پیام معاون سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت ۱۵ اسفند روز درختکاری/ضرورت کاشت گونه های بومی برای حفظ تنوع زیستی اکوسیستم

پیام معاون سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت ۱۵ اسفند روز درختکاری/ضرورت کاشت گونه های بومی برای حفظ تنوع زیستی اکوسیستم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ، در پیام کیومرث کلانتری معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست آمده است:
درخت یکی از مهمترین و کلیدی ترین عناصر در محیط زیست و چرخه حیات در اکوسیستم جهانی محسوب می شود.

تاثیر مثبت آن در ایجاد تعادل آب و هوا، پاکسازی هوا، انسجام بافت خاک، حفظ زیستگاه موجودات مختلف، کاهش گرمای زمین در کنار فواید و محصولات حاصل از آن، نشانگر نقش مهم آن در تمامی ابعاد زندگی انسان ها است. در سرتاسر دنیا و با توجه به شرایط خاص و منحصر به فرد آب و هوایی هر کشور، روز و یا روزهای خاصی به درختکاری اختصاص داده شده است که در کشور ما نیز با توجه به اهمیت این موضوع هفته ای به این مناسبت در نظر گرفته می شود .

در اهمیت درختکاری همین بس که پیامبر اسلام (ص) فرمودند: "اگر عمر جهان پایان یابد و قیامت برسد و یکی از شما نهالی در دست داشته باشد، چنان که به قدر کاشتن آن فرصت باشد، باید فرصت را از دست ندهد و آن را بکارد". (مستدرک الوسائل، ج۱۳، ص۴۶۰)

درختکاری، فعالیتی اثربخش در جهت حفاظت از محیط زیست و تضمین زندگی آیندگان محسوب می شود. اقدامی که با نهادینه شدن و ارتقای فرهنگ عمومی نسبت به اهمیت و جایگاه طبیعت می تواند راهگشای حفظ منابع طبیعی به عنوان سرمایه ملی کشور باشد. در روز درختکاری به صورت نمادین درختی کاشته می شود اما هدف این روز در واقع گسترش فرهنگ حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی کشور است.  در طبیعت هیچ چیز نباید جابجا شود و اضافه کردن حتی یک گونه جدید، می‌تواند محیط زیست را مورد تهدید قرار دهد.

متاسفانه گونه‌های غیر بومی آسیب زیادی به محیط زیست و عرصه های طبیعی وارد می کنند. به همین دلیل شناسایی درختان و گونه‌های گیاهی بومی هر منطقه می تواند کمک شایانی را در جهت حفظ محیط زیست پایدار بعمل آورد.

کشور ایران دارای تنوع آب و هوایی و توپوگرافی در خور توجهی است و این تنوع موجب گشته تا غنای گیاهان ایران چشمگیر باشد، بطوریکه حدود ۱۸۰۰ گونه ، اندمیک یا انحصاری ایران هستند. گیاهان اندمیک یا انحصاری، عناصر گیاهی با ارزش و ذخایر ژنتیکی گیاهی کشور محسوب می شوند.

بنابراین می توان به بهانه روز درختکاری و حفظ سنت دیرینه ایرانیان با غرس کردن یک نهال درخت از بین گونه های بومی کشور در حفظ تنوع زیستی و احیای پوشش گیاهی این مرز و بوم سهیم بود و لازم است در میان جامعه با آموزش و مشارکت همگانی مردم و مسئولین حفظ، نگهداری و احیای گونه های بومی به عنوان یک اصل مهم و بنیادین برای این روز در نظر گرفته شود و سعی شود این فرهنگ مبتنی بر یک روز یا یک هفته نبوده و در طول سال این اقدام عملیاتی شود که قطعاً آثار مثبت آن به خود مردم برمی‌گردد.

شایان ذکر است که با همکاری ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها و نهادهای دولتی و تشکل های مردمی در آذر ماه سال جاری و به منظور همکاری و مشارکت در بسیج همگانی نهالکاری در کشور که متولی آن سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری بود تعداد ۶۷۴۵۴۹ اصله نهال با اولویت گونه های بومی هر استان و با همکاری ۳۳۵۵۴ نفر اجرا شد که امید است در روز درختکاری و در هفته پیش رو نیز، این مشارکت همچنان با کشت گونه های بومی و سازگار با شرایط اقلیمی هر منطقه به منظور حفظ تنوع زیستی و اکوسیستم های طبیعی کشور مد نظر قرار گیرد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات