مهندس صنوبر در دیدار ریاست شورای مرکزی سازمان: استفاده از ظرفیت های قانونی برای مشکل اشتغال مهندسان جوان ضروری است

مهندس صنوبر در دیدار ریاست شورای مرکزی سازمان: استفاده از ظرفیت های قانونی برای مشکل اشتغال مهندسان جوان ضروری است

هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز روز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه ۹۸ میزبان مهندس احمد خرم ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز، در این دیدار که در ادامه سفرها و بازدیدهای استانی مهندس خرم صورت گرفت، در ابتدا مهندس صنوبر ریاست سازمان ضمن عرض خیرمقدم و ابراز خوشوقتی از حضور ریاست سازمان نظام مهندسی کشور در استان البرز، مهندس خرم را چهره ای ملی خواند و ابراز امیدواری کرد دوره ریاست ایشان فصلی جدید ، پربار و پرافتخار برای سازمان باشد.

در ادامه وی ضمن اشاره به زمان تشکیل سازمان استان و نوپا بودن استان البرز، به تشریح پیشینه تشکل های مهندسی در کرج و حضور موثر مهندسان کرج در نظام مهندسی استان تهران پیش از تشکیل استان البرز پرداخت.

صنوبر ترکیب هیات مدیره سازمان البرز را ترکیبی از اساتید دانشگاه و متخصصان رشته های مختلف و همچنین  ترکیبی از جوانی، کسوت و تجربه دانست.
وی مشکلات البرز را مشابه سایر استانها دانست و آن را عدم اجرای کامل مقررات ملی ساختمان خواند. وی عدم تطبیق مقررات با شرایط بومی و منطقه ای را یکی از موانع پیش روی سازمان ها دانست و افزود: در حال حاضر ما در خصوص ساختمان های با متراژ پایین و تعداد کار مهندسان با مشکلاتی روبرو هستیم که سعی کردیم به بهره گیری از ظرفیت های مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و حمایت های هیات چهار نفره استان، بر مشکلات فایق آییم.صنوبر افزود: مشکل دیگری که فکر می کنم همه استانها با آن دست و پنجه نرم می کنند مشکل تغییرات مکرر و مستمری است که توسط بخشنامه های وزارت راه و شهر سازی در مقررات و آیین نامه ها صورت می گیرد. طبیعی است پس از صدور یک بخشنامه یا تغییر آیین نامه سازمان ها همه برنامه های و فرآیند های خود را برای تطبیق با آیین نامه تغییر می دهند ولی در کوتاه زمانی شاهد صدور بخشنامه جدیدی هستیم که با بخشنامه قبلی در تضاد یا تناقص است و تمام فرآیند ها می بایست در زمان کوتاهی دوباره تغییر کند در ادامه به دلیل اعتراض استانها بخشنامه اصلاحی صادر می شود  و این استمرار تغییرات ضمن سلب فرصت های برنامه ریزی موجب اتلاف انرژی های فراوانی از سازمان ها می شود که نارضایتی و سردرگمی اعضا و مراجعان را در پی دارد و ناگزیر برخی استانها اقدام به تدوین تدابیر خاص خود می زنند که موجب عدم وحدت رویه و تشتت در یک فرآیند در بین استانها هستیم.


وی تفاوت و تنوع اقلیم های کشور را دلیل بسیار خوبی برای دادن اختیارات به استانها برای تنسیق منطقه ای خدمات مهندسی دانست.

وی مشکلات تفکیک و شرح وظایف رشته ها را که به صورت مبهم بیان شده است یکی از مشکلات استانها دانست که موجب اختلاف نظر در بین اعضای سازمانها می شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز مشکلات مالی سازمانهای استانی را علیرغم تعریف مبانی تعریف شده برای آنها، جدی خواند و تاکید کرد که سرفصل های فراوانی بلا تکلیف و معطل مانده است.

صنوبر با اشاره به ۱۹ هزار عضو سازمان مشکل اشتغال مهندسان را بسیار جدی خواند و بر استفاده از ظرفیت های قانونی از جمله مبحث ۱۹ و موضوع مجریان ذیصلاح برای افزایش فرصت های شغلی تاکید کرد.

وی درپایان استان البرز را استانی دارای ظرفیت های علمی و تخصصی فراوانی دانست  که می توانند شورای مرکزی را در تحقق اهداف متعالی اش یاری کنند.

در ادامه نمایندگان رشته های مختلف  در هیات مدیره نیز ضمن خیرمقدم به مهندس خرم، نقطه نظرات خود را در خصوص وظایف و فعالیت سازمان و مشکلات رشته های خود ابراز داشتند.ضرورت رسیدگی به اشتغال مهندسان، توجه به ایجاد ساختمان سبز و اجرای دقیق مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان ، نیاز به پیگیری دقیق تر و کاملتر بیمه تامین اجتماعی و بیمه تضمین کیفیت و پیشنهاد تاسیس بیمه مهندس ، لزوم  توسعه مناسب سازی شهر ها و  ساختمان‌ها  برای تردد معلولان ، آموزش مباحث حقوقی به مهندس برای پیشگیری از اینکه آنها هم مظلوم باشند و هم محکوم ، ضرورت کنترل کیفیت در خدمات آزمایشگاهی و نحوه صدور تاییدیه ها و اصلاح تعرفه خدمات نظارت گاز با توجه به حساسیت و مادام‌العمر بودن مسوولیت ناظران از جمله مواردی بود که از سوی اعضای هیات مدیره سازمان مورد اشاره قرار گرفت.

در این میان نمایندگان رشته های ترافیک، شهرسازی و نقشه برداری بر مغفول ماندن نقش این رشته ها در سازمان تاکید و خواستار اصلاح شرایط موجود شدند که ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از تشکیل کمیته ای با ماموریت سه ماهه برای تعیین شرح خدمات این سه رشته خبرداد و قول داد که مسایل ومشکلات این سه رشته را نیز مرتفع کند.


لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    منبع خبر

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز یک انجمن در شهر کرج می باشد

    نظرات