سیاهه انتشار آلاینده های زیست محیطی مشهد نیمه بهمن آماده می شود/ تا ...

سیاهه انتشار آلاینده های زیست محیطی مشهد نیمه بهمن آماده می شود/ تا ...

سیاهه انتشار آلاینده های زیست محیطی مشهد نیمه بهمن آماده می شود/ تا پایان سال ۹۹ میزان آلودگی هوای روز بعد شهر مشهد نیز قابل پیش بینی خواهد بود

رییس اداره محیط زیست سلامت و ایمنی شهرداری مشهد با اشاره به این که برنامه ریزی دقیق برای کاهش آلودگی هوا نیازمند مشخص شدن سهم منابع انتشارآلاینده ها است، گفت: بر این اساس سیاهه انتشار آلاینده های شهر مشهد در حال تدوین است و تا نیمه بهمن ماه آماده خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمد پذیرا امروز و در بازدید خبرنگاران از مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی شهرداری افزود: شاخص های زیست محیطی در خدمت عدالت اجتماعی است که در گذشته به دلیل دسترس نبودن اطلاعات قادر به برنامه ریزی مناسبی برای کاهش میزان آلاینده ها نبودیم.
وی اضافه کرد: اما طی چند سال اخیر، با راه اندازی مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی، نصب و استفاده از ۱۰۳ دستگاه و ایستگاه سنجش آلاینده ها میزان آلودگی هوا، صوت، الکتورمغناطیس، اشعه uv(ماورای بنفش ) و نور سنجش و اطلاعات آن علاوه بر دستگاه های ذی ربط در اختیار شهروندان قرار می گیرد.
وی با بیان این که در کنار جمع آوری اطلاعات و اندازه گیری میزان آلاینده های زیست محیطی مطالعات مرتبط با کیفیت هوا و آلاینده ها انجام می شود، اظهارکرد: در همین راستا مطالعات مرتبط با تدوین سیاهه منابع انتشار آلاینده ها با همکاری مراکز دانشگاهی از آبان ماه سال گذشته آغاز و سیاهه منابع انتشارآلاینده ها به عنوان دومین شهر بعد از تهران تا نیمه بهمن ماه آماده خواهد شد،که تاثیر زیادی در برنامه ریزی مناسب برای تدوین نقشه راه کاهش آلودگی هوای مشهد خواهد داشت.
پذیرا تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل نداشتن مدل سازی کیفیت هوا میزان آلودگی هوا به صورت روزانه اعلام می شود و کیفیت هوای مشهد برای روز بعد براساس مدل های هواشناسی انجام می شود که با خرید سخت افزارها و نرم افزارهای مورد نیاز تا پایان سال ۹۹ قادر به پیش بینی کیفیت هوای مشهد در روز بعد و تصمیم گیری مناسب خواهیم بود.
رییس اداره محیط زیست سلامت و ایمنی شهرداری مشهد به سنجش میزان آلودگی امواج الکترومغناطیسی شهر مشهد اشاره کرد و ادامه داد: برای سنجش میزان امواج الکترو مغناطیس سال گذشته تعدادی دستگاه خریداری و بر روی خودرو نصب شده و با حضور در مناطق مختلف شهر میزان این امواج سنجیده می شود که خوشبختانه میزان امواج الکترو مغناطیس که استاندارد آن ۲۸ وات بر مترمربع است در مشهد تنها ۲ وات بر متر مربع است.
وی گفت: یکی دیگر از آلاینده هایی که توسط این مرکز اندازه گیری می شود، میزان اشعه uv(ماورای بنفش ) است که میزان بالای آن باعث ابتلا به سرطان پوست خواهد شد، لذا برای سنجش میزان اشعه uv به عنوان اولین شهر در کشور و خاورمیانه ۱۰ دستگاه اندازه گیری و ثبت اشعه uv خریداری و در نقاط مختلف شهر نصب شده و اطلاعات مربوط به آن در تابلوهای الکترونیک آلودگی هوا نشان داده می شود.
وی افزود: هچنین گشت های کنترل آلاینده های زیست محیطی مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی شهرداری مشهد با کمک پلیس راهور از ابتدای سال تا کنون ۳۹ هزار و ۵۰۰ خودرو را اعمال قانون کرده اند که ۷۰درصد آن مربوط به آلودگی هوا، ۱۰ درصد آلودگی های صوتی، ۵ درصد آلودگی نوری و مابقی مرتبط با سایر آلاینده های زیست محیطی بوده است.
پذیرا با بیان این که ۵۰ درصد از ۷۰درصد مشکلات خودروها در خصوص آلودگی هوا مربوط به نداشتن معاینه فنی خودرو بوده است، اظهارکرد: با توجه به این موضوع اجرای طرح کاهش انتشار آلاینده ها Z.E.L تاثیر زیادی درکاهش آلودگی هوای شهر مشهد خواهد داشت.
رییس اداره محیط زیست سلامت و ایمنی شهرداری مشهد اضافه کرد: یکی از اصلی ترین دلایل آلودگی مشهد ذرات معلق در هوا است که میزان این ذرات نیز توسط این مرکز سنجش می شود.
وی اضافه کرد: درمجموع ۲۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهر مشهد به همراه ۵ نمایشگر الکترونیک در مشهد وجود دارد که ۱۰ ایستگاه از این تعداد متعلق به شهرداری، ۱۲ایستگاه متعلق به محیط زیست و یک دستگاه متعلق به سازمان هواشناسی است اما اطلاعات تمامی این ایستگاه ها توسط مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی جمع آوری و اعلام می شود.
مجید خبیری

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات