40 درصد تالاب میقان در استان مرکزی آبگیری شد

40 درصد تالاب میقان در استان مرکزی آبگیری شد

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عزت‌اله آمره‌ای" با اشاره به اهمیت تالاب میقان افزود: دریاچه میقان یکی از منابع تالابی استان مرکزی است که خوشبختانه سال گذشته ظرفیت این تالاب پر و حدود 100 میلیون متر مکعب آب در این تالاب ذخیره شد و درحال حاضر هم 40 میلیون متر مکعب آب در این تالاب ذخیره است و امیدواریم در سال آبی جدید هم این تالاب به ظرفیت کامل خود برسد.

آمره‌ای در خصوص حقابه تالاب‌ها گفت: حقابه تالاب‌ها عموماً از جریانات آب سطحی است، یعنی باید بارندگی اتفاق بیفتد، سیلابی به وقوع بپیوندد و رودخانه‌ای جاری شود تا حقابه تالاب تامین گردد.

وی تصریح کرد: رودخانه‌هایی که عموماً به تالاب میقان منتهی می‌شوند رودخانه‌های فصلی هستند و با توجه به خشکسالی‌ها و کاهش بارندگی‌ها در سال‌های گذشته، آوردی برای تالاب میقان نداشته ولی سال گذشته خوشبختانه این اتفاق افتاد و تالاب به‌طور کامل آبگیری شد.

آمره‌ای با اشاره به اینکه در حال حاضر بخشی از آورد تالاب میقان از محل پساب خروجی تصفیه خانه فاضلاب شهر اراک تأمین می‌شود، اظهار کرد: در تقسیم‌بندی پساب خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهر اراک برای تالاب میقان حدود 200 تا 250 لیتر در ثانیه حقابه در نظر گرفته شده است ولی فعلا که مصرف کننده دیگری ندارد حدود 700 تا 1000 لیتر در ثانیه خروجی پساب وارد تالاب می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی با اشاره به تالاب آق‌‌گل نیز عنوان کرد: بخشی از حقابه این تالاب از طریق آب‌های سطحی، بخشی هم سرریز رودخانه قره‌چای در مواقع طغیانی و سیلابی و بخشی هم از مسیل‌ها و رودخانه‌های حوزه همدان است، بنابراین این تالاب هم سال گذشته با توجه به بارندگی‌های خوب آبگیری شد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات