ادامه مرمت آثار تاریخی کرمان با لودر

ادامه مرمت آثار تاریخی کرمان با لودر

www.bananews.irدر حالی که هنوز یک ماه از تخریب صحن میدان گنجعلیخان کرمان توسط ماشین های سنگین نمی‌گذرد بنای تاریخی دیگری در این شهر با استفاده از لودر شبانه تخریب شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ، نزدیک یک ماه از تخریب میدان گنجعلیخان کرمان که میدان اصلی مجموعه گنجعلیخان است نمی گذرد که بنای تاریخی دیگری که ثبت آثار ملی کشور است در کرمان به وسیله لودرها کاملا تخریب و به تلی از خاک تبدیل شد.

این درحالی است که پس از تخریب میدان گنجعلیخان که برخی مسئولان از آن به عنوان مرمت علمی یاد می کنند این میدان بی نتیجه رها شده است و میدانی که نقش تاثیر گذاری در تاریخ شهر کرمان داشت، در انتظار روزهای شکوفایی خود است.

هم اکنون نیز کلیسای متروکه ای که از سال ۸۷ جز آثار ملی کشور ثبت شده است و می باید تحت حفاظت و مرمت قرار گیرد شبانه به وسیله ماشین های سنگین کاملا تخریب شده است.

این بنا که سالها متروکه رها شده است از لحاظ معماری دارای ارزش تاریخی منحصر به فرد بود و به همین دلیل به ثبت آثار ملی کشور در آمده است.

نگرانی در خصوص حفظ آثار تاریخی کرمان

کلیسای تاریخی که به دلیل عدم استفاده و رها شدن به ویرانه ای متروکه در مرکز شهر کرمان مبدل شده بود بجای اینکه مرمت شود به تیغ لودرها سپرده شد و نگرانی در خصوص حفظ و نگهداری آثار تاریخی کرمان را افزایش داد.

به گزارش بنانیوز به نقل از مهر، محمد علی گلاب زاده، کرمانشناس شهیر در خصوص این بنای تاریخی کرمان به مهر گفت: این مکان به لحاظ معماری یکی از بناهای منحصر بفرد شهر کرمان است که در خیابان شریعتی و مجاورت بیمارستان ارجمند قرار گرفته است.

این بنا متروکه شده و نیاز به مرمت داشت و مدتی هم از سردر آن به عنوان تاکسی تلفنی استفاده می شد

گلاب زاده

گلاب زاده اضافه کرد: این بنا متروکه شده و نیاز به مرمت داشت و مدتی هم از سردر آن به عنوان تاکسی تلفنی استفاده می شد.

این کارشناس افزود: این بنا سال ۱۳۲۰ توسط معمار معروف کرمانی "علی محمد راوری" ساخته شده است و به دلیل معماری منحصر به فرد مورد توجه قرار می گرفت.

وی گفت: معمار این بنا سردر معروف کتابخانه ملی کرمان و پرورشگاه صنعتی را نیز ساخته است و سردر این کلیسا نیز بسیار زیبا و منحصر به فرد است.

گلاب زاده اضافه کرد: این بنا از آثار سنتی و ارزشمند کرمان است که نیاز به توجه برای بازسازی داشت.

لزوم پاسخگویی مسئولان در خصوص تخریب بنای تاریخی

مصطفی هندوزاده کرمانی، کارشناس مرمت و احیا بناهای تاریخی نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: بنای مذکور در اثر گذشت زمان و تاثیر عوامل جوی از یک سو و کم توجهی مسولین و مدیران شهری از سوی دیگردچار فرسودگی و تخریب در بسیاری از بخشها شد و قسمتهایی از آن دچار تخریب های گسترده شده بود.

وی با ابراز تاسف از تخریب این بنای منحصر به فرد کرمان افزود: این بنا در مرکز شهر کرمان قرار داشته و دسترسی به آن از طریق خیابان شریعتی در جنوب و خیابان ابن سینا در شمال است، ساختمان دارای چهار ورودی بوده که یک ورودی (ورودی اصلی) در خیابان شریعتی و سه ورودی دیگر در کوچه شماره یک خیابان شریعتی هستند، دو ورودی از این سه ورودی که کوچکتر بود در حال حاضر مسدود شده اند.

وی در خصوص تاریخچه این بنا نیز گفت: این کلیسا در سال ۱۳۲۰ شمسی و به دست معمار معروف کرمانی "علی محمد راوری" در خارج از محدوده شهر کرمان ساخته شد که هم اکنون با پیشرفت شهر در مرکز کرمان قرار گفته است.

هندوزاده گفت: با توجه به اینکه شبکه های چوبی نورگیرها از ارزش والائی از نظر طرح و اجرا برخوردارند ولی مربوط به دوره ساخت کلیسا نیستند و مرحوم غلامعباس نظریان این پنجره های چوبی را متعلق به کاخ خورشید در کلات نادری می دانست که از آنجا خریداری شده و به کرمان آورده شده اند.

شبکه های چوبی نورگیرها از ارزش والائی از نظر طرح و اجرا برخوردارند ولی مربوط به دوره ساخت کلیسا نیستند و مرحوم غلامعباس نظریان این پنجره های چوبی را متعلق به کاخ خورشید در کلات نادری می دانست که از آنجا خریداری شده و به کرمان آورده شده اند

یک کارشناس مرمت

وی گفت: معماری این بنا با توجه به زمان ساخت آن تلفیقی است که معمار حاج علی محمد به گونه ای زیبا آن را به اجرا در آورده است.

وی تصریح کرد: این کلیسا از ۳۲ سال قبل کاملا متروکه و بودن استفاده بود و در محوطه آن کشاورزی انجام می شود و مدتی هم تاکسی تلفنی بود که پس از انتقال تاکسی تلفنی به مکانی دیگر قسمتی از مبلمان این بنا به آنجا منتقل شد.

این کارشناس گفت: این بنا در میان باغی مصفا قرار داشته که در حال حاضر درختان آن از بین رفته اند، این سالن با ارتفاع نسبتا بلند و سقفهای کجاوه ای بنا شده، نورگیرهای طرفین آن با پنجره های مشبک چوبی و شیشه های رنگی تزئین شده است، قسمتی از این بنا نیز در نوع خود زیبا و تلفیقی است از چند نوع مصالح و در تزئین آن از شیشه های رنگی به سبک ویترای نیز بهره برده اند.

وی ادامه داد: پلان کلیسا متروکه به صورت یک مستطیل است محوطه باز اطراف ساختمان اصلی کلیسا با دو آکس عمود برهم با درختکاری هایی در طرفین، زمینی به ابعاد ۱۰۵ در ۹۵ متر است که طی پی گردی های انجام شده مشخص شد که در ابتدا این محوطه زمینی زراعی بوده و جهت تامین علوفه دام مورد استفاده قرار می گرفته است آب مورد نیاز زمین زراعی از چاهی که در این زمین قرار داشته تامین می شده است.

این کارشناس افزود: ساختمان کلیسا به صورت شرقی - غربی بوده نما و ورودی آن رو به غرب است که طرفین آن کمی نسبت به ورودی عقب رفته و ورودی زیر برج ‌ناقوس قرار داشت یکی دیگر از جنبه های سمبولیک در ساختمان کلیسا می توان استفاده از رنگ آبی در تزئینات ساختمان کلیسا نام برد.

وی گفت: این بنا قبل از تخریب نیز علیرغم ثبت تاریخی به دلیل عدم توجه در معرض تخریب تدریجی قرار داشت.

قضاوت در این خصوص را پس از دیدن عکسهای تخریب بنا و خواندن گزارش بر عهده مخاطبان می گذاریم و با وجودیکه با مراجعه به مسئولان مربوط خواستار توضیح در خصوص تخریب کامل این بنا در مرکز شهر کرمان شدیم اما تا زمان تنظیم این گزارش هیچ اظهارنظری در این خصوص انجام نشد.

 

    نظرات