بنا شدن ساختمانهای بلند در شهرهای ساحلی ، مانعی برای جریانهای هوایی بین دریا و خشکی

بنا شدن ساختمانهای بلند در شهرهای ساحلی ، مانعی برای جریانهای هوایی بین دریا و خشکی

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت  محیط زیست مازندران گفت: وجود ریزگردهای ناشی از خشکی تالاب میانکاله ، افزایش استفاده از سوخت‌های فسیلی در برخی واحدهای بزرگ صنعتی مانند نیروگاه نکا و برج‌سازی‌های غیرمجاز سبب شده است تا این استان به صورت جدی در معرض آلودگی هوا قرار بگیرد.

وی افزود: در شرایط فعلی به طور لحظه ای و موقتی آلودگی در برخی از شهرهای این استان بویژه مناطق مرکزی ایجاد می شود و متاسفانه روند رو به افزایش دارد که باید چاره اندیشی شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد : با توجه به این که افزایش میزان آلایندگی در برخی شهرهای مازندران به صورت موقتی و لحظه ای است، هوای ناسالم در استان اعلام نمی شود ولی چنانچه این آلودگی ها مدت زمان بیشتری در هوا معلق باشد، احتمال اعلام روز هوای ناسالم در استان هم وجود دارد.

ابراهیمی ساماندهی ساخت و سازها را در شهرهای ساحلی بخصوص در شعاع ۲ تا ۳ کیلومتری دریا خواستار شد و به نحوه استقرار ساختمانها و ارتفاع آنها در مسیر جریانهای هوایی بین دریا و خشکی به شدت انتقاد کرد و افزود: این روند باید هرچه سریعتر اصلاح شود.متاسفانه با  با ساخت و سازهای بی ضابطه صورت گرفته و نادیده گرفتن مسائل علمی، فنی و اقلیمی ، زیست بوم خشکی استان مازندران در حال خفگی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت : در حال حاضر میانگین سرانه تولید پسماند در این استان یک کیلوگرم  و حدود ۵۰ درصد بیش از میانگین کشوری است ، در حالی که هیچ مرکز دفن بهداشتی پسماند در استان وجود ندارد.

وی در خصوص رها سازی پساب برخی ازمجموعه های ساحلی به دریا که تحت عناوینی چون مجموعه های آموزشی و تفریحی توسط دستگاههای مختلف بنا شدند، افزود: وقتی محیط زیست برای جلوگیری از فاضلاب این مجموعه ها وارد عمل شد تا از رهاسازی فاضلاب خام به دریا ممانعت کند، بعضی از مدیران استانی این دستگاهها متاسفانه مانع اجرای قانون شده و همچنان نیز سبب عدم اجرای قانون می شوند.

مدیرکل محیط زیست مازندران از ریزگردها نیز به عنوان یکی از تهدیدات جدی محیط زیستی استان یاد کرد و گفت : باید برای افزایش روز افزون برداشت غیرمجاز آب از رودخانه ها و تالاب ها که نتیجه اش خشکیدن تالاب ها و ایجاد ریزگردهاست ، چاره اندیشی اساسی شود تا بتوان هوای مازندران را پاک نگه داشت.

ابراهیمی افزود : براساس آمار حدود ۲۰ درصد از مساحت تالاب بین المللی میانکاله در چند دهه اخیر خشک شد که می تواند یکی از اماکن اصلی برای تولید ریزگردها به خصوص در شرق استان و استان گلستان باشد.

وی دلیل اصلی خشک شدن بخشی از مساحت این تالاب را برداشت غیر مجاز آب از طریق چاههای مجاز و غیر مجاز، عدم رعایت حق آبه و سدسازی در بالادست دانست و اظهار داشت : با وجود پیگیری ها همچنان حق آبه به عنوان مهمترین مطالبه زیست محیطی برای تالاب بین المللی میانکاله رعایت نمی شود و این رویه می تواند این ذخیرگاه زیست کره را با خشکی بیشتری مواجه کند.

درپایان این نشست، ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، رایینی استاد دانشگاه، خانم امیری از اداره کل هواشناسی استان،  پاسخگوی سوالات اساتید و دانشجویان حاضر در جلسه بودند.

بعد ازپایان جلسه نیز چندین اصله نهال درمحوطه این دانشگاه غرس شد.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات