نشست مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با مدیرعامل سازمان مردم نهاد

مهندس رضاپور، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با خانم امینی مدیرعامل سازمان مردم نهاد همراهان سبز دیدار و در خصوص وضعیت بحرانی دشتهای استان و نقش سدها در مهار سیلابهای فصلی گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان، مهندس رضاپور با اشاره به بحرانی بودن وضعیت منابع آب زیرزمینی اظهارداشت: در مجموع در این استان سالیانه حدود 77 سانتی متر سطح تراز آب های زیرزمینی پایین می رود و اگر درست مصرف کردن را در برنامه های کشاورزان و بهره برداران قرار ندهیم، در آینده حتی آبی برای شرب هم در این مناطق نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با بیان اینکه حفاظت از آبهای زیرزمینی جزء اولویت های کاری این شرکت می باشد،افزود: در همین راستا به ساخت و اجرای سدها جهت مدیریت آبهای سطحی اقدام گردیده است تا هم در زمان بارشهای سیل آسا از بروز خسارت سیل جلوگیری شود و هم از آب پشت سدها جهت اهداف مختلف اعم از تأمین آب شرب ، صنعت و کشاورزی و حقابه های زیست محیطی استفاده گردد.

وی در ادامه به رفع توقیف عملیات اجرایی سد مشمپا اشاره نمود و گفت: با نامه وزیر نیرو مبنی بر لزوم ادامه طرح مذکور و امکان رفع نقایص در صورت بروز ، به سازمان محیط زیست کشور، عملیات اجرایی این سد که خواسته به حق مردم زنجان می باشد ادامه پیدا کرده است.

رضاپور،در خصوص لزوم احداث سد مشمپا به رهاسازی از آب سد آیدوغموش آذربایجان شرقی اشاره نمود و ابراز داشت:اگر سد مشمپا به اتمام رسیده بود ،با استفاده از بارندگی های سیل آسای فروردین ماه می توانستیم حدود 350 میلیون متر مکعب آب در پشت سد ، ذخیره نمائیم و مجبور به خرید آب از سد آیدوغموش برای استان زنجان نبودیم.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه ای زنجان ، وجود سدها را در کشور ایران که نیمه خشک محسوب می گردد بسیار ضروری دانست و گفت: ممکن است سدهائی که ساخته می شود چندسالی خالی باشند ولی با یکبار بارندگی سیل آسا، مهارسیلاب و ذخیره آب اتفاق می افتد و فلسفه وجودی سدها را نشان میدهد.

مهندس رضاپور در ادامه با تاکید بر شناسایی و انسداد چاههای غیرمجاز منطقه سجاس، عنوان داشت:طبق نتایج حاصله از مطالعات پایه منابع آب شرکت، با جلوگیری از برداشتهای غیرمجاز منطقه ،از افت سطح آب زیرزمینی جلوگیری شده است و کشاورزانی که مجوز برداشت از منابع آب زیرزمینی داشته اند، توانسته اند آب مورد نیاز خود را از چاه خود تامین نمایند.

وی ابراز امیدواری کرد، این روند در سایر دشتهای استان نیز ادامه داشته باشد.

خانم امینی، مدیرعامل سازمان مردم نهاد همراهان سبز نیز به تشریح فعالیت های مجموعه همکاران این سازمان در خصوص حفاظت از منابع آبی استان پرداخت و افزود: در طول سالجاری سعی شده است در هر نقطه تخلفی نسبت به منابع آب زیرزمینی رویت شده است، بلافاصله به همکاران شرکت آب منطقه ای زنجان اطلاع رسانی گردد.

وی، استفاده از نظرات و انتقادات کشاورزان و بهره برداران دلسوز را در حفظ منابع آبی استان سازنده دانست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان در پایان از حسن همکاری مدیرعامل سازمان مردم نهاد همراهان سبز با اهداء لوح سپاس، قدردانی نمود.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای زنجان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای زنجان

    شركت آب منطقه‌ای زنجان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات