رقابت ایران و ترکیه در بازار سیمان خاورمیانه

رقابت ایران و ترکیه در بازار سیمان خاورمیانه

http://www.bananews.ir/وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی از رسیدن ظرفیت تولید سیمان کشور به۸۰ میلیون تن تا پایان سال جاری خبر داده که نشریه بین‌المللی سیمان در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ایران در سال جاری میلادی با ۱۳٫۵ میلیون تن و در ۲۰۱۲ با ۱۶٫۹ میلیون تن در سال اضافه ظرفیت تولید سیمان مواجه خواهد بود. یعنی این ظرفیت تولید خالی خواهد ماند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ، براساس تازه‌ترین گزارش نشریه بین‌المللی سیمان ظرفیت تولید سیمان در ایران در سال جاری میلادی ۱۱٫۱ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

این نشریه ظرفیت اسمی تولید سیمان ایران در سال۲۰۱۰ میلادی را معادل ۶۶ میلیون در سال اعلام کرد که برآورد می‌شود این رقم امسال به ۷۷٫۱ میلیون برسد. البته غضنفری گفته که این ظرفیت تا پایان سال به ۸۰ میلیون تن خواهد رسید.

همچنین پیش‌بینی می‌شود افزایش ظرفیت تولید سیمان در ایران در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به ترتیب به ۵٫۹ و ۶٫۳ میلیون تن در سال برسد.

در مجموع برآورد می‌شود تا سال ۲۰۱۳ میلادی ظرفیت تولید سیمان در ایران به حدود ۸۹٫۳ میلیون تن در سال برسد.

از سوی دیگر میزان تولید، مصرف و صادرات سیمان ایران در سال جاری میلادی به ترتیب ۶۳٫۶، ۵۷٫۸ و ۵٫۸ میلیون تن برآورد شده است.

با این اوصاف ایران در سال جاری میلادی با ۱۳٫۵ میلیون تن و در ۲۰۱۲ با ۱۶٫۹ میلیون تن در سال اضافه ظرفیت تولید سیمان مواجه خواهد بود. یعنی این ظرفیت تولید خالی خواهد ماند.

نشریه بین‌المللی سیمان تعداد کارخانه‌های تولید سیمان در کشورمان را تا پایان سال قبل ۵۹ واحد اعلام کرده و تولید سیمان این واحدها را نیز در سال ۲۰۱۰ معادل ۶۱ میلیون اعلام کرد.

ظرفیت خالی تولید سیمان در کارخانه‌های داخلی در حالی پیش‌بینی شده که دو کشور همسایه غربی و شرقی ایران یعنی عراق و افغانستان جزو بزرگترین مصرف‌کنندگان و واردکنندگان سیمان در جهان به شمار می‌روند و این موضوع بازار بزرگی را برای تولیدکنندگان ایرانی به وجود آورده است. با این وجود پیش‌بینی می‌شود رشد صادرات سیمان ایران طی سالهای آینده بسیار اندک خواهد بود. در همین حال ترکیه همسایه غربی ایران خود را به بزرگترین صادرکننده سیمان در جهان تبدیل کرده و این کشور در سال گذشته میلادی در مجموع ۱۹ میلیون تن سیمان صادر کرد. با توجه به همسایگی هر دو کشور ایران و ترکیه با عراق رقابت این دو همسایه در بازار سیمان عراق داغ بوده و تا این جای کار ترکیه گوی سبقت را از کشورمان ربوده است.

این در حالی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داده که چون کشورهای منطقه ظرفیت پذیرش سیمان را دارند، قرار است تا پایان سال ۱۳۹۴ ظرفیت تولید سیمان ایران به مرز ۱۱۰ میلیون تن برسد. البته غضنفری به برنامه‌های ایران در زمینه صادرات سیمان و چگونگی افزایش سهم در بازارهای منطقه اشاره‌ای نکرده است.

 

 

    نظرات