فرونشست زمین از مخاطرات اصلی استان قم است/ اولویت شناسایی نقاط آسیب پذیر در حوزه های شهری

فرونشست زمین از مخاطرات اصلی استان قم است/ اولویت شناسایی نقاط آسیب پذیر در حوزه های شهری

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان قم، محمدصادق پیشوایی عنوان کرد: مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی بررسی ابعاد مختلف زلزله و راهکارهای به حداقل رساندن خسارات ناشی  از آن را جزو دستورکارهای اولویت دار قرار داده و اقدامات قابل توجهی هم طی این سال ‌ها صورت گرفته است .

وی افزود: براساس قانون مدیریت بحران کشور که در اجرای اصل یکصد و بیست و سه قانون اساسی در شهریور سال جاری به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و طی ابلاغیه به وزارت کشور ابلاغ گردیده، کلیه دستگاه ‌های اجرایی در سطح استان  ملزم به اجرای مفاد آن هستند.

به گفته رییس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل اداره کل راه و شهرسازی استان قم، طبق بند (ض ) ماده 14 این قانون، وزارت راه و شهرسازی (مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی) با رعایت ضوابط شورای عالی شهرسازی و معماری نقشه حریم گسل‌ ها را با اولویت کلان شهرها به همراه دستورالعمل‌ های فنی نحوه ساخت و ساز در حریم گسل مشخص می کند.

پیشوایی بیان داشت: در استان قم تا به حال 7 دستگاه شتاب نگار نصب گردیده و با تأمین اعتباری که در سال جاری و سال قبل انجام شد دو دستگاه از این شتاب نگارها به روز شد و لازم است تا در آینده سامانه های پاسخ سریع زلزله را توسعه بدهیم.

وی افزود: طبق تحقیقات انجام شده یکی از خطرهای اساسی که استان قم را تهدید می کند، موضوع فرونشست و فروچاله ها می باشد که استان قم جزو استان های پرخطر در این موضوع می باشد. بنابراین بسیاری از طرح ها و پروژه های این استان  قبل از احداث باید از نظر ایمنی در برابر پدیده فرونشست بررسی و مکان یابی شوند.

پیشوایی گفت: از دیگر نکاتی که ما باید آن را در اولویت قرار دهیم ارزیابی ایمنی ساختمان های بلند مرتبه با کاربری های مختلف می باشد چرا که در زمان بحران هایی مثل آتش سوزی و فرو نشست و زلزله، برخی از مناطق را داریم که در صورت وقوع حادثه از نظر مهار سیستم آتش از امکانات کافی برخوردار نیستند.

وی افزود: ارزیابی آسیب پذیری و اولویت بندی آن ها در حمل و نقل زمینی، هوایی، ریلی، جاده ای از دیدگاه خطر زلزله و تاب آوری شهری از اهمیت ویژه ای برخوردار است که نیاز است با همکاری بخش های مختلف، وضعیت آن ها را به نسبت مخاطرات احتمالی موجود به روز رسانی کرد.

پیشوایی ادامه داد: اجرایی شدن این پروژه ها کاهش میزان خسارات مادی و جانی و کاهش آسیب پذیری را در پی دارد بنابراین با شناسایی نقاط آسیب پذیر می توان اقدامات مناسب پیشگیرانه نجام داد.

رییس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل اداره کل راه و شهرسازی استان قم در پایان خاطر نشان ساخت: اگرچه کشور ما در این دوران دچار کمبود و محدودیت اعتبار است ولی برخی از کارها با اقدامات پیشگیرانه قابل حل می باشند مثل شناسایی نقاط آسیب پذیر که گاهی ممکن است مثلاً با یک لایروبی ساده در محل یک پل آبگذر زیر جاده و بدون تامین اعتبارات کلان، از وقوع حادثه و تخریب جاده توسط سیلاب جلوگیری کرد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل راه و شهرسازی استان قم

    منبع خبر

    اداره کل راه و شهرسازی استان قم

    اداره کل راه و شهرسازی استان قم یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات