بارش برف و روزهای سخت و سرد محیط‌بانان دنا


بارش برف این روزها در ارتفاعات دنا و مناطق حفاظت شده همه جا را سفید پوش کرده به طوری که زیستگاه وحوش در این مناطق یک دست سفید و زیر برف رفته است.

با آغاز فصل سرما، برودت هوا و پوشیده شدن ارتفاعات دنا و دیگر مناطق حفاظت شده این استان از برف، این احتمال وجود دارد حیات وحش برای تامین علوفه خود به اجبار به پایین دست مناطق هجوم بیاورند پس باید محیط بانان در این هوای سخت و سرد از آنها حفاظت کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ۳۱۲ هزار و ۴۶۶ هکتار مناطق حفاظت شده تحت پوشش محیط زیست تنها ۷۳ محیط بان دارد در حالی طبق نرم استاندارد باید برای هر یک هزار هکتار یک محیط بان باشد.

سید اسدالله هاشمی افزود: روزهای برفی برای محیط بانان روزهای سختی است چون بارش برف باعث هجوم حیات وحش به پایین دست مناطق و حاشیه روستا ها می شود که این خود یک تهدید برای حیات وحش محسوب می شود.

وی بیان کرد: با وجود کمبود محیط بان در شرایط فعلی هر محیط بان در این استان باید کار چهار نفر محیط بان را برای حفاظت و جلوگیری از شکار، صید و جلوگیری از تخریب و سایر حوادث طبیعی و غیر طبیعی انجام دهد.

هاشمی تصریح کرد: بدون تردید علت اصلی ماندگاری و خدمت محیط بانان عشق به حفظ طبیعت و محیط زیست است.

وی از همشهریان خواست در حفاظت از حیات وحش سرما زده با محیط بانان همکاری و همیاری داشته باشند و در صورت مشاهده هرگونه حیات وحش آسیب دیده موضوع را به نزدیکترین پاسگاه محیط بانی یا با شماره تلفن ۰۷۴-۳۳۳۳۴۴۴۱-۰۷۴ اطلاع دهند.

پوشش برف می تواند از گیاهان در حال خواب مزارع را محافظت کند و درختان را در مقابل سرمای بیش از حد نگهداری کند و در حقیقت برف بزرگ ترین پشتوانه بر زندگی بشر در زمینه آبیاری کشتزارها است.

برف علاوه بر فواید بی شماری که دارد در بسیاری از مواقع باعث ثبت تصاویری از ردپایی جانورانی می شود که مشاهده مستقیم آنان بسیار مشکل است.

از سوی دیگر نیز برف، به سبب وسعت بیش از حد استاندارد مناطق تحت مدیریت این اداره کل کار را برای محافظت از حیات وحش کهگیلویه و بویراحمد سخت می کند.

هم اینک هفت منطقه حفاظت شده دنا با وسعت ۹۳ هزار و۶۶۰ هکتار، دنای شرقی با وسعت ۲۸ هزار و ۲۰۲ هکتار، خاییز سرخ با مساحت ۳۳ هزار و ۲۳۵ هکتار، خامی با وسعت ۲۵هزار و ۶۷۱ هکتار، دیل با ۱۰ هزار و ۳۸۱ هکتار، سولک با ۲ هزار ۴۲۸۷ هکتار و سیوک با ۱۲ هزار ۸۵۸ هکتار در این استان زیبای طبیعی وجود دارد.
کهگیلویه و بویراحمد همچنین دارای پنج منطقه شکار ممنوع شامل پادنای سمیرم، خرم ناز، لار و ماغر، حاتم و کوه تلرش است.


لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات