186 کیلومتر از رودخانه‌های استان گلستان لایروبی شد

186 کیلومتر از رودخانه‌های استان گلستان لایروبی شد

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، " علی نظری" پروژه لایروبی را یکی از فعالیت‌های هشت‌گانه مهندسی رودخانه‌ها دانست و افزود: پس از هر سیل باید مجاری آبی بررسی شده و در مجاری دارای اضطرار ، لای برداری انجام شود .
وی با بیان اینکه 2 هزاز و 700 کیلومتر رودخانه در استان وجود دارد که 1800کیلومتر آن هر سه سال یک بار نیاز به لایروبی دارد، اظهار کرد: به صورت طبیعی یک سوم آن شامل حدود 600 کیلومتر رودخانه باید در سال لایروبی شود که این امر نیازمند اعتبار مناسب است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان بیان کرد: در گذشته، لایروبی‌های استان به تناسب اعتباراتی که به این شرکت و سایر دستگاه‌های مرتبط در لایروبی داده و فعالیت‌هایی که برای اخذ اعتبارات صورت گرفته، انجام شده و بخشی از دیون پرداخت نشده باقی مانده است .
وی افزود: پس از تشکیل شرکت آب منطقه‌ای گلستان تاکنون یک‌هزار و 842 کیلومتر لایروبی انجام شده و 93 کیلومتر لایروبی نیز بر اساس طرح‌های زهکشی اراضی اولویت‌دار، در مجاری آبی صورت گرفته است .
وی با بیان اینکه «فعالیت‌های لایروبی را بنا بر ضرورت در پنج حوضه اترک، گرگانرود، قره‌سو، خلیج گرگان و نکارود انجام می‌دهیم»، گفت: بالاترین میزان لایروبی‌ها تاکنون در گرگانرود و پس از آن در قره‌سو انجام شده است؛ در اترک و در بقیه حوضه‌ها نیز اقدامات موثری در حال انجام است .
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان افزود: در مرحله اول از مبلغ 499 میلیارد تومان برآورد بودجه برای بازسازی خسارات ناشی از سیل در حیطه فعالیت‌های این شرکت 80 میلیارد تومان ابلاغ شد که از این مقدار 12.5 درصد تخصیص یافت و فعالیت‌های ما در چهارچوب اعتبارات ابلاغی است .
وی تصریح کرد: همچنین قول مساعد برای اختصاص 100 میلیارد تومان دیگر به ما داده‌اند که برنامه‌های آن تدوین شده است، در صورتی که این اعتبار تخصیص داده شود در بقیه نقاط نیز فعالیت‌های اضطراری انجام می‌شود .
نظری در ادامه با اشاره به وظایف دیگر شرکت آب منطقه‌ای یادآور شد: در کنار لایروبی، باید فعالیت‌های سازه‌ای مانند سدسازی‌ها، علاج بخشی سدها، تعریض کانال‌های آب بر به سمت دریا، آبخیزداری و آبخوان‌داری، مشجر کردن بالادست سدها، مدیریت اراضی شیبدار و اصلاح سازه‌های تقاطعی مانند پل‌ها انجام گرددکه می تواند منجر به ایجاد خسارات کمتری شود .
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان با اشاره به اینکه تنها از طریق لایروبی نمی‌توان با سیل مقابله کرد، گفت: در نقاطی مانند آق قلا و گمیشان لایروبی به معنای کف‌کنی بی‌اثر است، چون اگر کف کنی انجام شود، شیب 2 در ده هزار فاصله آق قلا تا دریا عملا ممکن است آب را معکوس به سمت بالادست سوق دهد، در این قسمت‌ها مجبور به تعریض هستیم که تعریض هم پیچیدگی‌های فنی، اجتماعی و مالی زیادی دارد.
نظری، به بهره‌برداری رساندن سد آقدکش، علاج بخشی سد وشمگیر و ساخت سد نرماب را از دیگر اقدامات برای مدیریت سیلاب در استان برشمرد و افزود: می‌بایست پشتیبانی‌هایی در جهت تسریع پروژه صورت گیرد. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان با بیان اینکه «تکمیل آبراهه‌ها و کانال‌هایی چون بند ولی از دیگر اقداماتی است که در راستای مدیریت سیلاب در حال انجام است»، اضافه کرد: همه مباحث مطرح شده، در راستای مدیریت سیلاب است و ما امکان مقابله با سیل را نداریم. باید درکشور همانند دنیا تغییر اقلیم را جدی بگیریم و زندگی مسالمت‌آمیز با طبیعت داشته باشیم، برخورد قهری با طبیعت همواره منجر به شکست است .
وی با تاکید بر اینکه همه باید نسبت به حق و حقوق مجموعه انفال دقت کافی را داشته باشند، افزود: در بحث سازه‌های تقاطعی روی رودخانه‌ها مانند پل‌ها نیز باید به گونه‌ای طراحی شوند که امکان آب گذری در مواقع سیلاب را داشته باشند، در غیر این صورت اگر همه فعالیت‌هایی که از پیش گفته شد را انجام دهیم، ولی این اتفاق رخ ندهد باز هم خسارت فراوانی به لحاظ مالی و جانی خواهیم داشت. به همین دلیل باید فعالیت‌ها همزمان انجام شوند.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات