بیش از 3904حلقه چاه غیرمجاز در استان پر و مسدود شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان از انسداد ۳ هزار و ۹۰۴ حلقه چاه غیرمجاز از سال ۹۳ تاکنون در استان همدان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، مهندس منصور ستوده گفت: در سال های اخیر فشار به منابع آب زیرزمینی کشور برای تامین آب مورد نیاز بخشهای مختلف کشاورزی، شرب و بهداشت، فضای سبز، صنایع و خدمات فزونی یافته است بطوریکه آب استحصالی از چاه ها بسیار بیشتر از ظرفیت آب تجدیدپذیر آبخوانها بوده و همین امر منجر به نزول سطح آب زیرزمینی در بسیاری از دشت های کشور و بروز اثرات مخرب از جمله خشکی قنوات و چشمه ها، پمپاژ آب از اعماق زیاد توسط چاه های عمیق با هزینه برق بالا، شور شدن آب استحصالی از چاه ها، بایرشدن زمین های زراعی، فرونشست زمین و ایجاد فروچاله در برخی مناطق شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان افزود: در سال ۱۳۹۳ طرح ملی احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور در شورای عالی آب تصویب و در آن وزارت نیرو با همکاری سایر ارگانها از جمله جهاد کشاورزی موظف به احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور و حفاظت هر چه بیشتر از آبخوانهای کشور شد.

وی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای همدان نیز در اجرای طرح مذکور پیشگام بوده است، تصریح کرد: با اجرای طرح تعادل بخشی از نیمه دوم سال ۹۳ در استان ۳ هزار و ۴۸۳ حلقه چاه غیرمجاز تا پایان سال ۹۷ مسدود شده که سبب صرفه‌جویی ۲۵۶ میلیون مترمکعب در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.وی بیان داشت: برداشت بی رویه آب از چاه ها موجب افت متوسط یک متری سطح آب های زیر زمینی استان شده بود.

ستوده از پیش بینی انسداد ۴۶۹ حلقه چاه غیر مجاز تا پایان سال جاری خبرداد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۴۲۱ حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان پر و مسلوب المنفعه شد که سبب صرفه‌جویی ۱۲ میلیون مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.

وی افزود: با این اقدام از برداشت غیرمجاز بیش از ۲۶۹ میلیون متر مکعب آب از آبخوان های استان جلوگیری به عمل آمده و این میزان آب در سفره های آب زیرزمینی ذخیره و باعث شده در بعضی از دشت‌های استان سطح آب زیر زمینی افت نداشته و در تعدادی نیز سطح آب بالا آمده که این موضوع در هیدروگراف های استان نمایان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان ادامه داد: از نیمه دوم سال ۹۳ که طرح تعادل بخشی با جدیت آغاز شد 3 هزار و 904حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان تا کنون مسدود شده است.

بیشترین چاه‌های غیرمجاز پر و مسلوب المنفعه شده مربوط به شهرستان کبودرآهنگ با یک هزار و ۲۳۱ حلقه استوی عمق انسداد چاه‌های غیرمجاز را بیش از ۱۳۵ کیلومتر اعلام کرد و گفت: بیشترین چاه‌های غیرمجاز پر و مسلوب المنفعه شده مربوط به شهرستان کبودرآهنگ با یک هزار و ۲۳۱ حلقه است.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال روند انسداد چاه‌های غیرمجاز ادامه دارد، افزود: دادگستری، نیروی انتظامی و فرمانداران همکاری بسیار مناسبی با این شرکت در انسداد چاه‌های غیرمجاز در استان دارند که منجر به این عملکرد مطلوب شده است.

ستوده بیان داشت: با چاه‌های مجاز استان همدان که برداشت بیشتر از پروانه بهره‌برداری دارند نیز برخورد می‌شود تا بتوان در راستای حفاظت از منابع آبی استان همدان گام‌های اساسی و جدی برداشت.

وی با اشاره به انسداد چاه های غیرمجاز در شهرستان های تابعه استان نیز گفت: در شهرستان اسدآباد ۱۴۰۳ چاه غیرمجاز مسدود شد که موجب صرفه جویی ۶.۱۱ میلیون مترمکعب از آب های زیرزمینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه در شهرستان تویسرکان ۳۴۰ حلقه چاه غیرمجاز مسدود شدند که سبب صرقه جویی ۲.۶ میلیون مترمکعب از آب های زیر زمینی شده است، خاطرنشان کرد: همچنین در شهرستان فامنین با انسداد ۱۰۲ چاه غیرمجاز ۹ میلیون مترمکعب از آب های زیرزمینی صرفه جویی شده است.

وی ادامه داد: در شهرستان های ملایر ۳۴۶، همدان ۵۰۷، بهار ۳۴۳، رزن ۶۷۷، کبودرآهنگ ۱۲۳۱ و نهاوند ۱۲۶ حلقه چاه غیرمجاز مسدود شدند که به ترتیب سبب صرفه جویی ۲۰، ۲۰، ۱۰، ۱۲۵، ۵۷ و ۷ میلیون مترمکعب از آب های زیرزمینی شدند.

وی با اشاره به اینکه اکیپ‌های گشت و بازرسی به طور شبانه‌روزی دشت‌های استان همدان را بازرسی می‌کنند عنوان کرد: ۲۳ گروه اکیپ گشت و بازرسی در راستای نظارت بر چاه‌های مجاز، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های استان و رفع تصرفات به طور شبانه‌روز دشت‌ها را کنترل می‌کنند.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای همدان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای همدان

    شركت آب منطقه‌ای همدان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات