ارتقاء منطقه کاوده فیروزکوه به پناهگاه حیات وحش/ مناطق چهارگانه محیط زیست در استان تهران کامل شد

ارتقاء منطقه کاوده فیروزکوه به پناهگاه حیات وحش/ مناطق چهارگانه محیط زیست در استان تهران کامل شد

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، سعید محمودی با اعلام این خبر اظهار داشت: این منطقه چندین بار به عنوان منطقه شکار ممنوع تمدید شده بود و در طی سالیان اخیر با حفاظتی که از آن صورت گرفته از پتانسیل های قوی جمعیت های قوچ و میش استان به شمار می رود و می تواند به عنوان منبع پشتیبانی برای سایر زیستگاه های مجاورکه در حال حاضر به دلیل تعارضات و فعالیت های انسانی دچار مشکلات متعددی هستند، قلمداد شود.

وی با بیان اینکه این منطقه با توجه به همجواری با استان مازندران و سمنان به عنوان کریدور حمایتی، تبادل جمعیت قوچ و میش البرز مرکزی را بین سه استان مازندران، سمنان و تهران به عهده دارد، افزود: یکی از دلایل ارتقاء این منطقه به پناهگاه حیات وحش، افزایش پشتوانه حفاظتی از گونه های ارزشمند جانوری مانند پلنگ، خرس قهوه ای، قوچ و میش البرز مرکزی، کل و بز، روباه ترکمنی از پستانداران و همچنین افعی البرزی و دماوندی از خزندگان، کبک دری و هما از پرندگان، قزل آلای خال قرمز از ماهیان بوده که در سطوح ملی و بین المللی در طبقه بندی تهدید و در معرض خطر انقراض ملی هستند .

محمودی گفت: در حال حاضر آخرین پراکنش و تراکم جمعیتی افعی البرزی و دماوندی استان و کشور و جمعیت قوچ و میش در این منطقه با توجه به آخرین برآورد جمعیتی سمداران، بیانگر پتانسیل بالای این منطقه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین تصریح کرد: مشاهده مکرر و برآورد جمعیتی پلنگ در این منطقه با استفاده از روش های دوربین تله ای و مشاهده مستقیم، نشان از پراکنش و تراکم بالایی از این جانور در سطح استان بوده که می طلبد مورد حفاظت مناسب قرار گیرد.

محمودی با اشاره به اینکه ارتقاء این منطقه تا چندی پیش به عنوان منطقه حفاظت شده در دستور کار قرار گرفته بود، تاکید کرد: با توجه به پیگیری های محیط زیست در شورای عالی محیط زیست و ظرفیت های منطقه به عنوان پناهگاه حیات وحش، نهایتا با تصویب این شورا به استناد بند الف ماده ۳ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست برابر مصوبه شماره ۴۵۳ و آگهی روزنامه اول اسفندماه سال جاری، این منطقه به پناهگاه حیات وحش تبدیل شد.

این گزارش می افزاید: با اضافه شدن منطقه کاوده به عنوان پناه گاه حیات وحش، مناطق چهارگانه محیط زیست در استان تهران شامل سه پارک ملی، سه اثر طبیعی ملی، چهار منطقه حفاظت شده و یک پناهگاه حیات وحش کامل شد. همچنین دو منطقه شکار ممنوع نیز در این استان وجود دارد.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات