حضور ایرج شهین باهر در مزار صائب تبریزی

حضور ایرج شهین باهر در مزار صائب تبریزی

به گزارش شهریار، ایرج شهین باهر که به همراه تعدادی از اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری تبریز با هدف بازدید از پروژه های موفق و هم اندیشی و انتقال تجارب به اصفهان سفر کرده بود، با حضور در مزار صائب تبریزی شاخه گلی اهدا کرد.

میرزا محمّدعلی صائب تبریزی بزرگ‌ترین غزل‌سرای سده یازدهم هجری و نامدارترین شاعر زمان صفویه است. او در دربار صفوی به عنوان ملک الشعرایی رسید و به او شاه شاعر سبک هندی می‌گویند.

او در سال ۱۰۰۰ هجری در تبریز زاده شد. پدر او تاجری معتبر بود. عمویش، شمس‌الدین تبریزی معروف به شیرین‌قلم، از خوشنویسان برجستهٔ روزگار خود به شمار می‌رفت و به احتمال بسیار صائب که خط خوشی داشت، نزد وی خوشنویسی آموخته بود. خانوادهٔ صائب جزو هزار خانواری بودند که به دستور شاه عباس اول صفوی از تبریز کوچ کرده و در محله عباس‌آباد اصفهان ساکن شدند، و این مردم را تبارزه (تبریزی‌های) اصفهان می‌نامیدند.

قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان نیز در حاشیه دیدار شهردار تبریز صائب تبریزی را حلقه وصل فرهنگی تبریز و اصفهان عنوان کرد و گفت: از تبریزی ها خدمات بسیاری شامل حال اصفهان شده است؛ این خویشاوندی آثاری برجای گذاشته که امروز در اصفهان به وجود آن‌ها افتخار می‌کنیم و امیدواریم در آینده بار دیگر به بهانه بزرگداشت صائب تبریزی میزبان مدیران شهری تبریز باشیم.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری تبریز

  منبع خبر

  شهرداری تبریز

  شهرداری تبریز

  شهرداری تبریز یک شهرداری در شهر تبریز می باشد

   نظرات