سرچشمه احتمالی زلزله‌تهران

سرچشمه احتمالی زلزله‌تهران

www.BanaNews.irتهران روی ۵ گسل ‌اصلی واقع شده که خطرناک‌ترین آنها «گسل‌ شمال تهران‌» است

هیچ کجای دنیا سابقه ندارد بر روی یک گسل خطرناک ۲ میلیون‌نفر ساکن شوند

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی می‌گوید منطقه تهران روی ۵ گسل لرزه‌خیز قرار دارد که در بین آنها گسل «شمال‌تهران» خطرناک‌ترین گسل است و گسل مشا نیز از توان لرزه‌خیزی بالایی برخوردار است که چنانچه فعال شود زلزله‌ای به بزرگای ۵/۷ ریشتر ایجاد خواهد شد. این زلزله‌شناس در عین حالی که نسبت به خطر زلزله بزرگ در تهران تردیدی ندارد، معتقد است: در محاسبه زمان بازگشت زلزله بزرگ در تهران مقایسه غلطی انجام شده و بر پایه آن گفته می‌شود در وقوع زلزله ۲۵ سال تاخیر به‌وجود آمده است، در صورتی که این استدلال مخدوش به نظر می‌رسد. معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی همچنین درباره دستگاه هشداردهنده زلزله و امکان استفاده از آن در تهران، تصریح می‌کند: در حال حاضر امکان پیش‌بینی زلزله در تهران وجود ندارد و دستگاه‌هایی که گفته می‌شود با قابلیت هشدار وقوع زلزله در تهران نصب شده‌اند، وسیله علمی هستند که فقط می‌توانند مورد استفاده برای سنجش‌های علمی-پژوهشی قرار بگیرند. متن گفت‌وگو با دکتر مهدی زارع را در زیر بخوانید:

بحثی که این روزها در تهران خیلی مطرح است احتمال وقوع زلزله بزرگ و تاخیری است که در آن به وجود آمده که ‌این مساله از ابتدای سال گذشته با اعلام آن ازسوی رییس‌جمهور به شدت مورد توجه پایتخت‌نشینان قرار گرفت. فکر می‌کنید واقعا چقدر احتمال وقوع زلزله‌ای بزرگ در تهران زیاد است؟

در ‌اینکه تهران شهری زلزله‌خیز است که حتما زلزله در آن رخ خواهد داد هیچ شکی وجود ندارد، کافی است سابقه تاریخی لرزه‌خیزی تهران بررسی شود. اولین زلزله تاریخی در محدوده تهران (ری) در حدود ۳۰۰۰ و ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح رخ داده است. همچنین در سال‌های ۳۳۰ قبل از میلاد، ۸۵۵، ۱۳۸۴ و ۱۸۳۰ میلادی نیز چند زلزله تاریخی مخرب در محدوده شهر تاریخی ری و تهران اتفاق افتاده است. اما ‌اینکه در وقوع زمین‌لرزه بزرگ تهران چقدر تاخیر شده است، موضوعی است که اندکی مخدوش شده و نمی‌توان به راحتی گفت از زمانی که زلزله بزرگ احتمالا باید در تهران رخ می‌داده ۲۵ یا ۲۵۰ سال گذشته است. چرا که زلزله‌های مخرب و مهم قبلی در مناطق مختلف در اطراف تهران رخ داده است. برای محاسبه دوره بازگشت زمین‌لرزه‌ها معمولا از روش احتمالی استفاده می‌شود. آخرین زلزله مخرب در منطقه تهران در سال ۱۸۳۰ میلادی در منطقه جاجرود (دماوند-شمیرانات) رخ داد. بر اساس برآورد احتمالی با در نظر گرفتن تمام گسل‌های اطراف تهران، بازگشت زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۷ را حدود ۱۶۰ تا ۱۸۰ سال برآورد می‌کنند. تا ‌اینجای کار مشکلی نیست. ولی وقتی با در نظر گرفتن‌ این دوره بازگشت، زلزله ۱۸۳۰ دماوند شمیرانات را به عنوان آخرین رخداد در نظر گرفته و بعد عنوان شود که مثلا در وقوع زلزله‌ای با بزرگای ۷ مثلا ۲۵ سال تاخیر شده است، مقایسه غلطی صورت گرفته است. چرا که زلزله ۱۸۳۰ دماوند شمیرانات در اثر فعال شدن گسل مشا رخ داده است، ولی بازگشت ۱۶۰ تا ۱۸۰ ساله برای بزرگای ۷ با توجه به لرزه‌خیزی تمام گسل‌های منطقه تهران (مشا، شمال تهران، ‌ایوانکی و...) به دست آمده است. بنابراین ‌این نوع استدلال به نظر من مخدوش است، ولی در اصل موضوع (لرزه خیزی بالا و خطر زلزله بالا در منطقه تهران) تردیدی وجود ندارد.

برمبنای چه استدلال کارشناسی باید زلزله‌های تهران را بررسی و سپس به یک نتیجه درست رسید؟

به نظر من اگر می‌خواهیم به عنوان مثال زلزله سال ۱۸۳۰ میلادی که در تهران اتفاق افتاده را بررسی کنیم آن را باید با زلزله‌های قبلی همان پهنه گسل مشا بررسی و مقایسه کنیم و به عنوان مثال بگوییم که زلزله ۱۸۳۰ میلادی تهران از جمله زلزله‌هایی بوده است که به عنوان مثال ۸۰۰ سال پیش از آن هم زلزله‌ای مشابه روی همان پهنه گسل مشا رخ داده است. اما‌ اینکه‌ این زلزله دوباره اتفاق بیفتد امری است که باید برمبنای مطالعات زمین‌شناختی، ژئوفیزیک و آماری دقیق صورت گیرد و هنوز مطالعات دقیقی در‌ این مورد صورت نگرفته است.

اخیرا تعدادی دستگاه هشداردهنده زلزله در تهران نصب شده است، از یک طرف هم یک پروفسور ژاپنی در ‌ایران از سامانه هشدار زلزله در ژاپن سخن رانده بود که به گفته وی‌ این دستگاه قادر بوده از ۷ ثانیه قبل زلزله اخیر ژاپن را پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی کند. اصل قضیه چیست و آیا چنین دستگاهی در کشور ما هم وجود دارد؟

ببینید متاسفانه به حدی راجع به احتمال وقوع زلزله و اختراع دستگاه‌های پیش‌بینی زلزله بحث شده است که ‌این موضوع تقریبا لوث شده اما به طور کلی کشور ژاپن از جمله اولین کشورهایی است که بنیانگذار سامانه هشدار پیش هنگام زلزله است. هدف از آن هم جلوگیری از خسارات ناشی از زلزله به تاسیسات صنعتی، اتمی‌ و... بوده است.سرعت اطلاع‌رسانی ‌این دستگاه برای وقوع زلزله بسته به بزرگای زلزله، عمق زلزله، وضعیت مناطق و وقوع آن در دریا یا خشکی متفاوت است اما در هرحال در کشور ما با توجه به مسائل مختلف نظیر منابع مالی، تحریم و.... ساخت‌ این دستگاه به مرحله اتمام نرسیده است. اما دستگاه‌های دیگری که در حال حاضر در کشور ما برای ارزیابی رفتارهای زمین وجود دارد دستگاه‌های لرزه‌نگار نصب شده در ‌ایستگاه‌های لرزه‌نگاری هستند که شبکه‌های لرزه‌نگاری کشور را شکل می‌دهند. ثبت پیش نشانگر زلزله را نباید با سیستم هشدار زلزله اشتباه گرفت. دستگاه‌های پیش نشانگر زلزله هنگامی‌ کارآیی دارند که آنها هم مثل لرزه نگار‌ها به صورت شبکه‌ای در کشور نصب شده و امکان رصد کشوری به صورت دائمی‌ و برخط برای آنها هم موجود باشد. در حالی که اکنون رصد پیش نشانگری به چنین صورتی در کشور ما وجود ندارد. سیستم هشدار زلزله برای دادن هشدار‌های خودکار برای قطع فعالیت و برقراری حالت‌ ایمن در تاسیسات حساس مثل نیروگاه‌ها کاربرد دارد.‌ این سامانه‌ها در حال حاضر به تدریج در حال طراحی در کشور هستند و در مرحله پژوهشی ما در پژوهشگاه روی توسعه آنها برای اهداف مختلف در ‌ایران کار می‌کنیم.

درمورد وضعیت گسل‌های تهران هم توضیح دهید، کدام یک در مقایسه با بقیه خطرناک‌تر است؟

گسل‌های لرزه‌خیز تهران شامل گسل شمال تهران؛ ایوانک، ری و کهریزک و گسل مشا است. زمانی می‌شود به برآورد دقیقی درباره خطرناک‌ترین گسل تهران دست یافت که بتوانیم به اطلاعات دقیقی درباره سرعت فعالیت -لغزش- گسل‌ها دست بیابیم و سپس به صورت جداگانه آنها را بررسی کنیم. برای دسترسی به ‌این اطلاعات باید به فناوری آن دست پیدا کنیم که به خاطر پاره‌ای از مسائل و ازجمله تحریم‌ها ‌این دستگاه‌ها برای رصد‌های دقیق اکنون در‌ ایران موجود نیست. اما به طور کلی با توجه به ‌اینکه گسل شمال تهران از محله‌های شمالی تهران عبور می‌کند می‌توان گفت از جمله خطرناک‌ترین گسل‌های تهران است اما از طرف دیگر با توجه به ‌اینکه گسل مشا گسل طویلی است از توان لرزه‌خیزی بالایی برخوردار است. براین اساس و اطلاعاتی که الان موجود است چنانچه ‌این گسل فعال شود قادر خواهد بود زلزله‌ای به بزرگای ۵/۷ ‌ایجاد کند، از طرف دیگر با توجه به‌ اینکه نزدیک‌ترین نقطه تهران به گسل مذکور حدود ۳۰ کیلومتر فاصله دارد بنابراین درصورت فعال شدن، گسل مشا قادر خواهد بود خسارات زیادی در تهران، به ویژه در شمال و شمال شرق آن به بار بیاورد.

درباره گسل شمال تهران بیشتر توضیح دهید.‌ این گسل از کجا شروع و به کجا ختم می‌شود؟

گسل شمال تهران در سه قطعه کلی از حدود منطقه وردآورد در کرج در غرب تا روستای کلان در شمال شرق لواسان در انتهای شرقی خود ادامه دارد. در محل روستای کلان ‌این گسل به گسل مشا می‌رسد.

شما به صراحت گفتید در تهران امکان هشدار قبل از زلزله وجود ندارد. درست است؟ اگر پاسخ مثبت است، پس آنچه در کوه‌های توچال توسط سازمان زمین‌شناسی حدود سه سال است که نصب شده چه کاربردی دارد؟ همچنین دستگاهی که مرکز تحقیقات مسکن می‌گوید آن را در پارک پردیسان نصب کرده و قادر است تا ۳۰ ثانیه قبل از زلزله علامت بدهد، چیست؟

این دستگاه‌ها در تک ‌ایستگاهی در یک نقطه نصب شده‌اند و البته ‌این تک ‌ایستگاه‌ها امکان رصد پیش‌نشانگری نمی‌دهند، یعنی امکان پیش‌بینی یا هشدار پیش‌هنگام نمی‌دهد ولی به عنوان یک وسیله علمی ‌برای سازمان‌هایی که آنها را نصب کرده‌اند می‌توانند مورد استفاده برای سنجش‌های علمی- پژوهشی قرار گیرند.

در صورت فعال شدن گسل شمال تهران چه اتفاقی خواهد افتاد؟

براساس برآوردها در حدود ۲ میلیون نفر روی گسل شمال تهران ساکن هستند که چنانچه ‌این گسل فعال شود با توجه به تراکم جمعیت، جنبش شدید در محدوده پهنه گسل تبعات جبران‌ناپذیری از نظر وقوع خرابی و تلفات به دنبال خواهد داشت.

اخیرا یکی از کارشناسان زلزله عنوان کرده بود شمال تهران به حدی از نظرلرزه خیزی در معرض خطر است که ‌این بخش از تهران باید به فضای سبز تبدیل شود آیا با‌ این نظریه موافق هستید؟

الان که دیگر کار از کار گذشته است به طوری که آپارتمان در‌این قسمت از تهران به متر مربعی ۱۰ میلیون تومان هم رسیده است ! ولی اگر امکانی برای ساماندهی فضاهای موجود باشد، بله، توصیه من هم همین است که تا حد امکان روی پهنه گسل را به فضای سبز و به طور کلی غیرمسکونی اختصاص دهیم. اما اقدام عقلانی ‌این بود که از ابتدا مانع از تراکم جمعیت روی‌ این گسل خطرناک می‌شدیم. در هر حال برای وقوع زلزله بزرگی در تهران، گسل شمال تهران یک چشمه احتمالی مهم خواهد بود اما ‌این‌طور نیست که سایر ساختمان‌های دیگر که روی گسل نیستند آسیب نبینند.

 

 

 

    نظرات