کارگاه توجیهی مانور سیلاب در آذربایجان شرقی برگزار شد

کارگاه توجیهی مانور سیلاب در آذربایجان شرقی برگزار شد

کارگاه توجیهی مانور سیلاب با حضور معاونین شرکت آب منطقه ای، اداره کل آموزش و پرورش و محیط زیست استان و 65 تن از سرگروه های دروس جغرافیا، زیست شناسی، زمین شناسی و کتاب انسان و محیط زیست به میزبانی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، در این کارگاه آموزشی که با هدف آمادگی برای برگزاری مانور سیلاب سراسری روز 5 اسفند،برگزار شد، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت از آذربایجان شرقی به عنوان یکی از استان‌های سیل خیز کشور نام برد و گفت: این استان سال‌هاست با مشکل سیل روبه‌رو است و این مانور با هدف آمادگی در برابر سیلاب‌های ناگهانی در استان برگزار می‌شود .

مهندس مجتبی جلیل زاده با اشاره به اینکه ایران ششمین کشور بلاخیز دنیاست و تنها 3 درصد سطح کشور در نواحی کم خطر قرار دارد، از معضل  نابودی پوشش گیاهی به عنوان یکی از مهم ترین عوامل ایجاد سیلاب یاد کرد و افزود: بررسی وضعیت حوضه آبریز مناطق سیل زده از لحاظ پوشش گیاهی نشان می دهد که تنها 11 درصد این مناطق از پوشش گیاهی مناسب برخوردار بوده و 89 درصد آن ها پوشش گیاهی ضعیف و نیاز به اصلاح دارند.

وی با تأکید بر نقش تأثیرگذار معلمان در موضوع فرهنگ سازی بویژه در مصرف بهینه آب، خواستار اهتمام جدی آنان به این امر شد.

مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز وجود مشکلاتی همچون کاهش پوشش گیاهی در بالادست حوضه، نبود سازه های آبخیزداری، مناسب نبودن سازه های احداثی برروی رودخانه، ضعف در فرهنگ سازی عمومی، تخلیه نخاله های ساختمانی در مسیلها و رودخانه ها، مسدود شدن مسیل ها و رودخانه ها ، عدم به رسمیت شناختن موجودیت رواناب سطحی و عدم استفاده درست از مسیل ها را از جمله عوامل مهم افزایش خسارات سیلاب و حدوث سیل در داخل یا خارج از شهر برشمرد.

مهندس علی آخوندزاده دو معضل مهم ساخت و سازهای غیر مجاز و تخلیه پسماند ها  ونخاله های ساختمانی را به عنوان موانع اصلی در بخش حفاظت و مهندسی رودخانه ها ارزیابی نمود.

در ادامه دکتر کامیار قهرمانی فرد، معاون برنامه ریزی و پژوهش اداره کل آموزش و پرورش استان ضمن اشاره به سابقه همکاری های دو وزارتخانه نیرو و آموزش و پرورش، در طرح های اطلاع رسانی از جمله طرح داناب و جشنواره نخستین واژه، پرداختن به موضوع سیل و برگزاری مانور سیلاب در مدارس را مورد تأکید قرار داد.

در پایان این کارگاه، جلسه پرسش و پاسخ بین حاضران در جلسه و مدیران مربوطه برگزار و به سئوالات مطروحه پاسخ داده شد.

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات