توضيحات سخنگوي صنعت برق درباره طرح ملي تعويض ...

به گزارش پايگاه خبري توانير ،چندي پيش شوراي اقتصاد طرح تعويض يك ميليون كولرگازي فرسوده در مناطق جنوبي را به تصويب رساند.

سخنگوي صنعت برق اكنون با انتشار فيلمي كوتاه در اين زمينه، در خصوص اين طرح ملي توضيحاتي داده است .

سخنگوي صنعت برق در اين فيلم كوتاه با اشاره به برنامه وزارت نيرو براي تعويض يك ميليون كولرگازي فرسوده در مناطق گرمسيري، گفت: اجراي اين طرح صرفه جويي دو ميليارد مترمكعبي در مصرف گاز، ممانعت از انتشار 6 ميليون تن آلاينده در جو و كاهش هزار و 600 مگاواتي پيك بار شبكه را به همراه خواهد داشت.

مصطفي رجبي مشهدي در تشريح جزئيات طرح جايگزيني يك ميليون دستگاه كولرگازي پربازده به جاي كولرهاي فرسوده قديمي، گفت: در حال حاضر 65 درصد از بار پيك مناطق گرمسيري به كولرها و وسايل سرمايشي اختصاص دارد كه دوره گرما در اين مناطق 9 ماه از سال و به طور متوسط در اين نواحي 18 ساعت در شبانه روز از كولر استفاده مي شود.
وي با اشاره به وجود پنج ميليون دستگاه كولر گازي فرسوده در كشور، افزود: اين تجهيزات دو برابر كولرهاي پربازده برق مصرف مي كنند كه در مرحله اول اجراي اين طرح تنها يك ميليون دستگاه كولر گازي فرسوده اسقاط و كولرهاي پربازده جايگزين آن ها مي شود.
سخنگوي صنعت برق با تاكيد بر اينكه اجراي اين طرح منافع اقتصادي قابل توجهي براي مشتركان خواهد داشت، ادامه داد: براساس ارزيابي صورت گرفته اجراي اين طرح كاهش 30 درصدي مبلغ قبوض برق مشتركان را به همراه خواهد داشت و مشترك  تنها 35 درصد از قيمت كل يك كولر را در حدود 24 ماه به صورت اقساط پرداخت خواهد كرد.
رجبي مشهدي با اشاره به اينكه اين طرح به لحاظ ملي نيز منافع اقتصادي فراواني را به همراه دارد، عنوان كرد: اجراي اين برنامه موجب كاهش يك هزار و 600 مگاواتي از پيك بار شبكه در تابستان مي شود كه اين مهم معادل يك نيروگاه دو هزار مگاواتي است.
وي با تاكيد بر اينكه احداث يك نيروگاه دو هزار مگاواتي و شبكه هاي ارتباطي آن نيازمند 20 هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري است، گفت: با اجراي اين طرح ساليانه از مصرف دو ميليارد مترمكعب گاز در نيروگاه هاي كشور كاسته شده و به دنبال آن از انتشار 6 ميليون تن آلاينده به جو جلوگيري مي شود.
سخنگوي صنعت برق با تاكيد بر اينكه با اجراي اين طرح شاهد راه اندازي خطوط توليد كولرهاي پربازده در كشور هستيم، گفت: اين طرح براساس قوانين بالادستي از جمله قانون اصلاح الگوي مصرف و قانون رقع موانع توليد و طي فرايند چند ساله به لحاظ اجرايي و اقتصادي بودن مورد بررسي كارشناسان قرار گرفته و نهايتا به تصويب شوراي اقتصاد رسيده است.
رجبي مشهدي در پايان خاطرنشان كرد: بر همين اساس اين طرح هيچگونه ارتباطي به توافق نامه هاي بين المللي از جمله توافق نامه پاريس ندارد و اميدواريم با اجراي اين برنامه مردم كشورمان در تابستان هاي گرم پيش رو از رفاه و آسايش كاملي در تامين برق برخوردار باشند.


براي ديدن اين فيلم كوتاه اينجا كليك كنيد

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران - توانیر

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران - توانیر

  شرکت سهامی مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران - توانیر

  شرکت سهامی مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران - توانیر یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات