تغییرات اقلیمی لک‌لک‌ها را در مهاباد ماندگار کرد

فاروق سخنور روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به خاطر شرایط آب و هوایی، امنیت موجود در تالاب‌ها و شرایط مطلوب برای ماندگاری لک‌لک‌ها، امسال نیز شمار زیادی از این پرندگان مهاجر در اوایل فصل پاییز که مهاجرت لک‌لک‌ها به مناطق جنوبی آغاز می‌شود، کوچ نکرده و در تالاب‌ها و حاشیه شهر مهاباد ماندگار شدند.
وی با اشاره به اینکه لک‌لک‌ها جزء پرندگان مهاجر هستند و تنها در فصل بهار و تابستان به منظور لانه‌سازی و جوجه‌آوری وارد این منطقه می‌شوند، اضافه کرد: در میان این کُلنی لک‌لک‌ها پرندگان جوان و کهنسال دیده می‌شود که نشان می‌دهد تغییرات اقلیمی باعث دگرگونی در شیوه زندگی این پرندگان مهاجر شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: کُلنی لک‌لک‌ها بیشتر در حاشیه تالاب حسن‌خان (یوسف کند)، رودخانه مهاباد و اطراف مجتمع کشت و صنعت مهاباد ماندگار شده و تا فصل بهار به تغذیه و استراحت می‌پردازند.

وی از روستاییان حاشیه این تالاب‌ها و مناطقی که لک‌لک‌ها در آنها ماندگار شده‌اند، خواست در این فصل از مزاحمت و برهم زدن آرامش این میهمانان زمستانی خودداری کرده و در صورت امکان مواد غذایی و خوراکی آنها را نیز فراهم سازند.

«سخنور» با قدردانی از تلاش‌ برخی دوستداران محیط زیست در زمینه لانه‌سازی و ایجاد محیط‌های امن برای لک‌لک‌ها در حاشیه روستاها گفت: لانه‌سازی لک‌لک‌ها در روستاهای مهاباد نشانه وجود محیطی مناسب، توام با امنیت و آرامش در این منطقه بوده و این اتفاق بسیار خوبی برای دوستداران محیط زیست این شهرستان است.

همزیستی خوبی که بین مردم این منطقه و لک‌لک‌ها در چندین دهه اخیر به‌وجود آمده موجب شده است تا مردم در حراست از این پرنده و فراهم ساختن محیطی امن برای زندگی آن تمام توان خود را بکار گیرند.

این رفاقت دیرینه بین پرندگان و مردم این دیار حتی باعث شد تا چند سال قبل یکی از اهالی روستای «گابازله» این شهرستان در حین کمک به این پرنده و هنگام بالا رفتن از یک تیر چراغ برق جان خود را از دست دهد.

طبق باور مردم این منطقه، لک‌لک‌ها در مسیر کوچ به مناطق گرمسیر در عربستان و جده می‌روند و در فصل بهار دوباره به این منطقه باز می‌گردند و به همین دلیل مردم این دیار به این پرنده مهاجر «حاجی لک‌لک» یا «حاجی لق‌لق» هم می‌گویند.

لک‌لک، پرنده‌ای بزرگ با پاها و گردن دراز و منقار بلند و راست است که آهسته به پرواز در می‌آید و در حال پرواز پاها و گردن را به صورت کشیده و اندکی رو به پایین نگه می‌دارد.

آرام و کند راه می‌روند نر و ماده هم ‌شکل هستند و روی درخت‌ها، صخره‌ها یا ساختمان‌ها آشیانه میسازند، لک‌لک‌ها یک تیره از راستهٔ لک‌لک ‌سانان هستند که گونه‌های مختلفی دارند.

وجود تالاب‌های کانی‌برازان، قوپی باباعلی، حسن‌خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق، مهاباد را به یکی از زیستگاه‌های اصلی پرندگان در آذربایجان‌غربی تبدیل کرده است و براساس آخرین بررسی‌ها، بیش از ۷۰ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی در تالابهای مهاباد شناسایی شده است.

شهرستان مهاباد با ۲۳۷ هزار نفر در جنوب آذربایجان‌غربی قرار دارد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات