نشست مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با نماینده تشکلهای مردم نهاد...

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای زنجان،خانم دکتر وطن دوست ، نماینده تشکلهای مردم نهاد استان و دبیر سازمان مردم نهاد همیاران طبیعت با مهندس یوسف رضاپور مدیرعامل شرکت دیدار و در خصوص بحران و چالشهای موجود در وضعیت منابع آبی استان گغتگو کرد.

مهندس رضاپور،با اشاره به بحران آبی موجود در کشور و استان و افت شدید سطح منابع آب زیرزمینی بصورت سالانه ، نیاز به برنامه ریزی مدون جهت مصرف بهینه آب را بسیار ضروری دانست.

وی تاکید کرد: امنیت غذایی یکی از مباحث مهم روز است و بایستی برای هر نفر میزان مورد نیاز غذا و محصولات کشاورزی مشخص گردد و تولید محصولات کشاورزی ، بیش از نیاز صورت نگیرد و با توجه به پتانسیل های بالقوه هر شهر ، نوع و میزان محصولات کشاورزی قابل کشت در آنها مشخص گردد تا از اتلاف محصولات کشاورزی مازاد و به تبع آن از اتلاف منابع آب زیرزمینی جلوگیری گردد.

رضاپور، با اشاره به سیاست های کلان کشوری عنوان نمود اگر بجای کشت های پر آب مصرف، از کشت های جایگزین کم آب بر استفاده شود ، کم کم بحران آب مدیریت می گردد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با تاکید بر انسداد چاههای غیرمجاز و اضافه برداشتها در راستای کاهش مصرف آبهای زیرزمینی گفت: تعریف فعالیت های جایگزین برای کشاورزان جهت امرار معاش و پیشگیری از مهاجرت بی رویه و شغل های کاذب ، بسیار لازم و ضروری است.

وی با تاکید بر کارآفرینی و افزایش اشتغال، الگوبرداری از کشورهای موفق را در این زمینه مثمر ثمر دانست.

در ادامه،خانم دکتر وطن دوست، نماینده تشکل های مردم نهاد استان و دبیر سمن همیاران طبیعت در راستای حفاظت از منابع آب زیرزمینی، اظهار داشت: سیاست های کلی واردات محصولات کشاورزی باید براساس وفور محصولات تعیین گردد و هنگام افزایش محصولات کشاورزی در یک مقطع زمانی، از واردات محصولات مشابه که ممکن است ارزش ریالی پایین تری هم داشته باشند،جلوگیری شود.

وی آگاهی یافتن کشاورزان از وضعیت منابع آبی و بحران آبی پیش آمده را از عوامل بازدارنده در مصرف بی رویه کشاورزی دانست.

وطن دوست،نقش فرهنگ سازی و ارتقاء سطح فرهنگی مصرف آب را به خصوص در نسل جوان که در روستاها به فعالیت کشاورزی مشغولند بسیار اثر بخش بیان نمود و افزود:این جوانان در صورت ارتقای آگاهی با رعایت الگوهای کشت و با استفاده از روشهای نوین آبیاری گامهای موثری را در حفظ منابع آب زیرزمینی خواهند برداشت.

در پایان جلسه،مهندس رضاپور از فعالیت های فرهنگی و اطلاع رسانی دکتر وطن دوست با اهداء لوح سپاس تقدیر و تشکر نمود.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای زنجان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای زنجان

    شركت آب منطقه‌ای زنجان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات