شناسایی جمعیت جدیدی از دلفین گوژپشت  در استان بوشهر

شناسایی جمعیت جدیدی از دلفین گوژپشت در استان بوشهر

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ، فرهاد قلی نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اعلام این خبر گفت: گروه تحقیقاتی موسسه طرح سرزمین با حمایت مالی شرکت پتروشیمی نوری از اسفند ماه ۱۳۹۲ تاکنون به بررسی جمعیت دلفین‌های گوژپشت اقیانوس هند (Souse plumbea) با گشت‌های دریایی مستمر در پارک ملی دریایی دیر-نخیلو و منطقه حفاظت شده مند در استان بوشهر هستند.

فرهاد قلی نژاد افزود: در گشت دریایی  ۲۹ بهمن  ۱۳۹۸ طبق نقشه و برنامه ریزی ، بندر رستمی بصورت کامل مورد بررسی قرار می گیرد و پس از انجام  ارزیابی ها مشخص می شود که گونه ی مشاهده  شده دلفین گوژپشت اقانوس هند بوده است.

نازنین محسنیان مدیر پروژه حفاظت از دلفین گوژپشت نیز اظهار داشت: با اشاره به اینکه  در این پایش بیش از ۱۵ فرد دلفین مشاهده گردیده  است  ، اعضای تیم تحقیقاتی موسسه ی طرح سرزمین گروه‌های مشاهده شده را که شامل مادر و فرزند،نابالغ و بالغین در کنار یکدیگر  بودند ضبط و ثبت نموده اند.

محسنیان ادامه داد: پس از بررسی تصاویر گرفته شده از این افراد و مقایسه آن با دلفین‌های منطقه نخیلو و عدم مشاهده فرد مشترک اعلام می گردد  که این جمعیت یک جمعیت جدید در سواحل استان بوشهر می‌باشداما متاسفانه نسبت به جمعیت قبلی دارای آثار تهدید از عوامل انسانی بیشتری بر روی بدنشان بودند و برای رسیدن به قطعیت نیاز به بررسی بیشتر وجود دارد.

این خبر خوشایندی است که نشان از گسترش پراکندگی این گونه در استان بوشهر از آب‌های خلیج فارس می‌باشد.

لازم به ذکر است که دلفین گوژپشت اقیانوس هند از سال ۲۰۱۵ به عنوان  گونه در معرض خطر انقراض(EN) در لیست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN)قرار گرفته است و به واسطه حضورش در زیستگاه ساحلی با عمق کمتر از ۲۵ متر

به شدت در معرض تهدید عوامل انسانی نظیر ادوات صیادی است.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات