توسعه سیستم آبیاری نوین راهکار اصلی برون رفت از بحران کمبود آب

بمنظور هماهنگی و همکاری بیش از پیش بین ادارات منابع آب و جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل جلسه ای با حضور مدیران و کارشناسان مربوطه در دفتر مدیریت منابع آب اردبیل تشکیل گردید.

مدیر امور منابع آب شهرستان اردبیل در این جلسه گزارشی از نحوه پاسخگویی به استعلامات صورت گرفته از سوی مدیریت جهاد کشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی در خصوص میزان حقابه و میزان اراضی کشاورزی اشخاص جهت طراحی سیستم آبیاری تحت فشار در اراضی زیر کشت چاههای کشاورزی ارائه و آمادگی مدیریت منابع آب را برای همکاری هرچه بیشتر در طراحی و اجرای سیستم های آبیاری نوین اعلام نمود .

مهندس حسین خدادادی افزود: اجرای طرحهای آبیاری نوین در اراضی زیر کشت چاه ها و سدهای در دست بهره برداری در راستای سیاست های وزارت نیرو در صرفه جویی  منابع آب سطحی و زیرزمینی بسیار قابل توجه می باشد و در تعادل سفره آب زیرزمینی دشت اردبیل نقش مهمی را ایفا می نماید .

وی تصریح کرد: سیستم آبیاری تحت فشار تاکنون در بیش از 50% از اراضی زیر کشت چاه ها در محدوده شهرستان اردبیل اجرا شده و مابقی نیز در دست اقدام می باشد.

مدیر امور منابع آب شهرستان اردبیل اظهار داشت: در این جلسه مقرر گردید آمار ورودی و مصارف 10 سال گذشته سدها نیز جهت طراحی سیستمهای آبیاری تحت فشار در اختیار مدیریت جهاد کشاورزی قرار گیرد.

در این جلسه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل نیز از همکاری صمیمانه و تنگاتنگ مجموعه مدیریت منابع آب شهرستان تقدیر و تشکر نمود و گفت: با همکاری دو مجموعه آب و کشاورزی و توسعه آبیاری نوین در اراضی کشاورزی منطقه می توان شاهد کاهش بحران کمبود آب بود.

علی‌حسین احدی‌عالی افزود: این مدیریت در راستای توسعه سیستم‌های نوین آبیاری اقدام به شناسایی و تشکیل ۲۸۶ پرونده در سطح بیش از هفت هزار هکتار کرده که در مراحل مختلف اجرا قرار دارند .

وی اظهارداشت: این آمار نشان دهنده افزایش آگاهی و رضایت کشاورزان و پذیرش این تکنولوژی از سوی کشاورزان منطقه است .

او گفت: امسال در سطح ۲۹۵ هکتار از اراضی خرد کشاورزی این شهرستان، سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار و کم‌فشار اجرا شده که از تسهیلات اختصاص یافته دولت بهره‌مند شده و  حدود ۲۶۶ هکتار نیز در حال اجرا می‌باشد.

وی تشریح کرد: اقدامات ترویجی متعدد در راستای ترغیب و تشویق کشاورزان، آموزش و آگاهی‌دهی و افزایش دانش فنی کشاورزان با برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی – ترویجی متعدد، دیدار با کشاورزان و آموزش چهره به چهره توسط کارشناسان در روستاها و مراکز، پخش اطلاعیه‌های فنی در روستاها، تشکیل جلسات متعدد در جهت رفع موانع و مشکلات احتمالی و بازدیدهای آموزشی ترویجی از جمله اقدامات موثر این مدیریت برای توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در مزارع است.

# هرهفته_الف_ب_ایران

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات