شبکه آب و برق عقب تر از افتتاح مسکن مهر/ آخرین وضعیت تامین زیرساختها

شبکه آب و برق عقب تر از افتتاح مسکن مهر/ آخرین وضعیت تامین زیرساختها

www.BanaNews.irبا وجود تاکید رئیس جمهور برای افتتاح طرح مسکن مهر، تامین زیرساختها درشهرهای جدید بسیار عقب تر از ساخت مسکن مهر در کشور است و حتی در تامین برق به نصف هم نمی رسد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در آخرین جلسه شورای عالی مسکن، رئیس جمهور بر افتتاح سریع مسکن مهر در استان تهران تاکید کرد و گفت که تا هفته دولت باید بخش زیادی از مسکن مهر در استان تهران به بهره برداری برسد.

از آنجایی که افتتاح مسکن مهر به عنوان راهکاری برای کاهش قیمت مسکن و اجاره بها عنوان می شود و دلیل رئیس جمهور هم برای این امر، افزایش اجاره بها و خرید و فروش مسکن در ۲ ماه اخیر است، بنابراین دولت در تلاش است تا با افتتاح مسکن مهر در استان تهران و دیگر شهرها بازار مسکن را کنترل کند.

باوجود این تاکیدات اما مسئولان وزارت مسکن عنوان می کنند که پاره ای از مشکلات در طرح مسکن مهر وجود دارد که اجازه افتتاح پروژه های مسکن مهر را بخصوص در استان تهران نمی دهد.

به گفته مدیرعامل شرکت مادر تخصصی شهرهای جدید که عمده مسکن مهر در استان تهران در این شهرها ساخته شده است، امکانات زیرساختی بسیار از طرح مسکن مهر عقب تر هستند و امکان افتتاح واحدهای بیشتری تا هفته دولت نیست.

جمشید نورصالحی در گفتگو با مهر تاکید میکند که بخشی زیادی از واحدها آماده افتتاح هستند و یا به زودی ساخت آنها تمام می شود اما آب، برق و گاز آنها فعلا درمراحل اولیه قرار دارد.

براساس این گزارش تا پایان اردیبهشت بطور متوسط شبکه توزیع آب در شهرهای جدید ۳۶٫۵ درصد پیشرفت داشته است همچنین شبکه جمع آوری فاضلاب ۲۸ درصد و شبکه برق هم تنها ۲۱٫۱ درصد رشد داشته است.

ایجاد شبکه روشنایی شهرهای جدید هم تا پایان اردیبهشت تنها ۱۱٫۹ درصد رشد را نشان می دهد و این درحالی است که متوسط احداث این زیرساخت ها در خردادماه بسیارکند تر از ماه های قبل بوده است بطوریکه شبکه توزیع آب ۳٫۸ درصد، شبکه جمع آوری فاضلاب ۱٫۸ درصد، شبکه برق ۵٫۵ درصد و شبکه روشنایی تنها ۰٫۹ درصد رشد داشته اند که نسبت به ساخت مسکن مهر در شهرهای جدید بسیار کند بوده است.

گزارشها حاکی از آن است که متوسط کل پیشرفت درشبکه توزیع آب شهرهای جدید در کشور، ۴۰٫۳ درصد از کل ساخت و سازها بوده است، همچنین شبکه جمع آوری فاضلاب ۲۹٫۸ درصد و شبکه برق ۲۶٫۶ درصد بطور متوسط رشد داشته است که این رقم درشبکه روشنایی هم ۱۲٫۸ درصد بوده است.

بنابراین کمترین پیشرفت مربوط به شبکه برق و شبکه روشنایی درشهرهای جدید است که در کنار دیگر عوامل مانند آب، افتتاح مسکن مهر در این شهرها را به تعویق می اندازد.

 

 

    نظرات