تحقق شعار رونق تولید

تحقق شعار رونق تولید


همزمان با نامگذاری سال 98 به نام سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری، سیاست اجرای نهضت داخل از سوی وزارت صمت و « رضا رحمانی» با هدف حمایت از کالاو تولید ایرانی انجام شد. بر اساس اعلان عمومی شعار نهضت ساخت داخل و با هدف کاهش وابستگی ارزی و به تبع آن مقابله هوشمندانه با تحریم‌های ظالمانه، برنامه توسعه و تعمیق ساخت داخل در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.

به گزارش شاتا،تعمیق ساخت داخل یکی از ۷ محور برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق سال رونق تولید محسوب می‌شود؛ هدفی که این وزارتخانه به منظور تحقق آن راه‌اندازی میزهای تعمیق ساخت داخل در رشته‌های مختلف را در دستور کار قرار داد و سعی را بر آن گذاشت تا با ایجاد این میزها، علاوه بر بررسی چالش‌‌های موجود در رشته‌های مختلف، مسیر رسیدن به افزایش داخلی‌سازی را محقق سازد.

برگزاری این میزها درصنایع راهبردی خودرو، پتروشیمی، صنایع معدنی، برق، الکترونیک و مخابرات از تیرماه کلید خورد و تاکنون بیش از 454 میلیون یورو کاهش ارزبری به ثبت رسیده است.

در هفت میز تعمیق ساخت داخل 150 سازنده حضور پیدا کردند و برای 216 قطعه قرارداد ساخت داخل به ارزش 5 هزار و 423 میلیارد تومان قرداد به امضا رسیده است.

*میز تخصصی صنعت خودرو و موتور سیکلت

نخستین میز تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو و موتور سیکلت برگزار شد و همزمان با برگزاری این میز نیز نخستین نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید برگزار شد. در این میز برای داخلی سازی ۳۵ قطعه قرارداد امضا شد که ۱۲ قطعه آن تاکنون به تولید انبوه رسیده است. ارزش ریالی قراردادهای میز اول ساخت داخل ۷۴۰ میلیارد تومان و میزان کاهش ارزبری بالغ بر ۸۵ میلیون یورو بوده است.

در میز دوم صنعت خودرو که در مهرماه برگزار شد، موضوعات مهمی از جمله خبر قول مساعد بانک مرکزی برای تامین نقدینگی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی صنایع توسط وزیر صمت، کاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات کشور تا سال ۱۴۰۰، عقد قرارداد همکاری با ۳۶ شرکت قطعه‌ساز برای تولید ۴۲ قطعه با هدف صرفه‌جویی ارزی ۹۰ میلیون یورویی، اعلام کاهش تعداد خودروهای کف پارکینگ سایپا و کاهش ۴۴ میلیون یورو ارزبری برای ایران‌خودرو با ساخت قطعات میز دوم مطرح شد.

در میز دوم تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو، قرارداد همکاری با ۳۶ شرکت قطعه‌ساز با هدف داخلی‌سازی ۴۲ قطعه منعقد شد. ارزش این قراردادها بین خودروسازان و قطعه‌سازان هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است .در مجموع ۷۷ قطعه خودرویی در داخل تولید شده و ۱۷۵ میلیون یورو کاهش ارزبری برای کشور به دنبال داشته است.

به گفته مفیدی سرمایه‌گذاری کم و متوسط برای داخلی‌سازی قطعات راهبردی خودرو از ویژگی‌های میز دوم تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو است.

میز سوم صنعت خودرو در استان آذربایجان شرقی و در شهر تبریز برگزار شد، ودر حوزه خودرو ۲۱ سازنده برای ساخت ۲۲ قطعه اعلام آمادگی کرده اند که ارزش قراردادها هزارو 336میلیارد تومان است و کاهش ارزبری ۹۹ میلیون یورویی را به دنبال دارد .

همچنین در این میز، تفاهم نامه هایی برای ساخت ۷ قطعه توسط ۶ شرکت سازنده ویژه استان آذربایجان شرقی با ارزش ۷۲ میلیارد تومان و کاهش ارزبری ۷.۵۶ میلیون یورو امضا شد .

در این سه میز در مجموع ۹۹ قطعه توسط ۸۹ قطعه ساز به ارزش ۳ هزار و ۲۰۱ میلیارد تومان و کاهش ارزبری ۲۷۵ میلیون یورویی ساخته می شود.

*میز تخصصی صنعت پتروشیمی

براساس گفته رضا رحمانی، وزیر صمت ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در صنعت پتروشیمی و صنایع شیمیایی تا افق ۱۴۰۴ باید داخلی‌سازی شود و این در حالی است که با وجود شرایط سخت اقتصادی بیش از ۹ میلیارد دلار طرح در دست اجرا در بخش پتروشیمی است.

نخستین دستاورد برگزاری میز صنعت پتروشیمی انعقاد تفاهم نامه میان شرکت های آذرآب اراک و ماشین سازی اراک با شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت به ارزش ۶۰ میلیون یورو بود

این تفاهم‌نامه برای ساخت تجهیزات ثابت پتروشیمی کیان و دهلران به امضای طرفین رسید.توسعه داخلی سازی در این پروژه مشترک برای تجهیزات پتروشیمی دهلران بیش از ۶۲ درصد و برای پتروشیمی کیان ۵۵ درصد هدف گذاری شده است .‌

براساس گفته سرپرست معاونت امور صنایع 18 طرح با بیش از ۹ میلیارد یورو در صنعت پالایشگاهی و پتروشیمی هم اکنون در حال اجراست که به صورت متوسط ۶۰ درصد ماشین آلات و تجهیزات آنها توسط سازندگان ایرانی تامین می شود .

* میز تخصصی صنایع معدنی و مس

این‌ میز با هدف داخلی سازی ۱۸ قطعه مورد نیاز شرکت مس آذربایجان توسط ۸ شرکت فناور برگزار شد.

واردات و تامین این قطعات از خارج حدود ۸ میلیارد تومان هزینه برای شرکت مس در برداشته است که با تامین و تهیه این قطعات در داخل کشور با یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان قابل ساخت است.

با امضای این تفاهم نامه کاهش ۹۹ درصدی ارزبری برای شرکت مس آذربایجان فراهم می شودو ۶۸ درصد در هزینه های شرکت مس آذربایجان صرفه جویی می شود.

*میز صنعت برق، الکترونیک و مخابرات

نخستین میز صنعت برق، الکترونیک و مخابرات به داخلی سازی تجهیزات صنعت مخابرات و اپراتورهایی مانندایرانسل و همراه اول معطوف بود. این میز با حضور26 شرکت کننده در 5 آذرماه و با کاهش ارز بری 76 میلیون یورو برگزار شد. ارزش قرارداد‌های این میز ۱۵۰ میلیارد تومان بود و همچنین ارزش تفاهم نامه‌های آن ۲۰۰ میلیارد تومان و با کاهش ارزبری ۱۴.۵ میلیون یورو است.

اما؛ در دومین میز صنعت برق،الکترونیک مخابرات 28 تجهیز الکترونیکی بومی سازی و داخلی می شوند. در این میز 42 میلیون یورو کاهش ارزبری در نتیجه انعقاد ۴۷ قرارداد در زمینه داخلی‌سازی تجهیزات صنعت برق، الکترونیک و مخابرات اتفاق می افتد. ارزش این قراردادها ۵۲۳ میلیارد تومان است. به گفته « کیوان گردان » مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت براساس همکاری اپراتورهای تلفن همراه و ثابت کشور از ابتدای مردادماه امسال، تعاملات لازم برای حرکت در مسیر خود اتکایی در این صنایع در دستورکارقرار گرفت که بازاری سه میلیارد دلاری در داخل کشور دارد و برگزاری این میز تخصصی کاهش ارز بری ۷۶ میلیون یورویی را به دنبال خواهد داشت . بخشی از کالاهایی که در این میز قرار گرفته در گذشته وارد کشور می شد که اکنون واردات آنها قطع شده که از جمله آنها می توان به مودم و باطری های صنعتی اشاره کرد .

به گفته مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت بخشی از قراردادهای امروز نیز برای افزایش خرید داخلی است که از جمله‌آنها کابل‌های نوری و مسی قابل اشاره است که پیشتر نیاز کشور به آنها از خارج تامین می شد . سال ۹۶ بیش از ۶۶ میلون دلار مودم به کشور وارد شد که اکنون نیاز به آن به کمتر از ۱۲ میلیون دلار رسیده است.

*چه میزهایی در ماه های آینده بر گزار می شوند؟

میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت تجهیزات و ماشین سازی در قالب مراسم امضای قرارداد داخلی سازی تجهیزات بین شرکت سیراف انرژی و سازندگان داخلی هفته اول دی ماه منعقد می شود.

میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت لوازم خانگی نیز با محوریت افزایش ظرفیت تولید و انعقاد قرارداد داخلی سازی و رونمایی از محصولاتی که برای نخستین بار در کشور تولید می‌شوند در اواسط دی ماه برگزار شود .

همچنین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در حوزه تاسیسات نیز در هفته اول بهمن ماه برگزار خواهد شد.

چهارمین میز تخصصی در حوزه صنعت خودرو نیز قرار است که در اواسط بهمن ماه با هماهنگی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برگزار شود .

مقدمات برگزاری میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت ریلی در اواخر بهمن ماه انجام می شود.

لینک اصل خبر در سایت انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا)

    منبع خبر

    انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا)

    انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات