70 چاه غیر مجاز در استان خراسان جنوبی پرو مسدود شد

70 چاه غیر مجاز در استان خراسان جنوبی پرو مسدود شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سیدسعید پورجعفر" با اعلام این خبر، اظهار داشت: در استان خراسان جنوبی در مجموع 325 چاه غیر مجاز شناسایی شده که عمده این چاه‌ها به صورت دستی حفر شده و حجمی معادل 2.5 میلیون متر مکعب از آن برداشت می‌شود .
وی گفت: در راستای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب، این شرکت از ابتدای سال جاری و با دستور قضایی اقدام به پرو مسدود کردن 70 چاه کرده که حجمی حدود 70 هزار متر مکعب صرفه‌جویی را در پی داشته است .
وی افزود: تعداد 199 حلقه چاه نیز در دست پیگیری است و بعد از تعیین تکلیف در مراجع قضایی در خصوص انسداد آنها نیز اقدام خواهد شد .
پور جعفر با بیان اینکه تا کنون بیش از 85 درصد چاه‌های استان به کنتور هوشمند مجهز شده‌اند خاطر نشان ساخت: این چاه‌ها می‌بایست بر اساس حجم مندرج در پروانه‌ها برداشت کنند که بر این اساس از ابتدای سال جاری حجمی بالغ بر 24 میلیون متر مکعب صرفه جویی در برداشت از منابع آبی شده است .
وی در خصوص چاه‌های کم بازده نیز گفت: این شرکت آمادگی دارد تا چاه‌های کم بازده را که اکثراً دارای خرده مالک هستند، خریداری و و در جهت کمک به سفره آب زیرزمین مسدود نماید .
وی در ادامه به آمار برداری از رودخانه‌های استان اشاره کرد و گفت: در سایر حوزه‌های آبریز و رودخانه‌های استان طرح آمار برداری سراسری انجام شده و نقشه‌های حریم و بستر رودخانه‌ها به اداره ثبت ارسال شده است .
پور جعفر گفت: از دیگر اقدامات شرکت آب منطقه‌ای در حوزه رودخانه‌ها، بازگشایی و ساماندهی رودخانه شاهرود شهرستان بیرجند است که به طول 20 کیلومتر در دست اجرا است .
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات