مهار 2 سیلاب در سد کرخه

مهار 2 سیلاب در سد کرخه

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "داریوش بهارلویی"، با بیان اینکه دو سیلاب با دبی حداکثر لحظه‌ای ۱۲۰۰ و ۱۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه طی چند روز اخیر توسط سد کرخه مهار شده است، افزود: بارش‌های اخیر، بیشترین اثر را روی حوضه‌های کرخه و دز داشته است و در سایر سدها و حوضه‌ها نیز شاهد افزایش رواناب بوده‌ایم.
بهارلویی گفت: بارش‌های دهه دوم آذر ماه، بخشی از کمبود ورودی‌های آب را جبران کرده ولی همچنان نسبت به شرایط طبیعی قابل‌انتظار، میزان آب موجود در سدها کمتراست.
وی افزود: شواهد وقوع خشکسالی ملایم هیدرولوژیکی در حوضه‌های آبریز قابل رصد بوده که تشدید و یا تضعیف آن بسته به وقایع بارشی در ماه‌های آینده است.
مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه تاکنون میزان ورودی آب به مخازن سدهای استان خوزستان دو میلیارد و ۵۱۶ میلیون مترمکعب بوده است، گفت: به ازای این میزان ورودی، پنج میلیارد و ۳۹ میلیون مترمکعب آب برای مصارف مختلف رها شده که این ارقام بیانگر استفاده حدود دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب از حجم استراتژیک و ذخایر سدها از ابتدای شروع سال آبی تا اواسط آذرماه است.
بهارلویی در پایان اظهار کرد: در شرایط فعلی تاب‌آوری رودخانه کرخه در پایین‌دست سد، ۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه است که درنتیجه هر جریان ورودی و خروجی بیش از این میزان می‌تواند موجب آب‌گرفتگی مناطقی از مسیر رودخانه شود؛ اگرچه اقدامات مناسبی برای افزایش تاب‌آوری رودخانه کرخه با ترمیم و تحکیم سیل بندها در حال اجرا بوده که می‌تواند کمک شایان توجهی به مدیریت سیلاب احتمالی کند.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات