نمایشگاه شهر هوشمند، نمایشگاهی تخصصی، علمی و آموزشی خواهد بود

نمایشگاه شهر هوشمند، نمایشگاهی تخصصی، علمی و آموزشی خواهد بود

نمایشگاه شهر هوشمند، نمایشگاهی تخصصی، علمی و آموزشی خواهد بود

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد گفت: نشست‌های تخصصی، کارگاه‌ها و پنل‌های آموزشی، برنامه‌ها و چالش‌های تخصصی پیش‌بینی شده در نهمین نمایشگاه شهرهوشمند، این نمایشگاه را به نمایشگاهی تخصصی، علمی و آموزشی تبدیل کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمد جواد رجائیان با بیان اینکه تمام فضای نمایشگاهی به غرفه‌داران و شرکت‌های علاقه مند، تخصیص داده شده است، اظهار کرد: جامعه فاوا کشور سال گذشته استقبال بسیار خوبی از نمایشگاه شهر هوشمند داشت زیرا در آن نمایشگاه سعی کردیم هم شرکت‌های استارت‌آپی را درگیر کنیم و هم شرکت‌های بزرگ ICT را و از سوی دیگر تلاش کردیم نیازهای مخاطبین نمایشگاه را نیز تامین کنیم. امسال نیز بر اساس تجربه خوب سال قبل، سعی کردیم نمایشگاه را غنی‌تر برگزار کنیم و خوشبختانه استقبال هم خوب بوده و تمامی فضاهای نمایشگاهی به درخواست‌کنندگان تعلق گرفته است.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد افزود: در سال‌های گذشته تمرکز بر روی کلان‌شهرها، اعضای شورای شهر، شهرداران و مدیران سازمان‌های فناوری اطلاعات آنها بود ولی امسال این حوزه، گسترش یافته و مدیران کل مراکز استان‌ها در نمایشگاه حضور خواهند داشت. همچنین با توجه به حضور گسترده مدیران شهری و شهرداری‌های استان‌های کشور، سه نشست تخصصی را تدارک دیده‌ایم. اولین نشست با حضور مدیران عامل فاوا کلان‌شهرهای کشور برگزار می‌شود و نشست دیگر به مدیران فاوا کل مراکز استان‌ها تعلق دارد. این نشست‌ها در حاشیه برگزاری نمایشگاه، منجر به تبادل نظر بین شهرداری‌های کشور می‌شود. همچنین نشست معاونین برنامه‌ریزی کلان‌شهرهای کشور نیز در حاشیه همین نمایشگاه برگزار خواهد شد.
رجائیان هدف از برگزاری این نشست‌های تخصصی را پاسخ به نیازهای مشترک بین شهرداری‌ها دانست و گفت: یکی از نیازهای عمده‌ای که همه شهرداری‌ها در حوزه هوشمندسازی دارند این است که بستر نیازهای آن‌ها در حوزه هوشمندسازی، یک بستر واحد است و این جلسات باعث می‌شود تبادل نظر صورت بگیرد و مدیران شهری بتوانند از داشته‌های سایر همکاران در شهرهای دیگر استفاده کنند و از موازی‌کاری و تکرار راه‌های رفته جلوگیری ‌شود.
وی افزود: از آنجا که در نمایشگاه شاهد حضور شرکت‌های مختلف هستیم و اکثر پروژه‌ها توسط این شرکت‌ها انجام می‌شود، لذا وقتی که صحبت از یک موضوع عملیاتی و فنی خاص می‌کنیم، چون همان شرکت نیز در نمایشگاه حضور دارد، ارتباط مستقیمی بین شرکت و مدیران مربوطه که نیازمند این توانایی هستند برقرار می‌شود و شرایط تسریع انجام پروژه‌ها فراهم می‌آید.
رجائیان از امضای تفاهم‌نامه بین آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد برای توسعه دیتابیس‌های اطلاعاتی مشهد هم خبر داد و گفت: تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری و آستان قدس رضوی برای اطلاعات املاک شهری منعقد خواهد شد. زیرا بخش قابل توجهی از اراضی مشهد متعلق به آستان قدس است و مردم با این دو ارگان تعاملات زیادی دارند. در حال حاضر تبادل اطلاعات به صورت دستی انجام می‌شود که باعث کاهش سرعت در روند کار شهروندان می‌شود. الحاق این اطلاعات سبب می‌شود سرعت پاسخگویی به نیازهای مردمی افزایش یابد.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد به سرنوشت استارت‌آپ‌های شرکت‌کننده در نمایشگاه سال قبل نیز اشاره کرد و گفت: حضور پررنگ شرکت‌های استارت‌آپی در نمایشگاه سال قبل نه تنها باعث رونق نمایشگاه بود بلکه باعث آشنایی آنها با این اکوسیستم شد و بسیاری از آنها با بازار هدف و رقبای خود آشنا شدند و برخی نیز با شرکت‌هایی که خدمات موازی ارائه می‌کردند، تشکل‌های بزرگتری را تشکیل دادند.
وی ادامه داد: سازمان فاوا شهرداری نیز در طول سال گذشته و از طریق مرکز نوآوری، تلاش کرد استارت‌آپ‌هایی را که خدماتشان متناسب با خدمات شهری بود را انسجام دهد و با کمک شتاب‌دهنده‌های مستقر در آن مرکز از آنها حمایت‌های معنوی کند.
رجائیان افزود: نوع حمایت شهرداری بیشتر در این جهت است که مسائل و نیازهای شهرداری را با آنها مطرح کند و از محصولات و خدمات آنها در جهت حل مسائل شهری استفاده کند.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد به برنامه‌های جانبی نهمین نمایشگاه شهر هوشمند مشهد اشاره کرد و گفت: «همایش ملی شهر هوشمند» با همکاری وزارت کشور در قالب ۴ کارگاه تخصصی و با حضور اساتید برجسته حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سوم بهمن ماه و در سالن فردوسی نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار می‌شود که به شرکت‌کنندگان گواهی حضور رسمی ارائه می‌شود. همچنین بیش از ۳۰ کارگاه و پنل جنبی نیز همزمان با نمایشگاه شهر هوشمند برگزار خواهد شد.
وی افزود: رویداد بزرگ «هکاتون» نیز دیگر برنامه جنبی این نمایشگاه است که فرصتی را برای برنامه‌نویسان سراسر کشور به وجود می‌آورد تا در یک چالش بزرگ، توانایی و خلاقیت‌های خود را محک بزنند.
مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم این نمایشگاه بتواند موجب نشاط فضای عمومی حاکم بر صنعت ICT کشور شود و به تبع آن، هم شرکت‌کنندگان و هم مخاطبین حاضر در نمایشگاه، از این که در یک محیط تخصصی قرار می‌گیرند احساس رضایت داشته باشند و بتوانند هم دستاوردهایشان را عرضه کنند و هم نیازهایشان را مرتفع سازند.
گفتنی است؛ نهمین نمایشگاه شهر هوشمند همزمان با بیست و دومین نمایشگاه الکامپ، یکم تا چهارم بهمن‌ماه با حضور شرکت‌های استارت‌آپی و نوآور در حوزه هوشمندسازی خدمات و واحدهای پیش‌رو در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، در محل نمایشگاه‌ بین‌المللی مشهد برگزار می‌شود.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات