سرشماري سراسري پرندگان مهاجر آبزي و كنار آبزي انجام مي شود

سرشماري سراسري پرندگان مهاجر آبزي و كنار آبزي انجام مي شود

سرشماري سراسري پرندگان مهاجر آبزي و كنار آبزي انجام مي شودسرشماري پرندگان مهاجر آبزي و كنار آبزي در زمستان سال جاري در دوره زماني 11 دي ماه تا 11 بهمن ماه به صورت سراسري انجام مي شود.
به گزارش «پارما» از پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست، هر ساله از اواسط شهريور تا اواخر زمستان، ايران ميزبان گونه هاي نادري از پرندگان مهاجر است كه از شمال به سمت مناطق جنوبي كوچ مي كنند، با شروع بارندگي‌ها، آبگيري تالاب ها و سردتر شدن عرض‌هاي شمالي، مهاجرت پرندگان به اوج خود مي رسد.


مدير كل دفتر حفاظت و مديريت حيات وحش سازمان محيط زيست با اشاره به گروه هاي اصلي پرندگان آبزي و كنار آبزي كه در فصل مهاجرت در كشور مشاهده و مورد آماربرداري قرار مي گيرند، گفت: معمولا اين گونه ها متعلق به يكي از گروه هاي كشيم ها، پليكان ها، باكلان ها، اگرت ها و حواصيل ها، لك لك ها و اكراس ها و كفچه نوك، فلامينگوها، غازها و قوها و اردك ها، درناها، يلوه ها و طاووسك و چنگرها، پرندگان كنار آبزي، اسكوآها، كاكائي ها و پرستوهاي دريايي هستند.


شهاب الدين منتظمي تصريح كرد: به منظور آگاهي از وضعيت جمعيت پرندگان آبزي و كنار آبزي مهاجر، هر سال با شروع فصل زمستان و اعلام آغاز سراسري سرشماري، عمليات سرشماري طي يك برنامه هماهنگ در تمامي استان‌هاي كشور همگام با بسياري از كشورهاي ديگر و با استفاده از تلسكوپ، دوربين‌هاي چشمي و نصبي، جهت دستيابي به اهداف ملي و بين المللي انجام مي شود.


وي خاطرنشان كرد: معاونت محيط زيست طبيعي و تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست بنا به شرح وظايف ذاتي خود اطلاعات و نتايج حاصل از سرشماري بلندمدت پرندگان آبزي و كنارآبزي مهاجرپس از جمع آوري به عنوان پايه و اساس بررسي اندازه و تغييرات جمعيتي در برنامه‌هاي حفاظتي و مديريتي جمعيت‌هاي پرندگان مورد بهره‌برداري قرار مي‌ دهد.


منتظمي اظهار داشت: امسال نيز از تمامي استان‌هاي كشور درخواست شده است مطابق با روال سال‌هاي گذشته نسبت به سازماندهي و اجراي برنامه ملي سرشماري زمستاني پرندگان آبزي و كنار آبزي در هر يك از مناطق تالابي و مناطق مهم تجمع پرندگان آن استان اقدام كنند.


مدير كل دفتر حفاظت و مديريت حيات وحش سازمان محيط زيست خاطرنشان كرد: در سال جاري دفتر بين المللي تالاب ها روزهاي 21 و 22 دي ماه را براي اجراي عمليات سرشماري زمستاني در تمامي كشورها مشخص كرده است، ولي در كشور ما به دليل تعداد زياد تالاب‌ها و كمبود تعداد پرنده شناسان مجرب، سرشماري تمام پرندگان آبزي و كنار آبزي كشور در دو روز متوالي امكان پذير نيست، لذا از استان هاي مختلف درخواست شد برنامه سرشماري زمستان امسال در دوره زماني 11 دي ماه تا 11 بهمن ماه عملياتي شود.
لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات