسارت ديده از سيل ترميم يا در حال احداث است كه اميدواريم تا پايان سال تكميل شود .

رييس جمهور تصريح كرد: برعكس آنچه آمريكايي‌ها فكر مي‌كردند كه با فشار تحريم، اقتصاد كشورمان را دچار مشكل مي‌كنند، بحمدالله مسير و راه درستي را در همه اين زمينه‌ها انتخاب كرديم و به پيش مي‌رويم .

دكتر روحاني با اشاره به نكاتي كه در بودجه سال 99 حائز اهميت است،اظهار داشت: مسأله اول اينكه در سال آينده هم مثل سال جاري بودجه ما، بودجه ايستادگي و استقامت در برابر تحريم است. اين بودجه به دنيا اعلام مي‌كند كه علي رغم تحريم، كشور را مخصوصاً از لحاظ نفت اداره خواهيم كرد .

رييس جمهور با بيان اينكه تقريباً بودجه سال 99 با شرايطي كه پيش‌بيني شده،خيلي به نفت اتكا ندارد، گفت: در جدول‌هاي بودجه خواهيد ديد، درآمدي كه براي نفت خام و گاز در نظر گرفته شده با مقداري كه در بودجه عمراني پيش‌بيني كرديم، اگر همه پيش‌بيني‌ها حاصل شود، تقريباً نزديك هم است و اگر آن پيش‌بيني‌ها حاصل نشود، بودجه عمراني جلوتر است .

رييس جمهور از اختصاص 70 هزار ميليارد تومان براي بودجه عمراني سال آينده، خبر داد و خاطرنشان كرد: از ابتداي اين دولت و در اين 6 سال از 11 هزار ميليارد بودجه عمراني در سال 91 به ترتيب جلو آمده و به 70 هزار ميليارد در سال آينده رسيديم . يعني بودجه عمراني در 6 سال گذشته بيش از 6 برابر شده است و ان‌شاء الله طرح‌هايي كه در بخش عمراني مد نظر است را اجرايي و عملياتي خواهيم كرد و با اين گام نسبت به بودجه عمراني كشور براي سال آينده ،همه طرح‌هاي عمراني كشور اجرايي و عملياتي خواهد شد .

رييس جمهورگفت: بخش اعظم طرح‌هايي كه براي غرب كشور و مناطق گرمسيري مد نظر داشتيم، اجرايي شده و بخشي باقي مانده را تا پايان دولت دوازدهم اجرايي و عملياتي خواهيم كرد و اين به معناي يك تحول در بخش كشاورزي است .

دكتر روحاني اضافه كرد: خودكفايي كشور در انرژي غذايي در آغاز دولت يازدهم 57 درصد بوده است و امروز اين خودكفايي بالاي 73 الي 74 درصد است و تا پايان سال آينده پيش‌بيني اين است كه خودكفايي در بخش انرژي غذايي به 82 درصد خواهد رسيد و اين به معناي يك تحول بزرگ در بخش كشاروزي و خودكفايي و خوداتكايي در بسياري از محصولات است كه اين روند را در سال آينده ادامه مي‌دهيم .

رييس جمهور خاطرنشان كرد: قبل از دولت يازدهم كل سامانه نوين آبياري كشور يك ميليون و 300 هزار هكتار بوده و امروز 2 ميليون 300 هزار هكتار سامانه نوين آبياري پياده شده و با آنچه در سال آينده و تا آخر دولت اجرا خواهد شد به 2 برابر خواهد رسيد. اين به معناي آن است كه مسير، مسير صحيح و درستي است كه در بخش كشاورزي، آب، سدسازي، فاضلاب و در بخش‌هاي زيرساختي انجام مي‌دهيم .

دكتر روحاني در ادامه با تاكيد دولت نسبت به توسعه خطوط ريلي ، اظهارداشت: در زمينه ريل پارسال هم تأكيد كردم و امسال هم در بودجه تأكيد كرديم، ريل به عنوان مسير حمل و نقل اساسي در كشور، مد نظر قرار گرفته است. كل خطوط ريل كشور تا اول دولت يازدهم حدود 10 هزار كيلومتر بوده و امروز 11 هزار و 300 كيلومتر است و امروز اگر بخواهيم با خط 2 و 3 مقايسه كنيم رقم حدود 14 هزار كيلومتر مي‌شود بنابراين در ريل يك حركت بسيار سريع و خوبي داشتيم و ان‌شاء الله سال آينده هم در ريل همين روند را ادامه خواهيم داد .

رييس جمهور با اشاره به طرح هاي اجرا شده در زمينه خط آهن گفت: در طول پارسال و امسال 5 استان كشور به خطوط سراسري ريلي كشور متصل شدند و براي سال آينده اميدواريم بحث راه‌آهن يزد اقليد، رشت به بندر انزلي، چابهار به سمت زاهدان اجرايي شود . تلاش مضاعفي داريم اين ريل را تا آخر دولت دوازدهم به ثمر برسانيم كه براي ما بسيار حائز اهميت است. همچنين ريل خواف در دست اجرا و فعاليت است .

رئيس جمهور با بيان اينكه در ساير موضوعاتي كه قبلاً روي آن تأكيد كرديم اين مسير ادامه پيدا مي‌كند، گفت: در زمينه انرژي امروز به خودكفايي رسيديم و اين مهم است كه حتي در زمستان، گاز را به كشورهاي مختلف صادر مي‌كنيم .

دكتر روحاني با اشاره به اينكه در گذشته در زمستان تقريباً صادرات گاز ما قطع مي‌شد، افزود: امروز صادرات به كشورهاي مختلف حتي در شرايط سرماي زمستان ادامه دارد و در زمينه نفت، گاز و بنزين نيز خودكفا هستيم و حتي صادرات داريم .

رئيس جمهور يا بيان اينكه طبق آخرين گزارش وزارت نفت ، توليد بنزين تا پايان امسال در روز به 110 ميليون ليتر مي‌رسد، خاطرنشان كرد: در حالي كه در آغاز دولت يازدهم توليد بنزين 52 ميليون ليتر بود و اين مقدار بيش از 2 برابر شده است و بحمدالله با طرحي كه اجرا شده تا سال‌هاي آينده خودكفايي بنزين ادامه پيدا كند .

دكتر روحاني با اشاره به اينكه اين دولت در زمينه مسايل محيط زيست قدم‌هاي مهمي برداشته كه اين روند را در سال آينده ادامه خواهيم داد، تاكيد كرد: به جز مسأله درياچه اروميه كه شرايط آن بسيار اميدواركننده است و همچنين تالاب‌ها كه شرايط آنها بهتر از سال‌هاي گذشته است، اميدوارم اين اقدامات ادامه پيدا كند .

رئيس جمهور با تاكيد براينكه در زمينه بنزين و گازوئيل بزرگترين طرح‌ها را براي مسأله زيست محيطي اجرا كرديم و 75 درصد بنزيني كه امروز عرضه مي‌كنيم، يورو 4 و 5 است و 45 ميليون ليتر گازوئيل ما يورو 4 و 5 است، تصريح كرد: بنابراين دولت در زمينه محيط زيست قدم‌هاي بسيار خوبي برداشته است و اين طرح را ادامه مي‌دهيم و به رئيس سازمان برنامه و بودجه براي برخي از طرح‌هاي زيست محيطي مخصوصاً در شمال كشور و بحث پسماندها كه يك مشكل بزرگ است، تأكيد كردم .

دكتر روحاني افزود: البته در بقيه كشور مشكلات فراوان است و يك بودجه خاصي براي اينكه بتوانيم اين مشكلات را حل كنيم، پيش‌بيني شود تا مردم بتوانند در سلامت بهتري زندگي كنند .

رئيس جمهور سپس به اجراي طرح تحول سلامت اشاره و تاكيد كرد:‌ اين طرح مثل گذشته در سال آينده هم ادامه مي يابد و طرح تحول سلامت از افتخارات دولت يازدهم و دوازدهم است كه تا پايان دولت دوازدهم در كنار اين طرح خواهيم بود .

رئيس جمهور خطاب به نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، گفت: در آغاز دولت يازدهم كل تخت‌هاي بيمارستاني، تخت اروژانس و موقت، 96 هزار تخت در سراسر كشور بود و امروز به 123 هزار تخت رسيده كه تا پايان سال 8 هزار تخت اضافه مي‌شود به 131 هزار تخت بيمارستاني مي رسد و تا پايان سال 99 نيز 137 هزار تخت بيمارستاني خواهيم داشت .

دكتر روحاني با بيان اينكه در گذشته 37 درصد هزينه هاي درماني به گردن مردم بود و امروز در شهرها 10 درصد و در روستاها 7 درصد به عهده مردم است، تصريح كرد: اين خدمت بزرگي است كه طرح سلامت انجام مي‌دهد و اين طرح را ادامه خواهيم داد .

رئيس جمهور با تاكيد براينكه مسأله قدرت خريد و شرايط زندگي مردم براي ما بسيار حائز اهميت است و اين موضوع در سال 98 و در بودجه سال 99 يك مسأله اساسي است، گفت: مي‌دانيم در شرايط تحريم و فشار مردم در سختي‌ هستند و قدرت خريد آنان كاهش يافته و صادرات و واردات و جا به جايي پول و ارز با مشكلات زيادي توأم است .

دكتر روحاني با تاكيد براينكه همه مي‌دانيم در صادرات نفت با مشكلاتي مواجه ايم اما در عين حال تلاش ما اين است سختي معيشت مردم را كاهش دهيم، تصريح كرد: همه تلاش اين است اين سختي‌ها مقداري كاهش پيدا كند و بيشتر قابل تحمل باشد .

رئيس جمهور تاكيد كرد: به همين دليل در سال جاري براي كالاهاي اساسي، ارز 4200 توماني را اختصاص داديم و براي بودجه سال 99 نيز براي كالاهاي اساسي ارز 4200 توماني پرداخت خواهد شد .

رئيس جمهور با بيان اينكه با اشاره به اينكه با وجود ارز چند نرخي، جلوگيري از سوء استفاده و فساد مشكل است اما در عين حال دولت بخاطر اينكه مردم در فشار نباشند، تحمل مي‌كند، ادامه داد: براي كالاهاي اساسي در سال آينده مانند امروز و امسال باز هم ارز به قيمت 4200 تومان خواهد بود و حتي كالاهاي غير اساسي آنها هم با ارز نيمايي خواهد بود كه در اين بودجه ارز نيمايي را 8500 تومان مد نظر قرار داديم؛ بنابراين تلاش ما اين است كه معيشت مردم در سختي نباشد .

دكتر روحاني خاطرنشان كرد: تلاش كرديم، حقوق و مستمري افرادي كه در جامعه آسيب‌پذيرتر هستند را به مقداري كه در توان دولت است افزايش دهيم؛ در همين يكي دو هفته گذشته، در اجراي قانون براي حمايت و كمك به معلولين علاوه بر آنچه كه در سال‌هاي پيش و اوايل سال پرداخت مي‌شده، بيش از هزار ميليارد تومان اختصاص داديم .

رئيس جمهور افزود: حقوق مستمري‌بگيرها نسبت به 2 سال پيش، بيش از 3 برابر افزايش پيدا كرده است و همچنين حقوق ثابت كارمندان را در سال جاري 20 درصد افزايش داديم و در سال آينده ان‌شاء الله 15 درصد افزايش مي‌دهيم؛ يعني در اين 2 سال 35 درصد بر حقوق و مستمري‌ها افزوديم و اين بدان معناست كه اقشاري كه تحت فشار هستند ، فشار كمتري را تحمل كنند .

دكتر روحاني خاطرنشان كرد: در همين طرح اخير باز هم تلاش بر اين بوده بتوانيم به آنهايي كه متحمل فشار بيشتري هستند و مشكلات بيشتري دارند در ماه‌هاي باقيمانده امسال كمك معيشتي انجام دهيم كه در آذرماه انجام داديم و نسبت به ماه‌هاي بقيه هم ان‌شاء الله انجام خواهيم داد كه اين طرح شامل 60 ميليون نفر از اعضاء خانواده ايران عزيز ما است .

رئيس جمهور با بيان اينكه ممكن است با درخواست هاي ارائه شده از سوي مردم ، تعداد كساني كه مدعي اند نيازمند هستند افزوده شود، افزود: به هر حال اين را اجرا و عملياتي مي‌كنيم تا مردم عزيز ما در فشار كمتري قرار بگيرند و اين روند در سال آينده هم به حول و قوه الهي ادامه خواهد يافت و اجرا خواهد شد .

دكتر روحاني يادآور شد: از لحاظ كمك به بيش از 7 دهك جامعه كه قشرضعيف و متوسط هستند دولت حركت بسيار خوبي را آغاز كرده و اين حركت را باز هم ادامه خواهد داد .

رئيس جمهور با بيان اينكه مبناي بودجه ما همچنان بر مبناي فشار حداكثري و ادامه تحريم آمريكاست، تاكيد كرد: اين به آن معنا نيست كه دولت قدم ديگري برندارد اما به هرحال بر اين مبنا بودجه 99 را طراحي و اجرا كرديم .

دكتر روحاني افزود: به عنوان يك خبر خوشحال كننده خدمت نمايندگان و ملت عزيز عرض مي كنم كه روابط اقتصادي ما با كشورهاي همسايه و چند كشور غيرهمسايه در ماههاي اخير روند بهتري را طي مي كند و ما اميدواريم كه شرايط بهتري با اين كشورها داشته باشيم .

رئيس جمهور با بيان اينكه صادرات ما در آينده رونق بيشتري خواهد يافت، گفت: ورود موقت ما در اتحاديه اوراسيا و ورود ما به اين اتحاديه به اين معناست كه محصولات و توليدات ما با ارقام بهتر بدون تعرفه يا با تعرفه بسيار كم صادر مي شود و صادرات ما را رونق مي دهد و همين طرح را با تركيه و جمهوري آذربايجان و كشورهاي ديگر به زودي اجرا مي كنيم .

دكتر روحاني افزود: آنچه كه در سرمايه گذاري مدنظر ما بوده، از 5 ميليارد دلار سرمايه گذاري روسيه در ايران بيش از دو ميليارد آن قبلا نهايي شده و در حال اجرايي شدن است و بقيه هم در سال 2020 اجرايي و عملياتي خواهد شد و اميدواريم 5 ميليارد دلار سرمايه گذاري چه طرح هايي كه قبلا نهايي شده و چه طرح هايي كه سال آينده نهايي خواهد شد ، وارد كشور شود. البته مشابه اين را با كشورهاي ديگر هم داريم .

رييس جمهور در ادامه با تاكيد بر اينكه شرايط اقتصادي بهتر خواهد بود و تلاش مي كنيم شرايط مردم هم شرايطي نباشد كه در فشار بيشتر باشند، گفت: البته هر چه بدست آورده ايم در سايه حمايت مجلس شوراي اسلامي، در سايه حمايت هاي مقام معظم رهبري و در سايه حضور مستمر مردم در بخش هاي مختلف اجتماعي و اقتصادي بوده و اين روند در سال آينده هم ادامه خواهد يافت .

دكتر روحاني با اشاره به ارقامي از بودجه و ويژگي هاي آن، تقويت حوزه هاي بهداشت و درمان، محيط زيست، كشاورزي ، آب، برق، ارتباطات و پهناي باند را از اصول سياست هاي دولت عنوان كرد و افزود: از آغاز دولت يازدهم قدرت پهناي باند تقريبا 20 برابر شده است و اين روند را ادامه مي دهيم تا بتوانيم شبكه ملي اطلاعات را آنچنان تقويت كنيم كه مردم براي رفع نيازمندي هاي خود نيازي به خارج نداشته باشند .

رئيس جمهور تاكيد كرد: اخيرا مقام معظم رهبري نيز دستوري در اين زمينه دادند كه انشاءالله در شوراي عالي فضاي مجازي آن را دنبال مي كنيم و مردم ما شرايط بهتري را در اين حوزه لمس خواهند كرد .

رييس جمهور با بيان اينكه در بودجه سال آينده حقوق و مزاياي مستمر كاركنان، بازنشستگان لشكري و كشوري 15 درصد افزايش پيدا مي كند، گفت: همسان سازي حقوق بازنشستگان نيز ادامه يافته و اجرا مي شود .

دكتر روحاني افزود: مبارزه با فقر مطلق را هم به عنوان مساله مهمي كه در چند سال گذشته دنبال كرده ايم، امسال هم با اختصاص اعتبار بيشتري دنبال مي كنيم و براي تحقق ريشه كني فقر مطلق در سالهاي آينده تلاش خواهيم كرد. اعتبار لازم براي اجراي طرح رتبه بندي معلمان نيز در بودجه سال آينده پيش بيني شده است .

رئيس جمهور با تاكيد براينكه بخش بزرگي از مديريت طرح هاي ملي را به استان ها واگذار كرديم كه اين مهم، مطالبه استان ها و نمايندگان مجلس شواي اسلامي بود، گفت: نمايندگان مي گفتند اگر اين موضوع به استان ها واگذار شود هم نمايندگان مي توانند بهتر نظارت كنند و هم اجراي آن بهتر است كه 650 طرح ملي براي سال آينده به استان ها واگذار شده است .

دكتر روحاني با اشاره به اينكه استاندارد كردن سيستم گرمايش مدارس يكي از دغدغه‌هايي برخي از نمايندگان و وزير آموزش و پرورش بود، گفت: وزير نفت اين امر را به عهده گرفت كه همه مدارس كشور از سيستم گرمايش استاندارد برخوردار شوند كه اين طرح را سال آينده اجرايي مي كنيم .

رئيس جمهور اظهارداشت: طرح گازسوز كردن خودروهاي حمل و نقل عمومي را كه از طرف دولت اعلام شد، در سال آينده اجرا مي كنيم و دولت تامين بودجه آن را به عهده مي گيرد .

دكتر روحاني با بيان اينكه بودجه دستگاه هاي اجرايي برنامه محور خواهد شد و همچنين دولت براي كوچك سازي و عدم تصدي گري تلاش مي كند، تاكيد كرد: بنابراين تلاش مي شود دارايي هاي مازاد در سال آينده واگذار شود كه يكصد رديف هزينه اي بودجه حذف شده و بودجه شركت هاي دولتي هم امسال يك ماه زودتر خدمت مجلس شوراي اسلامي تقديم شده است .

رئيس جمهور با اشاره به اينكه در بودجه سال آينده شركت هاي دولتي 200 هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري خواهند كرد كه 70 هزار ميليارد هم بودجه عمراني است، افزود: بنابراين دولت يا شركت هاي دولتي 270 هزار ميليارد تومان در سال آينده سرمايه گذاري مي كنند كه باعث شكوفايي خواهد بود .

دكتر روحاني گفت: لايحه بودجه سال 1399 كل كشور از حيث منابع بالغ بر نوزده ميليون و هشتصد و هشتاد و هفت هزار و سيصد وهفتادميليارد و نهصد و ده ميليون ريال است كه منابع عمومي دولت از لحاظ درآمدها و واگذاري داراييهاي سرمايه اي و مالي و مصارف بودجه عمومي دولت از حيث هزينه ها و تملك دارايي هاي سرمايه اي و مالي، بالغ بر پنج ميليون و ششصد و سي و هشت هزار و دويست و نود و سه ميليارد چهل و نه ميليون ريال است .

رئيس جمهور افزود: منابع عمومي بودجه نيز بالغ بر چهار ميليون و هشتصد وچهل و پنج هزار و نهصد و شصت و هشت ميليارد و شصت و شش ميليون ريال است. درآمد اختصاصي وزارتخانه ها و مؤسسات دولتي نيز بالغ بر هفتصد و نود و دو هزار و سيصدو بيست و چهار ميليارد و نهصد هشتاد و سه ميليون ريال است .

دكتر روحاني اظهارداشت: بودجه شركتهاي دولتي ، بانكها و مؤسسات انتفاعي وابسته به دولت از لحاظ درآمدها و ساير منابع تأمين اعتبار بالغ بر چهارده ميليون و هشتصد و سي و نه هزار و چهارصد و پنجاه و هفت ميليارد و ششصد و هشتاد و نه ميليون ريال و از حيث هزينه ها و ساير پرداختها بالغ بر چهارده ميليون و هشتصد و سي و نه هزار و چهارصد و پنجاه و هفت ميليارد و ششصد و هشتاد و نه ميليون ريال است كه اين لايحه بودجه طبق اصل 52 قانون اساسي تقديم مجلس شوراي اسلامي خواهد شد .

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات