ضرورت ایجاد سامانه اطلاعاتی مشترک برای کشورهای دریای خزر

ضرورت ایجاد سامانه اطلاعاتی مشترک برای کشورهای دریای خزر

به گزارش خبرنگار مهر، احمدرضا لاهیجان‌زاده، در «بیست و چهارمین نشست کمیته هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر» که صبح امروز در محل سازمان هواشناسی کشور برگزار شد، گفت: کنوانسیون تهران برای حفظ محیط‌زیست دریایی دریای خزر در سال ۲۰۰۳ به تصویب وزرای کشورهای حاشیه دریای خزر رسید و در سال ۱۳۸۵ در تاریخ ۲۲ مرداد ماه، همه کشورها به پایبندی به این کنوانسیون متعهد شدند. روز ۲۲ مرداد، روز جهانی خزر نامگذاری شد و همه کشورهای حاشیه دریای خزر، آن را طی مراسمی گرامی می‌دارند.

وی افزود: دریای خزر حدود ۴۰۰هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و از غنای بسیار بالایی از نظر تنوع زیستی برخوردار است. بیش از ۴۰۰ گونه آبزی در دریای خزر داریم که از جمله می‌توان به ماهیان خاویاری به عنوان گونه شاخص اشاره کرد.

معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: دریای خزر پتانسیل اقتصادی خیلی خوب داشته که اهمیت بسیار بالایی برای کشورهای اطراف این دریا دارد. کشورهای حاشیه دریای خزر، پروژه‌های متعددی که مرتبط با این دریاست را در حال مطالعه یا اجرا دارند که می‌توانند آسیب‌هایی به محیط‌زیست دریای خزر وارد کنند. در آخرین کنفرانسی که ۲۲ مرداد سال گذشته در ترکمنستان برگزار شد، همه برنامه‌ها به اقتصاد و بهره‌برداری از این دریا معطوف شده بود البته سران هر پنج کشور، پایبندی خود به حفظ محیط‌زیست این دریا را اعلام و برنامه‌هایی در این راستا ارائه کردند و بر رعایت الزامات زیست‌محیطی نیز تاکید کردند.

لاهیجان‌زاده اظهار داشت: از مهمترین مسائلی که در حوزه حفظ محیط‌زیست دریای خزر وجود دارد، ورودی‌های آب به این دریا است. از طریق پایش رودخانه‌های تامین‌کننده آب این دریا و مدیریت آب، به داده‌هایی می‌توان دست یافت که باید پایه مطالعات، اقدامات و تصمیم‌سازی‌ها باشد. در هجدهمین اجلاس CAFPCOM تفاهمنامه‌ای به امضا رسید و اعلام شد که اعضا نسبت به تبادل اطلاعات در حوزه آب و هواشناسی و پایش رودخانه‌ها و حوضه آبریز، همکاری متقابل با کنفرانس تهران داشته باشند. دلیل حضور من در این اجلاس، تاکید بر این تفاهمنامه است چرا که این تفاهمنامه وجود دارد اما هنوز آنچه در آن مطرح شده، به وقوع نپیوسته است.

وی در پایان گفت: تقاضای ما به ویژه در این دوره دو ساله که ایران و نماینده آن، خانم تاج‌بخش رئیس سازمان هواشناسی، ریاست CAFPCOM را بر عهده دارند، این است که نسبت به ایجاد سامانه‌ اطلاعات هواشناسی و آب‌شناسی اقدام شود تا داده‌ها بین اعضا به اشتراک گذاشته شود و ما نیز در سازمان حفاظت محیط‌زیست این آمادگی را برای راه‌اندازی بانک اطلاعات و تبادل داده داریم چرا که اتفاقاتی که در حوضه آبریز دریای خزر می‌افتد، اهمیت فوق‌العاده بالایی دارد.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات