یازدهمین ماه سال پس از پوشش 4 هزار و 554 مورد حریق، حادثه و همچنین خدمات ایمنی توسط آتش نشانان شهر رشت سپری شد/ آتش نشانی رشت

یازدهمین ماه سال پس از پوشش 4 هزار و 554 مورد حریق، حادثه و همچنین خدمات ایمنی توسط آتش نشانان شهر رشت سپری شد/ آتش نشانی رشت

125 رشت- به گزارش خبرنگار تحریریه خبر روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمـات ایمنی رشت، آتش نشـانان و تیم های امداد و نجات مستقر در 14 ایستگاه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت در یازده ماه از سال 98 نسبت به پوشش 4 هزار و 554 مورد حریق، حادثه و همچنین خدمات ایمنی اقدام کردند .

شهرام مومنی معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت در ابتدای سخنان خود ضمن خدا قوت و آرزوی سلامتی برای تمامی آتش نشانان، افزود: در یازده ماه سال جاری؛ آتش نشانان با کاهش 2 درصدی نسبت به مشابه سال گذشته در پوشش بالغ بر دو هزار و 85 مورد آتش سوزی اقدام کردند که از این تعداد سهم آتش سوزی منازل مسکونی 593 مورد" 20 درصد افزایش" تجاری 154 مورد" 21 درصد افزایش"، آتش سوزی خودرو 199 "34 درصد افزایش" و علفزار و ضایعات 996 مورد " 17 درصد کاهش" نسبت به مشابه سال گذشته بوده است .

وی در ادامه به یک هزار و 176 مورد پوشش حادثه در سطح شهر و حومه اشاره داشت و ادامه داد: در این میان حادثه محبوس شدن افراد در آسانسور به تعداد 418 مورد، گیر افتادن افراد در اماکن با 255 مورد، گیر کردن حلقه انگشتری در دست افراد با 193 مورد بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده اند .

مومنی دیگر حوادث را بروز تصادفات و محبوس شدن افراد، نشت مایعات قابل اشتعال، سقوط و غرق شدن در رودخانه، سد و...، برق گرفتگی، سقوط از ارتفاع، نشت گاز مایع و شهری، حوادث ناشی از شکستگی المک گاز، ریزش سقف و آوار، سقوط در چاه و...، سقوط وسایط نقلیه، اقدام به خودکشی، کشف جسد و ... دانست که آتش نشانان در کنار اطفای آتش سوزی ها در این عملیات ها نیز کوشش و ممارست بیش از پیشی را به انجام رساندند .

معاونت عملیات سازمان آتش نشانی رشت در کنار رخداد های فوق به پوشش یک هزار و 293 مورد خدمات ایمنی توسط آتش نشانان 14 ایستگاه آتش نشانی رشت اشاره کرد و ادامه داد: بی شک در حوادثی که جان انسان در آن محبوس نبوده ولی بواسطه وجود برخی از خطرات موجبات سختی انسان و نیز حیوانات فراهم شود آتش نشانان آماده خدمت رسانی هستند .

وی در ادامه به عملیات های آتش نشانان در روزهای برفی بهمن 98 و گشت زنی 14 خودروی عملیاتی از دقایق آغازین بارش برف " 21 لغایت 23 بهمن" توسط آتش نشانان و تیم های امدادی اشاره داشت و گفت: تنها در این گشت زنی ها نسبت به کمک رسانی به 173 خودروی سبک و سنگین که بعلت تردد در روزهای برفی دچار حادثه شده بودند اقدام شد، همچنین در زمینه برشکاری و انتقال 47 مورد از درختان و شاخ و برگهای سقوط کرده در شارع عام اقدام گردید و نیز با توجه به سقوط تیر چراغ برق، تابلوی راهنمایی و رانندگی و یا پارگی کابل برق معابر ایمن سازی در 21 مورد حادثه انجام گرفت.

مومنی علت 50 درصد آتش سوزی ها را اتصال در سیستم سیم کشی برق و وسایل برقی دانست و گفت: از مجموع آتش سوزی های منازل مسکونی تنها 23 درصد و آتش سوزی های تجاری تنها 45 درصد دارای بیمه آتش سوزی و حمایت های بعدی ناشی از حوادث بوده اند .

وی به تلاش های بی وقفه حوزه پیشگیری و آموزش سازمان آتش نشانی که نقش موثری در اعتلای فرهنگ ایمنی برای شهر و شهروندان داشته اند اشاره داشت و ادامه داد: فعالیت کارشناسان واحد پیشگیری در این مدت به 6 هزار و 261 مورد اعم از صدور طرح ایمنی ساختمان- بازدید کارشناسی و صدور پایان کار ساختمان- بازدید از اماکن مختلف شامل اصناف توسط کارشناسان حوزه پیشگیری و بررسی علت بروز حریق بوده است .

مومنی در پایان سخنان خود به 57 هزار و 184 آموزش به شهروندان اشاره داشت که این فعالیت ها شامل آموزش نونهالان و کودکان، دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی، پرسنل ادارات و شرکتها ، کارکنان و پرسنل ادارات، دانشجویان، داوطلبین و.... بوده که قطعا این آموزش ها نقش موثر و کارسازی در پیشگیری از حوادث خواهند داشت.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری رشت

    منبع خبر

    شهرداری رشت

    شهرداری رشت یک شهرداری در شهر رشت می باشد

      نظرات