انسداد 230 حلقه چاه غیرمجاز آب در استان قم

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "احمد حاجی‌حسینی‌مسگر" در چهارمین جلسه کارگروه استانی سازگاری با کم آبی و بیستمین جلسه شورای حفاظت منابع آب قم با اشاره به اینکه تغییر الگوی کشت و کنترل ساعت برداشت از چاه‌ها در جلسات گذشته بارها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است، افزود: میزان برداشت تا قبل از سال 94 بالای 7000 ساعت بوده و در سال‌های اخیر با هماهنگی بخش کشاورزی به 5300 ساعت رسیده است.
دبیر شورای حفاظت از منابع آب استان افزود: بایستی حفاظت و بهره‌برداري در قالب تشكل‌ها و تعاوني‌ها با مشاركت بهره‌برداران صورت گرفته و نگرش به منابع آب زيرزميني به‌عنوان يك كالاي اقتصادي، حياتي، امنيتي و منبع استراتژيك در تامين نيازهاي حال و آينده مورد توجه قرار گیرد.
مسگر عنوان کرد: تحويل حجمي آب به بهره‌برداران، جلوگيري از مصارف غيرمجاز، اصلاح الگوي مصرف آب در بخش كشاورزي و افزايش سهم مصرف در بخش صنعت و خدمات از برنامه‌های مدیریت مصرف در استان است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم با اشاره به پر و مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز در استان گفت: از مجموع 230 حلقه چاه غیرمجاز پر شده 130 حلقه چاه در سال 97 با تخلیه سالیانه پنج میلیون و 345 هزار و 280 مترمکعب و 100 حلقه چاه در هشت ماهه اول 98 با تخلیه 947 هزار و 232 مترمکعب مسدود شده است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حجم برداشت از چاه‌های غیرمجاز در مقابل چاه‌های مجاز دارای اضافه برداشت بسیار ناچیز بوده، ضرورت دارد در رابطه با جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های دارای پروانه بهره‌برداری اقدامات لازم صورت پذیرد که این کار نیاز به همکاری و مساعدت همه اعضای شورا دارد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات