جریمه میلیونی نگه‌داری و فروش سنجاب درختی‌ در همدان

جریمه میلیونی نگه‌داری و فروش سنجاب درختی‌ در همدان


به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان،رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان همدان گفت: متخلف زنده گیری و نگه‌داری یک بطانه سنجاب که توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان همدان دستگیر و به دادگاه معرفی شده بود، به پرداخت یک میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد.

زرین با بیان اینکه خرید، فروش و نگهداری حیوانات وحشی طبق ماده ۱۰ قانون صید و شکار، جرم محسوب می شود، افزود : خرید و فروش‌، عرضه‌ و نگهداری‌ و حمل‌ و صدور کلیه‌ جانوران‌ وحشی‌ زنده‌ و کشته‌ و اجزاء آنها بدون‌ تحصیل‌ پروانه‌ از سازمان‌ حفاظت‌ محیط‌زیست‌ ممنوع‌ است‌.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل تخریب جنگل‌های بلوط توسط دامداران و زنده‌گیری جانور و نوزادهای آن توسط شکارچیان و سودجویان برای فروش، تعداد این نوع گونه ارزشمند در طبیعت به شدت کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: سنجاب به عنوان یک عضو مهم و تاثیرگذار در چرخه اکوسیستم، طعمه‌ای مناسب برای دیگر پستانداران مانند روباه و گرگ و پرندگانی مانند عقاب و شاهین محسوب می‌شود که با حذف این موجود از اکوسیستم، تنشی جدی به چرخه غذایی سایر جانداران وارد می‌شود که موجب خساراتی جبران‌ناپذیر در اکوسیستم جانوری می‌شود. لذا
با توجه به خشکسالی، معضل ریزگردها، زوال بلوط، آفت زغالی و سایر تنش‌های اعمال شده به جنگل های بلوط، حذف سنجاب عامل اصلی احیا و گسترش آن، تیری خلاص بر پیکره جنگل های بلوط است.

وی تاکید کرد: حذف سنجاب از جنگل‌های بلوط به معنای ازبین بردن اصلی‌ترین عامل طبیعی گسترش جنگل و یا به عبارتی تخریب جنگل بوده که این کار نقض آشکار اصل ۴۵ و ۵۰ قانون اساسی است.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات