افزایش قیمت اوراق و کاهش قیمت وام مسکن

افزایش قیمت اوراق و کاهش قیمت وام مسکن

قیمت وام مسکن اندکی کاهش و قیمت اوراق افزایش یافته است.www.BanaNews.ir

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بررسی‌ها در بازار خرید و فروش وام مسکن نشان می‌دهد که یک فقره تسهیلات ۱۸ میلیونی بانک مسکن در این بازار با قیمتی حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد این در حالی است که اگر فروشنده اقدام به تهیه گواهی‌ ضمانت کند قیمت وام افزایش می‌یابد.

یکی از فعالان این بازار قیمت گواهی ضمانت را ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان اعلام و اضافه کرد: علاوه بر هزینه ضامن، حدود ۴۰۰ هزار تومان نیز هزینه قطعی رهنی‌ خواهد بود این در حالی‌ است که یکی دیگر از فروشندگان این بازار کل هزینه‌های انتقال وام را ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان اعلام می‌کند.

از سوی دیگر دارندگان این نوع تسهیلات مسکن می‌توانند وام خود را با قیمتی حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش برسانند. این در حالی است که اگر دارنده وام اقدام به تهیه گواهی ضمانت کنند قیمت وام ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

همچنین فروشندگان تسهیلات ۱۸ میلیونی که شخصا و بدون مشاوره مراکز فروش وام اقدام به فروش وام خود کرده‌اند قیمت را بالاتر اعلام می‌کنند.

به گزارش بنانیوز به نقل از ایسنا بررسی در این بازار اگر چه کاهش اندک قیمت وام مسکن را نشان می‌دهد اما نکته جالب این است که هماهنگی و یکسان بودن قیمت‌ها در حال از بین رفتن است به طوری که یک فروشنده قیمت وام بدون ضامن را یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و دیگری دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعلام می‌کند.

در این بازار تسهیلات دیگری نیز به فروش می‌رسد به عنوان مثال تسهیلات تا سقف ۷۰ میلیون تومان بانک‌های خصوصی که مدت بازپرداخت آن‌ها پنج سال است.

از دیگر انواع تسهیلات می‌توان به تسهیلات مسکن جوانان و بانک مهر نیز اشاره کرد.

بر این اساس هر برگ اوراق یک میلیون تومانی حق تقدم بانک مسکن که این روزها نسبت به وام تمایل به خرید آن افزایش یافته است در بورس با قیمتی حدود ۱۶۰ هزار تومان عرضه می‌شود و در صورتی که خریداران قصد تهیه این اوراق را از بازار آزاد داشته باشند قیمت اوراق حدود ۱۷۰ هزار تومان خواهد بود.

 

 

    نظرات