با حذف قبوض کاغذی هیچ تغییری در نحوه محاسبه یا قیمت برق نداشته‌ایم/ معادل 20 برابر سرمایه‌گذاری‌ها با مدیریت مصرف پیک تابستان منافع اقتصادی حاصل شد

با حذف قبوض کاغذی هیچ تغییری در نحوه محاسبه یا قیمت برق نداشته‌ایم/ معادل 20 برابر سرمایه‌گذاری‌ها با مدیریت مصرف پیک تابستان منافع اقتصادی حاصل شد


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مصطفی رجبی مشهدی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر و سخنگوی صنعت برق در این نشست با گرامیداشت نهم دی‌ماه،سال‌ روز بصیرت و میثاق امت با ولایت به تبیین خلاصه‌ای از دستاوردهای صنعت برق در پیک تابستان امسال پرداخت .
وی به مدار آوردن 3 هزارو 250 مگاوات واحد جدید نیروگاهی طی تابستان 97 تا 98 را از رکوردهای مؤثر عنوان کرد که در کنار تعمیرات اساسی نیروگاه‌ها انجام گرفت .
رجبی مشهدی ابتکار مهم امسال را مربوط به بخش مدیریت مصرف ذکر کرد که برای نخستین بار 3874 مگاوات صرفه‌جویی مصرف را در پیک امسال رقم زد و 200 هزار تفاهم‌نامه در این خصوص به بخش‌های تجاری، صنعتی و کشاورزی منعقد شد و صنعت برق را قادر ساخت بدون اعمال خاموشی برنامه‌ریزی شده از پیک تابستان 98 عبور کند .
وی افزود: این اقدام باعث شد بتوانیم صادرات برق را برابر تعهدات وزارت نیرو به کشورهای همسایه محقق کنیم وعلاوه بر آن صادرات برق کشور نسبت به سال گذشته 120 درصد افزایش یافت و نقش به سزایی در تأمین منافع ملی ایفا کرد .
رجبی مشهدی صرفه‌جویی مصرف برق امسال را برابر احداث 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید با 7 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری عنوان کرد که حاکی از نقش قابل توجه مدیریت مصرف برق در جبران محدودیت‌های اقتصادی این صنعت زیربنایی است .
سخنگوی صنعت برق با اشاره به پرداخت 350 هزار میلیارد تومان پاداش همکاری با برنامه‌های مدیریت مصرف به مشترکان صنعتی و کشاورزی، منافع اقتصادی حاصل شده را 20 برابر سرمایه گذاری انجام شده در این بخش ذکر کرد .
وی با اشاره به رعایت سقف الگوی مصرف برق از سوی 24 میلیون از 29 میلیون مشترک برق کشور خاطرنشان کرد: تابستان امسال 5 میلیون مشترک بیبشتر از الگو برق مصرف کردند که باعث شد بهای برق مصرفی آنها برابر مصوب وزارت نیرو 23 درصد افزایش یابد و حدود 8 میلیون مشترک کم مصرف که نسبت به سال گذشته برق کمتری مصرف کردند، 106 میلیارد تومان تشویق منظور شد .
رجبی مشهدی برنامه سال 99 را پیوستن 3 هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار تولید برق کشور تا تابستان 99 و انجام برنامه‌های تعمیرات اساسی و بازدیدهای دوره‌ای سایر نیروگاه‌ها عنوان کرد. همچنین برنامه ریزی شده حدود 4 هزارمگاوات از پیک تابستان از طریق برنامه‌های مدیریت مصرف جبران شود و حدود هزار مگاوات نیز برای نخستین بار با استفاده از ظرفیت استارتاپ‌ها که مقررات آن درحال وضع است جبران می‌شود .
سخنگوی صنعت برق در خصوص آلایندگی نیروگاه‌ها نیز گفت: بر اساس آمار رسمی منتشر شده 70 درصد آلایندگی موجود در کلانشهر ها به دلیل وجود و انتشار ذرات معلق است که منشأ این ذرات نیز بیش‌تر موتورسیکلت ها و خودروهای سنگین است .
به گفته وی سهم صنعت نیروگاهی و مجموعه سایر صنایع از آلایندگی هوا در کلانشهرها تنها 27 درصد است که آن در هنگام مصرف سوخت مایع رخ می‌دهد و در حال حاضر نیز مصرف سوخت مایع بسیار کم است .
رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: صنعت برق تا زمانی که مجبور نباشد، تمایلی به استفاده از سوخت مازوت در تولید برق ندارد .
وی فاصله مصرف در تابستان و زمستان را هم مورد اشاره قرار داد و گفت: هم اکنون نزدیک به 22 هزار مگاوات ظرفیت خالی وجود دارد که دقیقاً به میزان مصرف سیستم‌های سرمایشی است که هنگام فصل گرما وارد مدار می‌شود .
وی در خصوص سرمایه گذاری مورد نیاز برای احداث نیروگاه نیز گفت: به ازای احداث هر کیلووات ظرفیت نیروگاهی باید 600 تا 700 یورو سرمایه گذاری شود .
وی خاطرنشان کرد: صنعت برق از هر پیشنهادی برای استفاده از ظرفیت خالی نیروگاهی در زمستان استقبال می‌کند و در این خصوص برقی کردن سیستم حمل و نقل را یکی از راهکارهای مناسب می‌داند .
سخنگوی صنعت برق همچنین در خصوص نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها نیر گفت: براساس پیشنهاد سندیکای تولیدکنندگان، تسهیلات ارائه شده به سرمایه گذاران که از محل صندوق توسعه ملی بوده است، در صورت تصویب مجلس می‌تواند به نرخ زمان دریافت تسهیلات محاسبه شود که دراین صورت افزایش ناشی از نوسان اخیر نرخ ارز را پوشش خواهد داد .
رجبی مشهدی همچنین در خصوص عرضه برق در بورس انرژی گفت: ما مشتاق به عرضه برق در بورس انرژی هستیم اما قراردادهایی را از سال‌های گذشته داریم که موظف به تامین برق آنها هستیم .
وی با بیان این که از این پس قراردادهای خرید تضمینی برق با نیروگاه‌ها به شیوه فعلی منعقد نخواهد شد، خاطرنشان کرد: از این پس با برگزاری مناقصه، نسبت به انتخاب سرمایه گذار اقدام خواهد شد که این شیوه براساس ماده 48 قانون برنامه ششم توسعه انجام می‌گیرد .
سخنگوی صنعت برق در عین حال با تکذیب برخی شایعات مطرح شده در فضای مجازی در خصوص افزایش قیمت برق پس از حذف قبض برق نیز گفت: به هیچ عنوان افزایشی در قیمت برق یا تغییر در نحوه محاسبه برق وجود نداشته است .
رجبی مشهدی تاکید کرد: اگر مشترکی بتواند ایرادی در نحوه محاسبه قبض برق خود پیدا کند، هزینه برق مصرفی وی تا یک سال رایگان محاسبه خواهد شد .

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات