در طی ۵ سال گذشته ۴۵ قطعه آب‌بندان استان با هزینه اجرایی حدود ۵٠٠...

به گزارش روابط عمومی آب منطقه‌ای مازندران: آقای مهندس هادی رستمیان مدیر دفتر طرح‌های زودبازده و مشارکت مردمی آب منطقه‌ای مازندران با اعلام این مطلب گفت: شرکت پس از انجام شناسایی و مطالعات آب‌بندان‌های استان ،در هدف‌گذاری خود ١۵٠ آب‌بندان را در اولویت برنامه‌های مرمت، بازسازی و لایروبی قرار داده که تا کنون موفق به انجام ۴۵ قطعه آن شد.
ایشان با اشاره به نحوه آبگیری آب بندانها از رودخانه‌ها و روان‌آب‌های موجود و تاثیرات آن بر مخازن ذخیره آب این تاسیسات گفت: این آب‌بندان‌ها در فصل غیرزراعی به ویژه در پاییز و زمستان آبگیری می‌شوند که بار رسوبی این آب‌ها در طی زمان موجب کاهش حجم مخزن آب‌بندان‌ها می‌شود. از سویی با توجه به قدمت آب‌بندان‌ها که عمدتاً بیش از یک قرن می‌باشد و روش اجرای آنها نیز متناسب با شرایط آن روز بوده دیواره‌ آنها دچار فرسایش و یا تخریب شده، لذا نیاز به لایروبی ، بازسازی و مرمت دیواره آب‌بندان‌ها و آبگیرها داشته که باید انجام شود.
رستمیان تعداد آب‌بندان‌های استان را بالغ بر ٨٢٠ قطعه و سطح آن را بالغ بر ١۶هزارهکتار اعلام کرد و افزود:سالانه حدود ۴٠٠ میلیون مترمکعب آب در آنها ذخیره و به مصرف کشاورزی و اهداف جانبی این تأسیسات از جمله پرورش ماهی و گردشگری می‌رسد.
ایشان در پایان هدف‌گذاری شرکت آب منطقه‌ای مازندران برای لایروبی و بازسازی آب‌بندان‌ها را حدود ٣٠٠ قطعه برشمرد و گفت: حدود ۵٠ قطعه آن انجام و ٢۵٠ قطعه دیگر باید به مرور زمان و به ترتیب اولویت انجام شود
لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای مازندران

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای مازندران

    شركت آب منطقه‌ای مازندران یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات