دیدار فرماندار شهرستان ابهر با مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان

وجیه اله نوروزی، فرماندار شهرستان ابهر با مهندس یوسف رضاپور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان دیدار و در خصوص شبکه آبیاری و زهکشی سد کینه ورس واراضی روستاهای پایین دست و تامین آب پایداربرای این اراضی،گفتگو نمود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان،در این دیدار،مهندس رضاپور ضمن ارائه گزارشی از وضعیت بارندگی و منابع آبی استان اظهارکرد: امسال شاهد بارندگیهای بسیار مطلوبی در 23 استان کشور و بخصوص زنجان بودیم که در 51 سال اخیر کم نظیر بود و این موجب شد حدود 48 میلیون متر مکعب ورودی سد کینه ورس ابهر باشد که چند برابر حجم مخزن این سد بود،اما با کنترل بموقع و تخلیه آب حاصله از سیلابهای بهاری توانستیم به کمک همکاران این شرکت از وقوع حادثه ناگوار برای روستاها و اراضی پایین دست سدکینه ورس جلوگیری کنیم.

وی به اهمیت صنعت سدسازی برای استان اشاره کرد و ابرازداشت:در سیلابهای سالجاری اگر سدهای استان نبودند، معلوم نبود چه اتفاقات ناگواری برای مردم منطقه می افتاد.

رضاپور، با اشاره به تلاش همکاران شرکت آب منطقه ای زنجان در خصوص تامین آب پایدار و مطمئن برای اراضی پایین دست سد کینه ورس، گفت: در این راستای می بایست جلسه ای به اتفاق جهادکشاورزی، آب منطقه ای و فرمانداری شهرستان ابهر تشکیل شود و با بررسی دقیق موضوع و در نظر گرفتن عواقب اجتماعی آن و همچنین جلب اعتماد کشاورزان و بهره برداران در جهت پر کردن چاههایی که قرار بود در صورت تخصیص آب به این اراضی ،پر و از استفاده ساقط شوند، اقدام نمایند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان، در ادامه با اشاره به وضعیت تراز آبهای زیرزمینی در استان اظهار داشت : از 7 دشت استان 5 دشت در حالت بحرانی قرار دارد که در این میان دشت ابهر که جزء مناطق حاد است سطح آب زیرزمینی آن 31 متر افت کرده است  ولی 2 دشت که در شهرستان طارم و ماهنشان است، چندان در معرض کم آبی قرار ندراند و روند مصرف که بیش از میزان آب وارده به سفره های آب زیرزمینی است می تواند ذخائر آبی استراتژیک را با بحران جدی روبرو کند.

در ادامه، فرماندار ابهر با قدردانی از اقدامات صورت گرفته در خصوص تامین آب پایدار و مطمئن برای کشاورزان از سد کینه ورس، اظهار داشت: شهرک صنعتی صائین قلعه بیش از 100 هکتار وسعت دارد و در صورت دریافت استعلامات مربوطه و تامین آب برای آن، می توان عملیات عمرانی آنرا سرعت بخشید.

نورورزی، اقدام شرکت آب منطقه ای زنجان را در کنترل سیلابها و رواناب های حاصله از بارندگی های اول سال خوب و سازنده دانست و افزود: فرمانداری شهرستان ابهر با تمام قوا در راستای مدیریت بحران در کنار شرکت آب منطقه ای زنجان خواهد بود.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای زنجان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای زنجان

    شركت آب منطقه‌ای زنجان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات