همایش محیط زیست و حیات وحش در دانشگاه فرهنگیان بیرجند برگزار شد

در آستانه گرامیداشت روز جهانی حیات وحش همایش و کارگاه آموزشی محیط زیست و حیات وحش به همت کانون فرهنگی محیط زیست پردیس شهید باهنر و پردیس امام سجاد(ع) ویژه ۱۵۰نفر از دانشجو معلمان پردیس امام سجاد(ع) در محل دانشگاه فرهنگیان بیرجند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی، حسن اکبری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی به عنوان سخنران ویژه دراین همایش به ایراد سخن پرداخت .

وی در ابتدا با اشاره به این موضوع که بزرگترین مشکلات و معضلات لاینحل دنیا امروزه در حوزه محیط زیست است گفت: آب،خاک، هوا ، پسماند جنگل و... از مهم ترین چالش های زیست محیطی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان افزود: مسائل محیط زیست مسائل اخلاقی و فرهنگی هست و جنس مشکلات محیط زیستی فرهنگی است و راه حل آن هم نیز فرهنگی است  و همه ما با  صرفه جویی در مواردی همچون مصرف آب، گاز، برق ، شیشه ،پلاستیک ، کاغذ و... می توانیم به حفظ محیط زیست کمک کنیم زیرا برای تولید همه اینها انرژی مصرف می شود که متاسفانه برای تولید همه اینها آلودگی وارد هوا می شود پس با مصرف کمتر آن و بازیافت می توان به حفظ محیط زیست کمک کرد.

وی با اشاره به معضل گرد و غبار در استان خراسان جنوبی گفت:  استان خراسان جنوبی دومین استان فرسایش خیز کشور است و با از بین رفتن هر بوته  یعنی یک کانون فرسایش ایجاد خواهد شد.

وی وظیفه مربیان و معلمان را در تربیت محیط زیستی دانش آموزان موثر خواند و اظهار کرد: باید به فرزندانمان  یاد دهیم که عاشق طبیعت باشند .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به آیات و روایات قرانی  گفت:  ما باید رعایت حقوق حیوانات را به فرزندانمان آموزش دهیم و مطمئن باشیم اگر حقوق حیوانات رعایت شود قطعا حقوق انسانها هم نیز رعایت خواهد شد .

اکبری در پایان سخنان خود در جمع دانشجو معلمان از آنها خواست تا باهرشیوه و روشی که می توانند به حفاظت محیط زیست کمک کنند تا بتوان نسلی را پرورش داد تا به  طبیعت احترام بگذارند و عاشق طبیعت باشند .

لازم به ذکر است همچنین در این همایش، رحیم آبادی یکی از فعالان محیط زیست استان به بیان دغدغه های خود راجع به مسائل و مباحث محیط زیستی از جمله کاهش استفاده از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف ، اصلاح الگوی مصرف در حوزه انرژی و... پرداخت و از همه دانشجویان خواست تا ابتدا از خود شروع کرده و با تغییر در خود زمینه تغییر رفتار و فرهنگ زیست محیطی را در دیگران فراهم آورند.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات