جزئیات قیمتهای جدید دولتی سیمان

جزئیات قیمتهای جدید دولتی سیمان

www.BanaNews.irمدیر کل تامین و توزیع کالای وزارت بازرگانی ضمن اعلام قیمت انواع سیمان با نرخ مصوب دولتی، از جزئیات تمهیدات جدید برای تنظیم بازار سیمان بعد از تغییرات قیمتی جدید خبر داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) یدالله صادقی در گفتگو با مهر گفت: اتفاقی که در بازار در روزهای اخیر رخ داده و برخی افراد سودجو، سیمان را به قیمت بالاتر از نرخ مصوب دولتی توزیع کرده یا از عرضه سیمان امتناع کرده اند، سبب شده است تا برخی مصرف کنندگان و واحدهای صنفی با مشکل در تامین مایحتاج خود مواجه شوند در حالی که بر اساس برآوردها، سیمان به اندازه کافی از سوی کارخانجات تولید شده و با نظارتهای دقیق در بازار عرضه می شود.

مدیر کل تامین و توزیع کالای وزارت بازرگانی با اشاره به تولید ۷۰ میلیون تنی سیمان، افزود: کارخانجات تولیدکننده باید ماهانه بیش از ۶ میلیون تن سیمان تولید و توزیع کنند که بر اساس آمار و اطلاعات موجود در وزارتخانه های بازرگانی و صنایع، این میزان در سه ماه اخیر تولید و توزیع شده است.

وی تصریح کرد: مشکلی که هم اکنون وجود دارد، ناشی از تغییر مکانیزم قیمت گذاری است چرا که قبل از تغییر در این مکانیزم تقاضاهای کاذبی روانه کارخانجات شده است که البته بعد از مشخص شدن نرخ در حال ریزش هستند اما تغییر قیمت باعث شده است این تصور عمومی به وجود آید که سیمان به اندازه کافی نیست و ممکن است کمبود در بازار وجود داشته باشد.

صادقی میزان دقیق تولید سالیانه سیمان را ۷۰ میلیون تن خواند و اظهار داشت: برنامه توزیع ۶ میلیون تن سیمان وجود دارد و هم اکنون در تهران حداقل دو برابر سال گذشته توزیع سیمان صورت می گیرد؛ به این معنا که روزانه ۵۵ هزار تن و ماهانه یک میلیون و ۵۵۰ هزار تن سیمان در تهران توزیع می شود؛ بنابراین عرضه به اندازه کافی هست و قیمتها نیز نرخهای مصوب دولتی است.

مدیر کل تامین و توزیع کالای وزارت بازرگانی از کنترل قیمتهای سیمان در بازار از سوی سازمانهای بازرگانی و سازمان حمایت خبر داد و گفت: بر این اساس مبادی تولید، حمل و نقل، توزیع و مصرف کنترل می شود و با عوامل سودجو نیز برخورد خواهد شد.

صادقی اظهار داشت: به کارخانجات تهران نوبت کاری اضافه داده شده است تا با تولید خود تقاضاها را پوشش دهند و از سودجویی و سوء استفاده ناشی از این تغییر قیمت جلوگیری به عمل آورند.

این مقام مسئول در وزارت بازرگانی همچنین از تمامی پیمانکاران و افرادی که جواز ساختمانی دارند نیز درخواست کرد که به تدریج به بازار مراجعه کنند و عجله ای برای خرید سیمان با قیمت کاذب نداشته باشند، چرا که سیمان با قیمت مصوب به اندازه کافی وجود دارد و طی روزهای آینده وضعیت بازار در شرایط عادی قرار می گیرد.

وی همچنین اظهار داشت: صادرات سیمان همچون گذشته آزاد است اما اولویت با تامین نیازهای داخلی خواهد بود، ضمن اینکه برآوردها نشان می دهد حداکثر ۶۰ میلیون تن مصرف داخلی سیمان و حدود ۱۰ میلیون تن صادرات سیمان است. به گفته وی ظرف روزهای آینده بازار بهتر و ثبات در آن حاکم خواهد بود.

جزئیات قیمتهای جدید دولتی سیمان

صادقی گفت: بر اساس قیمت گذاریهای جدید حداکثر قیمت مصرف کننده سیمان تیپ یک فله با لحاظ تمامی هزینه ها اعم از مالیات بر ارزش افزوده، عوارض و سود خرده فروشی و عمده فروشی و نیز هزینه پاکت ۷۴ هزار تومان ، سیمان پاکتی تیپ یک ۴ هزار و ۲۵ تومان ، سیمان تیپ دو (فله) ۷۵ هزار و ۵۰۰ تومان ، سیمان پاکتی تیپ دو ۴ هزار و ۱۵۰ تومان ، سیمان تیپ ۱٫۴۲۵ به صورت فله ۷۶ هزارو ۵۰۰ تومان و به صورت پاکتی ۴ هزار و ۱۵۰ تومان است.

مدیر کل تامین و توزیع کالای وزارت بازرگانی افزود: همچنین قیمت سیمان تیپ ۵ فله ۷۷ هزار تومان و پاکتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومان و سیمان تیپ ۱٫۵۲۵ به صورت فله ۷۹ هزار تومان و به صورت پاکتی ۴ هزار و ۳۰۰ تومان است.

وی اظهار داشت: معدل افزایش قیمت در سیمان های پاکتی ۱۲ درصد افزایش نسبت به قیمت مصرف کننده سال ۸۷ و ۱۳٫۵ درصد در سیمان فله افزایش داشته است.

 

 

    نظرات