برجی خورشیدی در قلب صحرای داغ آریزونا

برجی خورشیدی در قلب صحرای داغ آریزونا

www.BanaNews.irیک شرکت استرالیایی قرار است ساخت یک برج خورشیدی بسیار بزرگ را در صحرای آریزونا آغاز کند که دومین ساختمان بلند جهان خواهد بود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) این برج که در ۲۱۰ کیلومتری غرب فونیکس آریزونا در بخش لاپاز ساخته خواهد شد، قرار است یک منبع برق عظیم در وسط کویر باشد.

در این سازه از توربین‌ها برای راندن هوا که در یک کوره ۷۹۲ متری برای تولید مقادیر زیاد نیروی طبیعی حرارت می‌بیند، استفاده خواهد شد.

بر اساس برآوردها، بیش از یک میلیون مگاوات ساعت برق با این ساختمان عظیم تولید شده که برق کافی برای روشن کردن ۱۵۰ هزار خانه را فراهم خواهد کرد.

این پروژه که توسط شرکت انویرومیژن طراحی شده، از آب استفاده نکرده و هزینه‌ای قابل رقابت دارد.

پایه گلخانه‌یی این برج عظیم بیش از سه کیلومتر قطر داشته و قطر خود برج به بزرگی یک زمین فوتبال خواهد بود.

این برج از لحاظ ارتفاع دو برابر ساختمان امپایراستیت بوده و تنها کمی از برج الخلیفه دوبی با ارتفاع ۸۲۸ متر - به عنوان بلندترین ساختمان جهان - کوتاهتر است.

انویرومیژن هم اکنون در حال انجام مذاکره برای یک زمین با دولت بوده و اخیرا قرارداد فروش انرژی ۳۰ ساله با شرکت برق عمومی کالیفرنیای جنوبی منعقد کرده است.

به گزارش بنانیوز به نقل از ایسنا، اگر این پروژه به مرحله اجرایی برسد، هزار و ۵۰۰ موقعیت شغلی جدید برای مهندسان و کارگران این تاسیسات ایجاد خواهد شد.

هزینه این پروژه حدود ۷۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

این طرح یک دهه پس از ساخت یک پیش‌ساخت کوچکتر در اسپانیا ارائه شده است.

منطقه منتخب برای این پروژه به دلیل داغ و مسطح بودن و نزدیکی به خطوط انتقال در هر دو ایالت آریزونا و کالیفرنیا پیشنهاد شده است.

با اجرایی شدن این طرح، این شرکت قصد دارد تاسیسات دیگری در مکزیک، هند و استرالیا و همچنین نمونه‌های مشابه دیگری در آریزونا تاسیس کند.

 

 

    نظرات