پیگیری تخریب خانه صداقت

پیگیری تخریب خانه صداقت

www.BanaNews.irعضو شورای شهر تهران با انتقاد از تخریب بنای تاریخی ـ قجری صداقت در محدوده تاریخی سنگلج گفت: متاسفانه دلالان و واسطه‌گران در زمینه تخریب بناهای تاریخی به سرعت عمل کرده و تاریخ این شهر را به غارت می برند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) احمد مسجد جامعی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این خانه‌ها سرمایه های ملی تهران هستند گفت: اینها خاطره ها و فرهنگ این شهر هستند که متاسفانه این نوع حرکتها شهر را به شهری بدون تاریخ تبدیل می کند.

وی با تشریح جزئیات تخریب خانه تاریخی صداقت گفت: روز جمعه که این تخریب آغاز شد در این منطقه حاضر شدم. اهالی محل نیز از تخریب قدیمی ترین و سابقه دار ترین خانه محل متاسف و نگران بودند. حتی یکی از بستگان مالک نیز از این که تلاش هایشان برای حفظ این بنا بی نتیجه ماند ابراز تاسف کرد.

مسجد جامعی یادآور شد: ظرفیتهای تاریخی تهران به اندازه‌ای است که با شهرهای تاریخی کشور قابل مقایسه است اما این ظرفیتها در حال غارت است که بسیار تاسف بار است. باید دید این بنای شاخص چگونه ازثبت ملی خارج شده و چگونه کلنگ طمع کاران آن را تخریب کرده است، این نکات تلخ باید پیگیری شود.

وی در پاسخ به این پرسش آیا شورای شهر نمی تواند همانطور که در مورد باغات مرجع تصمیم گیری شد در چنین مواردی نیز تصمیم گیرنده نهایی باشد گفت: پیشنهاد خوبی است اما ظرفیت سرمایه گذاری مدیریت شهری به اندازه دستگاههای اجرایی ذی ربط نیست. دستگاهی که متولی پیگیری این موضوع است مدتهاست درگیر مسائلی چون ادغام و یا تغییر مدیریت یا فقدان مدیر است و سوء استفاده گران از این فرصت ها به خوبی استفاده می کنند. باوجود این کاستی ها باید منتظر اتفاقات مشابه بود.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شهر تهران با اشاره به طرح شورای شهر در خصوص شناسایی خانه های قدیمی شهر تهران گفت: به دلیل آن که نهادهای متولی به این موضوع بی تفاوت بودند شورا طرحی را در این خصوص تهیه کرد و اعتبار آن نیز به تصویب رسید. این خانه ها در تهران شناسایی شده اند اما تضمینی برای حفاظت شان نیست وقتی می توان با حکم قضایی املاک ثبت شده را از ثبت ملی خارج و تخریب کرد.

خانه صداقت واقع در محدوده تاریخی سنگلج تهران و متعلق به دوره قاجار است. سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گرشگری استان تهران ۲۳ اسفندماه سال گذشته درباره این خانه تاریخی و وضعیت آن گفته بود این خانه از جمله بناهای باارزش منطقه منیریه و در محدوده تاریخی سنگلج تهران است که در اواخر دوره قاجار ساخته شده و از جمله آثار نادر شهر تهران به‌لحاظ معماری و تزیینات آجری منحصربه‌فرد است.

بهروز جلالی درباره وضعیت ثبت این خانه تاریخی در فهرست آثار ملی نیز توضیح داد: اگرچه پرونده ثبتی این بنا در سال ۸۰ تهیه شد، ولی به‌دلیل مخالفت‌ها و دست‌اندازی‌های مالک کنونی، در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است؛ اما با توجه به ارزشمندی این خانه، بناهای اطراف ملک و املاکی که متقاضی ساخت‌وساز بودند، با محدودیت‌های ارتفاعی روبه‌رو شده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران ـ محمدابراهیم لاریجانی ـ نیز ۲۴ اسفندماه سال گذشته درباره این خانه تاریخی گفت: ثبت یک ملک به‌جز این‌که حفظ یک بنای تاریخی است، بازگوکننده یک دوران معماری و یک اصل است. با این کار، همه تفکرات معمار و هنرهای آن دوره حفظ می‌شود. در تهران نیز با توجه به پایتخت بودن و قدمت ۲۰۰ ساله‌اش، همچنین توسعه شهرسازی، بناهایی مانند خانه «صداقت» که در محدوده دیوار ناصری شهر تهران قرار گرفته‌اند، باید حفظ شوند تا با توسعه شهری، هویت خود را از دست ندهیم.

خانه تاریخی صداقت بین چهارراه لشگر و میدان منیریه، در خیابان معیری، کوچه صداقت واقع شده است.

 

 

 

    نظرات