تشکیل هسته توزیع آب در مناطق سیل‌زده جاسک/ کیفیت آب به‌صورت مداوم در حال سنجش است

تشکیل هسته توزیع آب در مناطق سیل‌زده جاسک/ کیفیت آب به‌صورت مداوم در حال سنجش است

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، " امین قصمی" با تشریح اقدامات و خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان شهرستان جاسک گفت: آب و فاضلاب هرمزگان برای تامین آب مورد نیاز اقدام به تشکیل هسته توزیع آب در شهر جاسک نموده که از این طریق آب مورد نیاز مردم و همچنین نانوایی‌ها، مدارس و غیره تامين مي‌شود .
به گفته مدیرعامل آبفاي هرمزگان، حجم خسارت‌های وارد شده به تاسیسات آبرسانی بیش از آنچه که انتظار می‌رفت برآورد شده که در این مرحله تمام تلاش مجموعه آبفا برای تامین آب مورد نیاز مناطق سیل‌زده جاسک است .

وارد مدار شدن چاه‌های قدیم جاسک
قصمی ادامه داد: از جمله اقدامات اولیه این شرکت برای تامین موقتی آب مورد نیاز مناطق سیل‌زده شامل آبرساني سيار و ارسال آب‌های بسته‌بندی است.
وی افزود: با توجه به شرایط سیلابی منطقه و تخریب بسیاری از تاسیسات و به منظور تامین سریع آب مورد نیاز مردم، چاه‌های آب شرب جاسک در منطقه جاسک قديم و همچنین چاه‌های دشت جگین که در معرض سیلاب قرار گرفته بود، با تلاش صورت گرفته وارد مدار شد .
به گفته اين مقام مسئول، در پی تخریب شبکه اصلی انتقال آب به شهر جاسک، خط جایگزین برای انتقال سریع آب تعبیه و لوله‌گذاری آن در دستور کار قرار گرفت .
قصمی با بیان اینکه تمهیدات لازم پیش از وقوع بارندگی از سوی آبفا اندیشیده شده بود، خاطرنشان کرد: به‌همین منظور در سریع‌ترین زمان ممکن تجهیزات مورد نیاز شامل تابلوهای برق، چهار دستگاه پمپ و لوله‌های مورد نیاز به منطقه جاسک ارسال شد که تیم‌های آبفا متشکل از مهندسان، مشاوران، پیمانکاران و مجری آبرسانی از جگین به جاسک به‌صورت شبانه‌روزی در حال انجام عملیات هستند .
وی افزود: دسترسی‌ها به دلیل حجم بالای سیلاب و آبگرفتگی بسیار دشوار است اما این شرکت با استفاده از تجهیزات در اختیار شامل لودر و بیل مکانیکی اقدام به بازگشایی مسیر برای تسهیل تردد و اقدامات لازم برای رفع شکستگی‌های شبکه آبرسانی و تاسیسات را در دستور کار خود قرار داده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان همچنین از سنجش مدوام کیفیت آب در منطقه جاسک و بویژه سد جگین خبر داد و گفت: برای اینکه بتوان آب سد جگین را وارد تصفیه‌خانه کنیم می‌بایست میزان کدورت آب ناشی از گل و لای به حد استاندارد برسد .

ارسال تجهیزات آبرسانی به سد جگین با بالگرد
وی افزود: در همین راستا اقدامات دیگری از جمله جابجایی پمپ‌ها و نزدیک کردن آن به لایه‌های بالاتر و همچنین تغییر پمپ‌ها به‌صورت موقتی انجام شده است که تا زمان وارد مدار شدن پمپ‌های اصلی از تاسیسات موقت نصب شده استفاده خواهد شد .
قصمی ضمن قدردانی از همکاری و صبوری مردم شهرستان جاسک تصریح کرد: خوشبختانه با تدابیر و تصمیمات به موقع ستاد بحران استان و معاونت امور عمرانی استانداری برخی از تجهیزات مورد نیاز بوسیله بالگرد به سد جگین ارسال شد که لازم است از همکاری‌های صورت گرفته در این زمینه قدردانی کرد .
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات